Kategorie
Non-nordic

Ewa Luna – Isabel Allende

Matka Ewy w swoim dobrodziejstwie nie szczędzi choremu mężczyźnie uzdrawiającej mocy seksu, która o dziwo prawie umarlaka przywraca do życia. I aby stało się zadość temu aktowi niemal zmartwychwstania, dziecko dostanie imię Ewa, bo imię to znaczy życie.

Isabel Allende („Królestwo Złotego Smoka„, „Miasto Bestii„, „Portret w sepii„, „Córka fortuny„, „Afrodyta. Opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki”, „Paula„, „Niezgłębiony zamysł„, „Opowieści Ewy Luny„, „Z miłości i cienia„) pokazuje jak nasz los jest gęsto naznaczony losem innych ludzi. Jak radosny lub dramatyczny może być jego dalszy ciąg w zależności od człowieka, który stanie na naszej drodze. Jesteśmy niczym Ewa namaszczeni do życia, które trwa według zasad jak z rosyjskiej ruletki. Każdy człowiek to kolejna historia, która może nadać sens naszemu życiu, może pozbawić nas złudzeń, może dać nadzieję, może odebrać radość życia.

W piękny, w dosłownym tego słowa znaczeniu sposób, Allende opowiada opowieść wyjętą z księgi życia, wystawiając ludziom świadectwo człowieczeństwa.

Isabel Allende, Ewa Luna, przełożyła Ewa Zaleska, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa 2000. Tytuł oryginału: Eva Luna, (1987).