Kategorie
Literatura nordycka

Nienawidzą Camilli Läckberg, bo kocha młodszego

Camilla Läckberg sprzedała ponad 15 mln książek i jest wydawana w 50 krajach. Okrzyknięta słusznie szwedzką królową kryminału, co roku zaskakiwała nową powieścią. Teraz zwalnia tempo i zgodnie z nowym kontraktem będzie wydawać dwie książki w ciągu pięciu lat. Jest też autorką książek dla dzieci, których główny bohater nazywa się tak jak jej najmłodszy syn Charlie. W sierpniu Läckberg zamieściła na Instagramie zdjęcie z lekko zaokrąglonym brzuszkiem i pochwaliła się, że ze swoim partnerem, Simonem Sköldem spodziewają się dziecka. Ta wydawać by się mogło radosna wiadomość ściągnęła jednak na pisarkę gromy. Ku jej zaskoczeniu najcięższe działa wytoczyły kobiety.

Cofnijmy się jednak nieco w czasie. W 2010 Camilla Läckberg i Martin Melin biorą ślub. Mają razem syna Charliego. To nie jedyne dziecko Camilli; Wille i Meja to dzieci z pierwszego małżeństwa. Jest marzec, trzy lata później, Camilla Läckberg pisze na Twitterze: „Jag och @Martin_Melin har ansökt om skilsmässa. Det är en mycket vänskaplig separation och vi fortsätter vara de bästa  vänner” (Razem z @Martin_Melin wnieśliśmy pozew o rozwód. To bardzo przyjazne rozstanie, zostaniemy najlepszymi przyjaciółmi). Pisarka zresztą uważa, że można się przyjaźnić zarówno ze swoimi byłymi mężami, ich byłymi żonami, jak i ich nowymi żonami, bo jak powie, w końcu łączy ich mężczyzna, do którego przez jakiś czas czuły to samo. I to właśnie Christina Melin, była żona jej byłego męża i jednocześnie bliska przyjaciółka Camilli, zgłosiła jej kandydaturę w swoim czasie do programu „Ensam mama söker” (Samotna mama szuka) w nadziei na znalezienie pisarce nowej miłości.

Śledząc szwedzką prasę łatwo zauważyć, że Camilla Läckberg to celebrytka pełną gębą. Potrafi skupiać wokół siebie uwagę, a jej życie osobiste jest pod nieustannym ostrzałem mediów. Szwedom daleko wprawdzie do natrętnego śledzenia życia gwiazd znanego z tabloidów brytyjskich. Niemniej jednak Camilla jest gwiazdą nagłówków i można odnieść wrażenie, że jej kolejne małżeństwa, rozwody, wypowiedzi komentowane są częściej niż ważne decyzje ekonomiczne.

Camilla Läckberg poznała Simona Skölda, gwiazdę MMA, trzykrotnego zwycięzcę mistrzostw Szwecji w karate, po rozwodzie z Martinem Melinem, pod koniec 2013 podczas biznesowego spotkania ze sponsorem. Bardzo mu się wówczas spodobała, i gdy Simon zastanawiał się, jak ją poznać bliżej, Camilla skontaktowała się z nim pierwsza. Zaproponował wówczas spotkanie i na jego pytanie kiedy, odpowiedziała jutro. Simon zabrał pisarkę na randkę połączoną z treningiem. Dwa miesiące później menadżerka Camilli, Christina Saliba potwierdziła nową miłość w życiu szwedzkiej królowej kryminału. Kilka miesięcy później Simon wprowadził się w tajemnicy do Camilli, która z trójką dzieci z dwóch poprzednich małżeństw mieszka w luksusowej willi w Enskede. We wrześniu 2014, krótko po hucznych 40 urodzinach Camilli, jej menedżerka potwierdziła, że para zamieszkała razem i jest oficjalnie sambo, coś czego nie ma w Polsce. Jest to związek uregulowany prawem, w którym para żyje jak małżeństwo, ale bez ślubu i bez konieczności przechodzenia kosztownego rozwodu, w razie rozstania.

Simon pochodzi z Hultsfred w Smålandii i jak opowiedział „Expressen” jako nastolatek miał problemy z dopasowaniem się, wdawał się w bójki i kłótnie. Chadzał własnymi ścieżkami. W wieku 19 lat przeniósł się do Sztokholmu, robił różne rzeczy, przez jakiś czas był listonoszem. Wykształcił się na konsultanta sportowego i prywatnego trenera. W maju 2013 wygrał MMA Superior Challenge w Helsinborgu w pierwszej rundzie. Zresztą już jako 16 latek dostał się do krajowej drużyny. Oprócz kariery MMA pracuje jako model, trener osobisty, prowadzi blog poświęcony treningom. Jesienią 2013 współpracował przy serii filmów dokumentalnych na SVT pt. „Slå han på käften”. Odkąd związał się z Camillą jego pozycja znacznie wzrosła. Simon Sköld podpisał kontrakt na milion koron z Mibilbet, wziął udział w szwedzkiej edycji „Tańca z gwiazdami”, i gdy walczył o przejście do kolejnej rundy, Camilla dopingowała go z Tajlandii, gdzie pojechała na urlop, który zresztą spędzali wcześniej razem i zaskoczyła Simona przyjeżdżając do studia prosto z lotniska. Pisarka też ma za sobą występ w „Tańcu z gwiazdami”; brała udział w edycji z 2012 roku i zajęła wówczas czwarte miejsce. Od tamtej pory tańczy, wzięła między innymi udział w konkursie tanecznym w Nowym Jorku.

Nieco złośliwie, ale nie bez przesady mówi się o Simonie „chłopak Läckberg”, za to pisarka twierdzi, że chociaż tak się go ciągle przedstawia, to ona czuje się „dziewczyną Simona Skölda”. Nie brakuje też żartów w stylu, że Simon dostaje kieszonkowe od Camilli. Para, odkąd jest razem, spotyka się z dużą dozą krytyki. Na jakiś czas Camilla zamknęła swoje konto na Instagramie, bo miała dosyć hejtu pod ich adresem; mimo, że są parą już od około roku, wciąż są osoby, które nie mogą znieść, że pisarka ma chłopaka 13 lat młodszego. Prasa plotkarska nie szczędzi Camilli niepochlebnych komentarzy. Niedawno „Hänt Extra” podał, że Camilla kontroluje swojego chłopaka, to jak się ubiera, a nawet jego finanse, co doprowadziło ją do wściekłości. Nie obeszło się bez jej kontrkomentarza pod adresem gazety, o której stylu wyraziła się „gówniane dziennikarstwo”.  Zarzuciła też gazecie skostniały i żałosny stosunek do kobiet, bo jak słusznie zauważyła, nikt niczego podobnego nie napisałby o mężczyźnie, który związałby się z młodszą od siebie kobietą. Nietrudno zauważyć, że komuś bardzo zależy na rozbiciu bańki szczęścia, w jakiej próbują żyć Simon i Camilla. Widać też, że hejt dotyka wyłącznie pisarkę, która musi nieustannie odpierać ataki pod adresem jej osoby. Nic dziwnego, że z taką pasją reaguje, ostatecznie Szwecja uchodzi za raj dla kobiet, a ich reakcje są nieadekwatne do poziomu wyemancypowania, z którego słynął Szwedki.

Kilka dni temu para oznajmiła, że spodziewa się dziecka. Camilla wrzuciła na Instagram zdjęcie z zaokrąglonym lekko brzuchem. Jest dopiero w dziewiątym tygodniu. Simon, który zamieszkał z dziećmi Camilli, ukradł im serce. Okazał się fantastycznym przyszywanym ojcem. Charlie uwielbia jak mu czyta bajki na dobranoc. On sam od początku nie ukrywał, że chciałby mieć dziecko razem z Camillą. Wśród komentarzy o spodziewanym dziecku dominują te, które deprecjonują jej decyzję bycia z młodszym mężczyzną. Powtarzają się głosy, że mogłaby być jego matką, że dziecko będzie mieć dziecko, dostało się więc też Simonowi i chyba najcięższy, że ich biedne dziecko będzie miało babcię za mamę i starszego brata za tatę. Camilla jest wyraźnie rozgoryczona, że nowoczesne Szwedki okazały się jednak zahukanymi konserwatystkami, z nieprzystającym do współczesności sposobem oceny kobiety. Ich reakcja tym bardziej jest uderzająca, że Camilla Läckberg to tytan pracy. Nic jej nie przyszło łatwo i na sukces musiała ciężko zapracować, a właśnie pracowitość i konsekwencja jest bardzo w Szwecji doceniana. Dziwi też reakcja, którą sama pisarka określa mianem „paniki moralnej” wokół kolejnych rozwodów Läckberg, która uważa, że jej dzieci zasługują na mamę, która czuje się dobrze, więc nie zamierza „dla dobra dzieci” męczyć się w nieszczęśliwym związku. A jest to dewiza bardzo powszechna w Szwecji, w której szczęście osobiste wydaje się być najbardziej oczekiwaną konsekwencją bycia razem.

Zastanawiając się, czy takie związki starszej kobiety z młodszym mężczyzną są czymś niecodziennym w świecie literackim, zwróciłam się o pomoc do blogerek i blogerów literackich w grupie „Autorzy blogów książkowych”. Bez problemu wymienili od razu kilkanaście par, które zasłynęły z dużo większej różnicy wieku, niż ta pomiędzy Camillą Läckberg a Simonem Sköldem. Rekordzistką w naszym zestawieniu okazała się Zofia Nałkowska, która miała kochanka 23 lata młodszego. Drugi mąż Magdaleny Samozwaniec Zygmunt Niewidowski był od pisarki młodszy o 20 lat. Jednym z najsłynniejszych małżeństw jest pewnie to Agathy Christie z jej drugim mężem Maxem Mallowanem, 14 lat od niej młodszym. Ze znanych nam współcześnie małżeństw, dla nas najbardziej interesujące jest Macieja Zaremby Bielawskiego, dla którego związek z 11 lat od niego starszą Agnetą Pleijel („Wróżba„) też nie jest jego pierwszym. Nienawiść, z jaką spotyka się szwedzka królowa kryminału jest kompletnie niezrozumiała i niekonsekwentna w takim kraju jak Szwecja, w którym równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest jedną z najgłośniej podnoszonych wartości. Niestety potwierdza się prawda znana już od dawna, że największymi wrogami kobiet, są inne kobiety, odbierające swoim koleżankom prawo do szczęścia.

Poniżej zebrałam pary pisarskie, w których to kobieta była starsza od mężczyzny. Jeśli znacie inne, niewymienione tutaj małżeństwa, czy związki, to dajcie znać, dopiszę je do listy.

 • Zofia Nałkowska (ur. 10 listopada 1884) + Bogusław Kuczyński sekretarz i kochanek (ur. 21 stycznia 1907) – 23 lata różnicy
 • Magdalena Samozwaniec (ur. 26 lipca 1894) + Zygmunt Niewidowski drugi mąż (ur. 1914) – 20 lat różnicy
 • Raymond Chandler + Pearl Cecily Bowen, z domu Hulburt (Cissy) – 18 lat różnicy
 • Colette (ur. 28 stycznia 1873) + Maurice Goudeket, trzeci mąż (3 sierpnia 1889) – 16 lat różnicy
 • Agatha Christie (ur. 15 września 1890) + Max Mallowan drugi mąż Christie (ur. 6 maja 1904) – 14 lat różnicy
 • Camilla Läckberg (ur. 30 sierpnia 1974) + Simon Sköld (ur. 1 czerwca 1987) – 13 lat różnicy
 • Agneta Pleijel (ur. 26 lutego 1940) + Maciej Zaremba Bielawski (ur. 12 marca 1951) – 11 lat różnicy
 • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (ur. 24 listopada 1891) + Stefan Jasnorzewski trzeci mąż (ur. 20 sierpnia 1901) – 10 lat różnicy
 • Gabriela Zapolska (ur. 30 marca 1857) + Stanisław Janowski drugi mąż (ur. 6 października 1866) – 9 lat różnicy
 • Elisabeth Hadley Richardson pierwsza żona (ur. 9 listopada 1891)+ Ernest Hemingway (ur. 21 lipca 1899) – 8 lat różnicy
 • Augusta Docher + jej 7 lat młodszy mąż
 • George Sand (ur. 1 lipca 1804) + Fryderyk Chopin kochanek (ur. 22 lutego 1810) – 6 lat różnicy
 • Aniela Pająkówna (ur. 1864) + Stanisław Przybyszewski (ur. 7 maja 1868) – 4 lata różnicy
 • Paulina Pfeiffer druga żona (ur. 22 lipca 1895) + Ernest Hemingway (ur. 21 lipca 1899) – 4 lata różnicy
 • Katherine Mansfield (ur. 14 października 1888) + John Middleton Murry (ur. 6 sierpnia 1889) – rok różnicy
 • Dagny Juel (ur. 8 czerwca 1867) + Stanisław Przybyszewski (ur. 7 maja 1868) – 11 miesięcy różnicy
 • Magdalena Samozwaniec (ur. 26 lipca 1894) + Jan Starzewski pierwszy mąż (ur. 26 stycznia 1895) – 5 miesięcy różnicy

PS Dziękuję osobom z facebookowej grupy „Autorzy blogów książkowych” za pomoc w stworzeniu powyższej listy!

Źródła:”Expressen” (Simon, 27, är Camilla Läckbergs nya kärlek), ”Expressen” (Camilla Läckberg vän med alla ex-kärlekar), ”Expressen” (Camilla Läckberg är sambo med Simon), ”Expressen” (Så stöttar Camilla Läckberg Simon), ”Expressen (Läckberg gravid – ska få barn med Simon), ”Aftonbladet” (Avundsjukan mot gravida Läckberg)