Kategorie
Non-nordic

Najczęściej kupowane książki, czyli Bestsellery Empiku 2015 – zwycięzcy

Bestsellery Empiku wręczono już po raz 17. W kategoriach książkowych królowały kobiety. Katarzyna Bonda, Red Lipstick Monster, Nela Mała Reporterka, Paula Hawkins i Gayle Forman to zwyciężczynie tegorocznej edycji.

Katarzyna_Bonda_Zygmunt_Mioszewski

Na zdjęciu: Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda

Najczęściej kupowaną książką w kategorii literatura polska został w tym roku „Okularnik” Katarzyny Bondy – nazywanej królową polskiego kryminału. Zwycięstwo przyniosła jej kolejna po „Pochłaniaczu” część tetralogii „Cztery żywioły”. W kategorii literatura obca zwyciężyła debiutantka rekomendowana przez samego Stephena Kinga – Paula Hawkins. Jej pierwsza książka – „Dziewczyna z pociągu” wygrała m.in. z głośną „Uległością” Michela Houellebecqa czy bestsellerem Camilli Lackberg – „Pogromca Lwów” (Może Cię zaciekawić: Najnowszy kryminał Camilli Läckberg już jest bestsellerem, chociaż dopiero się pisze, Nienawidzą Camilli Läckberg, bo kocha młodszego, „Czarownica„, Camilla Läckberg w książce dla leniwych, czyli jak wrócić do formy bez wysiłku).

Katarzyna_Bonda2

Na zdjęciu: Katarzyna Bonda

Gayle Forman już drugi rok z rzędu zwyciężyła w kategorii literatura dla młodzieży. „Wróć, jeśli pamiętasz” to kolejna część świetnie przyjętej powieści z nurtu Young Adults – „Zostań, jeśli kochasz”.

Wr_jeli_pamitasz

Zwyciężczynią kategorii poświęconej literaturze poradnikowej została Red Lipstick Monster – na co dzień Ewa Grzelakowska-Kostoglu. To autorka najpopularniejszego w Polsce kanału kosmetycznego. Jej filmiki instruktażowe biją na youtube rekordy popularności. W tym roku wydała swoją pierwszą książkę – „Red Lipstick Monster. Tajniki Makijażu”. „Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwania przygód” to laureat kategorii literatura dla dzieci. W wieku czterech lat Nela postanowiła, że chce podróżować i nagrywać filmy. Dziś, ośmioletnia dziewczynka, ma na swoim koncie podróże przez Azję, Afrykę i Amerykę Południową, kilka książek oraz kilkadziesiąt reportaży i autorskich programów.

Nela_z_reporterem

Na zdjęciu: Nela

Nela1

Na zdjęciu: Nela

Bestsellery Empiku to nagrody dla najlepiej sprzedających się książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach Empik w całym kraju oraz sklepie internetowym Empik.com – każdy zakup to jeden głos w tym największym plebiscycie w Polsce. Podczas tegorocznej edycji nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach: 5 książkowych, 3 filmowych, 2 muzycznych, multimedialnej oraz 2 prasowych. Odrębną kategorią jest Wydarzenie Roku.

Bestsellery_Empiku_zwycizcy1

Na podstawie materiałów prasowych organizatora. Zdjęcia organizatora.