Kategorie
Non-nordic

Królestwo Złotego Smoka – Isabel Allende

Isabel Allende w świetnym stylu powraca do przygód Kate Cold dziennikarki International Geographic i jej wnuka Alexandra. Akcja toczy się pół roku po poprzedniej wyprawie a tym razem oboje wraz z Nadią Santos wyjadą do Królestwa Złotego Smoka.

Książę Dil Bahadur odbywa dwunastoletni okres przygotowań do objęcia tronu, który ma go zahartować duchowo i fizycznie. Pod okiem mistrza, któremu nieobca jest telepatia, opuszczanie ciała przez ducha czy ciosy sztuk walki tao-shu, przygotowuje się do spełnienia swojej karmy. Książka jest buddyjskim peanem na cześć prawości, uczciwości i systematycznej pracy nad sobą.

Królestwo pragnąć zachować swój dziewiczy charakter stara się, jak najmniej otwierać swoje granice przed zachodnią kulturą. Ruch turystyczny jest ograniczony do około stu osób rocznie. Grupa Kate Cold, za specjalnym przyzwoleniem króla przybywa do Królestwa, aby opisać piękno jego przyrody, ale Kate chciałaby również dotrzeć do legendarnej figury smoka. Po drodze spotkamy wymierające plemię Yeti, dotrzemy do miejsc w Himalajach, do których nigdy nie dotarł człowiek. Królestwo padnie jednak łupem chciwości drugiego człowieka na liście najbogatszych ludzi świata, który kolekcjonuje unikatowe przedmioty i wysyła swojego człowieka, który ma dla niego zdobyć figurę smoka i klucz do jego tajemnicy.

Isabel Allende („Miasto Bestii„, „Portret w sepii„, „Córka fortuny„, „Afrodyta. Opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki„, „Paula„, „Niezgłębiony zamysł„, „Opowieści Ewy Luny„, „Ewa Luna„, „Z miłości i cienia„) po raz drugi proponuje książkę przygodową dla młodzieży i również tym razem udaje się jej stworzyć wciągającą i mądrą historię. Szesnastoletni Alexander i trzynastoletnia Nadia dojrzewają na naszych oczach, w subtelny sposób rodzi się między nimi uczucie więzi i przyjaźni. Stają w obliczu brutalnej prawdy współczesności, fałszu ludzi, pojawia się motyw handlu ludźmi, nieograniczonej chciwości a Allende pokazuje jak trudna, wymagająca a jednocześnie satysfakcjonująca jest droga do prawdy, wolności i uczciwości.

Isabel Allende, Królestwo Złotego Smoka, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa 2004. Przełożyła Agnieszka Fijałkowska. Tytuł oryginału: El Reine del Dragón de Oro, 2003.