Kategorie
Non-nordic

Nie tylko pomarańcze – Jeanette Winterson

To książka o religijnym szaleństwie aż do momentu, gdy człowiek staje się dziwny, żałosny. Bo taka jest Jeanette, nasza mała bohaterka, znajda z domu dziecka wychowywana na misjonarkę. Jej nowa matka pozbawia ją rzeczywistości, stwarzając jej iluzję świata, ograniczonego wersami biblijnymi. Dziewczynka nieświadoma oderwania od rzeczywistości poddaje się bezwolnie treningowi religijności.

W końcu o jej duszę upomina się państwo, zmuszając ją do pójścia do szkoły. „Wylęgarnia”, jak ją nazywa jej przybrana matka, od pierwszego dnia stawia dziewczynkę do pionu. W świecie „normalnych” ludzi nie ma miejsca na „nienormalną” religijność. Właściwie to w pewnym momencie nie wiadomo, czy nienormalni są ci, którzy naśmiewają się z tego uporczywego uduchowienia, czy dziewczynka, wkuwająca kolejne stronice Biblii i jej matka, walcząca o moralne odnowienie świata.

Wreszcie, to książka o dziewczynce, która pokochała dziewczynkę. O dwóch paniach, które wspólnie prowadzą sklep. O egzorcyzmach za dusze nawiedzonych kobiet, które odważyły się kochać kobiety.

Ta książka to doskonały debiut Jeanette Winterson („Podtrzymywanie światła„, „Brzemię„, „Wolność na jedną noc„, „Płeć wiśni„, „Namiętność„) uhonorowany Nagrodą Whitbreada.

Jeanette Winterson, Nie tylko pomarańcze, tłum. Waldemar Łyś, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997. Tytuł oryginału: Oranges Are Not the Only Fruit (1985).