Kategorie
Non-nordic

Podróż Bena – Doris Lessing

Uderzająca powieść o trollach współczesności, zaplątanych w pełną chciwości, pazerności, nieuczciwości rzeczywistość. Ponownie spotykamy Bena Lovatta z Piątego dziecka, tym razem nastolatka, który udaje się w swoją podróż po życiu. I jak to w życiu bywa, jego losy toczą się dziwnymi zbiegami okoliczności, od pełnej współczucia i miłości starszej pani, do ogarniętego pasją naukowej żądzy badacza, skłonnego zabić dla sukcesu zawodowego. Ben zagubiony w swoim pierwotnym infantylizmie, żyjący instynktownie na pograniczu zwierzęcych odruchów i ludzkich uczuć, gubi się stale pomiędzy ludzkimi zachowaniami a nieludzkim traktowaniem. Świat ludzi i zwierząt zaciera się. Ludzkie odruchy rozpaczy i zagubienia ogarniają tego jeszcze niedawno skłonnego zabić własnego brata, ni to chłopaka ni to trolla.

Doris Lessing pokazuje i pustkę ludzkiej egzystencji, która rozświetla się złudną nadzieją na lepszy los. Pokazuje, też, że życie to stale powtarzające się decyzje i ich konsekwencje. Że łatwo zgubić się w tym natłoku pragnień, żądz. Że tylko umowa społeczna decyduje, że nieludzcy dranie są wciąż ludźmi. Ben, który w „Piątym dziecku” wzbudzał strach, zgrozę teraz sam wpada w pułapkę życia w społeczeństwie, które z jednej strony go wykorzystuje, oszukuje, z drugiej przygarnia i ratuje. Nic w naszym życiu nie jest jednoznaczne, wydaje się mówić Lessing. Nic nie da się od razu i na zawsze określić. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś dobry spodli się a zły wyjdzie na „ludzi”.

To smutna powieść o naszych pierwotnych odruchach. O instynkcie przetrwania, który kusi nas stale do nie zawsze moralnych odruchów. Jedni z nas przeżyją ten maraton nieludzkiego wysiłku, żeby stać się człowiekiem, inni wybierają drogę na skróty. Ben pokazuje, że tam, gdzie zaczęliśmy, jako ludzie, często kończymy: w odruchu pierwotnego strachu marnując nasze własne szanse na bycie człowiekiem.

Doris Lessing, Podróż Bena., Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007. Przełożyła Anna Gren. Tytuł oryginału „Ben, In the World”, 2000.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane podane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.