Kategorie
Literatura nordycka

Dobre powieści z historią w tle

Pisanie o historii to zawsze gra w domysły, tezy i opinie. Granica pomiędzy historykiem i autorem powieści historycznej czasem jest cienka i delikatna jak skrzydła motyla. Daje wrażenie zetknięcia z czymś realnym, wśliźnięcia się niepostrzeżenie w innych czas i rzeczywistość. Powieści mają tę przewagę, że wychodzą poza żelazną zasadę trzymania się źródeł wypełniając je dodatkowym życiem. Pozwalają przemawiać martwym postaciom. Wskrzeszają upadłe mocarstwa, budzą świat, który pokrył kurz i proch zapomnienia. Polecam pięć powieści, które z faktów i źródeł wydobyły esencję doprawiając ją napięciem, intrygą, suspensem a czasem humorem. To książki, które dodatkowo zachęcają do dobrego życia. Pokazują świat wyborów, trudnych decyzji, istotnych przełomów. Widzimy ludzi w najważniejszych dla człowieka momentach: gdy staje się prawy lub niegodziwy, przebiegły lub naiwny, wielki lub mały. Bo historia świata to tak naprawdę historia nas, którą piszemy codziennie.

1. HYPERVERSUM. SOKÓŁ I LEW – CECILIA RANDALL
Jak intrygująco opowiedzieć o historii, zbudować wciągającą, pełną zwrotów przygodową powieść i wpleść w nią wszystko to, co sprawia, że kilka godzin lektury to prawdziwa podróż w czasie, wyjaśnia Cecilia Randall. Genialnie porusza się po XIII – wiecznej rzeczywistości, budując jasny obraz epoki pełnej napięć, niepokojów i podbojów. Jest tu esencja dobrej powieści historycznej, znane postaci (m.in. brat Ryszarda Lwie Serce, Jan bez Ziemi), wątek miłosny i historia pięknej przyjaźni. Grupa przyjaciół zostaje przeniesiona w czasie i musi poradzić sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim przetrwać i wyjść cało z licznych opresji. Autorka dostała nagrodę za najlepszą powieść dla młodzieży – zasłużone wyróżnienie.

2. JA NIE JESTEM MIRIAM – MAJGULL AXELSSON
Poruszająca powieść szwedzkiej pisarki opowiada o fikcyjnych losach romskiej dziewczynki, która uratowała się przed Zagładą przyjmując tożsamość Żydówki. Żywa historia jest świetnie udokumentowanym tłem dla wydarzeń z mrocznej przeszłości Szwecji, która nie tylko po wojnie miała problem z integracją Romów. Sięgając do czasów wojny i opowiadając o współczesnej Szwecji Axelsson daje dowód talentu narracyjnego, szyjąc wzruszającą powieść o braku akceptacji, samotności i o ciążącej całe życie tajemnicy.

3. HYPERVERSUM – CECILIA RANDALL
Grupa przyjaciół z dzielnicy: są przed studiami lub w ich trakcie. Ian przygotowuje doktorat o XIII – wiecznej rodzinie francuskich feudałów. Przeglądając starodruki natrafia na przyciągające jego uwagę zdjęcie kobiety. Tajemnicza postać Isabeau coraz bardziej go fascynuje, ale też niepokoi, nie dając mu spokojnie spać. Kim jest? W wolnym czasie chłopak opracowuje scenariusze RPG, w które gra cała grupa. Jakieś spięcie czy błąd w instalacji przenosi ich w świat, który Ian do tej pory wyłącznie studiował: brat Ryszarda Lwie Serce, którego znamy z historii o Robin Hoodzie, uczestnicy krucjat, francuscy i angielscy rycerze, to świat, w którym muszą sobie poradzić. Ale skoro tak, to Ian ma też plan – chce odnaleźć i poznać Isabeau. Komizm zetknięcia współczesnych nastolatków ze średniowiecznymi zwyczajami, miłość, która pozna smak przekraczania granic czasu, wyzwania i trudy, którym nie wszyscy sprostają. Piękna powieść o przyjaźni, która wymaga poświęceń, miłości, która rodzi się z przyjaźni. Czyta się genialnie i na szczęście powieść ma kontynuację. Jeszcze lepszą od części pierwszej!

4. ŚWIĘTOSŁAWA. KRÓLOWA WIKINGÓW – AGATA STOPA
Owiana tajemnicą przeszłość Świętosławy, najważniejszej kobiety epoki wikingów, żony królów: Eryka Zwycięskiego i Swena Widłobrodego i matki królów: Olafa Skötkonunga, Knuta Wielkiego i Haralda II Svenssona znajduje utalentowaną narratorkę w osobie Agaty Stopy. Oto dobry przykład powieści historycznej. Wycyzelowane fakty, żywe tło z plejadą znanych wikingów, władców średniowiecznych. Epicki rozmach, z którym przyglądamy się dorastającej siostrze Bolesława Chrobrego, która wkrótce stanie się Panią Północy. Zbalansowana dawka domysłów współgra z tezami historyków rozgrywając wciągającą mieszankę polityki, intryg miłosnych i zwykłego życia.

5. STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ – JONAS JONASSON
Przednia wersja historii świata z punktu widzenia Północy. Fikcyjny stulatek Allan Karlsson ucieka z domu starców i przez przypadek pada ofiarą pościgu gangsterów i policji. Rozgrywana w dwóch planach czasowych historia krzepkiego staruszka obfituje w przewrotne zwroty akcji, która rozgrywa się podczas najważniejszych wydarzeń historycznych. Komedia Jonassona przypomina szwedzką wersję przygód Forresta Gumpa. Dużo szwedzkiego humoru i szwedzkiej historii w tle.