Kategorie
Kraje nordyckie

Przymusowe deportacje Irakijczyków ze Szwecji

Gdy wiadomości Szwedzkiego Radia Ekot upubliczniły informację o deportacji ze Szwecji 26 Irakijczyków, na oficjalnym koncie Szwedzkich Demokratów na X, tego samego dnia we wtorek, 26 września 2023 pojawiło się zdjęcie, na którym widać samolot i duży napis „Hejdå Hassan!” – żegnaj Hassan! A dodatkowo nagłówek informujący, że Szwecja właśnie przeprowadziła „masową deportację do Iraku”. W kilku zdaniach partia informuje w poście, że Sverigedemokraterna i rząd wykazali się działaniem a zmiana paradygmatu jest w toku. Wpis został usunięty około pół godziny później. Rzecznik prasowy SD Oskar Cavalli-Björkman w komentarzu dla telewizji publicznej SVT stwierdził, że ludzie zbierali się już do domu, komentarzy pod wpisem było zbyt dużo a moderowaniem najlepiej zajmować się w godzinach pracy, więc stwierdzono, że post zostanie usunięty. Susanna Kierkegaard na łamach Aftonbladet.se zastanawia się w jaki sposób partia chciała moderować komentarze na X, skoro nie da się ich usuwać? I dodaje, że hejt i rasizm wylewający się z konta SD raczej służył jak dotąd partii, której trolle zamknęły usta niejednej osobie, która nie wytrzymała skali nienawiści i zrezygnowała w ogóle z wypowiadania się w mediach społecznościowych. Kanał Szwedzkich Demokratów na Youtube, jak pisze dalej dziennikarka nakręcił spiralę hejtu do niewyobrażalnej skali i służy do szkalowania lewicowych publicystów, szczególnie kobiet. Doświadczyła tego też była szefowa Partii Centrum, pod której adresem rozpętano taką falę nienawiści, że sprowokowało to szaleńca do morderstwa w Almedalen. A polityczka Centerpartiet miała być kolejną ofiarą mordercy. Ale tego typu wpisy służą też dehumanizowaniu imigrantów. Na ten aspekt zwrócił uwagę szef redakcji politycznej „Aftonbladet” Anders Lindberg podkreślając, że przecież w samolocie do Iraku lecieli zwykli ludzie, których życie legło w gruzach. A traktowanie imigrantów jako podludzi służy usprawiedliwianiu traktowania ich jak śmieci. „Można ich więc deportować, ale też internować, podsłuchiwać, przeszukiwać i pozwolić na użycie przemocy ze strony policji. Bo oni, to nie my” – kończy Anders Lindberg.

Przymusowe deportacje Irakijczyków ze Szwecji odbywały się również wcześniej

Nieprawdą jest stwierdzenie Szwedzkich Demokratów, że to oni wraz z rządem są siłą sprawczą przymusowych deportacji Irakijczyków ze Szwecji, bo te miały miejsce już wcześniej. W 2022 nagłośnił to portal Tidningensyre.se. Wówczas lotem charterowym do Bagdadu odesłano 11 osób. W artykule Hanna Strid przytoczyła słowa 22 letniego Husseina obudzonego w środku nocy przez Policję, któremu odmówiono przed wyjściem z domu spakowania swoich rzeczy czy skorzystania z toalety. Większość z deportowanych wówczas osób była skazana w Szwecji, również Hussein miał na koncie drobne przestępstwa i był wcześniej bezdomny, ale chłopakowi pomogła wyjść z bezdomności organizacja pozarządowa, dzięki której znalazł też zatrudnienie i odtąd nie było z nim żadnych problemów. Ówczesny minister ds. migracji socjaldemokrata Anders Ygerman w mailu przesłanym wtedy redakcji napisał, że to kolejna przymusowa deportacja do Iraku i kolejne są w przygotowaniu. Hussein, którego historię nagłośnił portal wylądował na ulicy w wieku 17 lat z powodu surowej polityki migracyjnej w Szwecji, ale też z powodu ogólnej sytuacji w Szwecji. Gdyby trafił do niej w czasach sprzed drastycznych cięć, państwo opiekuńcze ułatwiłoby mu start i zadbało, żeby się nie stoczył.

Szwecja imigracyjnym antyrajem?

Szwecja wciąż plasuje się wysoko na liście imigracyjnych rajów, chociaż już dawno nie oferuje ludziom wsparcia, jakie działało jeszcze w latach 80. W efekcie bez pomocy państwa tacy zdesperowani ludzie są łatwym łupem dla przestępców. Szwedzkie społeczeństwo cieni rozrasta się w zakresie, który coraz trudniej kontrolować służbom. W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Policji i przedstawicieli armii, która ma wspierać działania służb, bo sytuacja w kraju wymyka się spod kontroli. Politycy chętnie pod presją okoliczności rozszerzają uprawnienia mundurowych, ostatnio do podsłuchiwania społeczeństwa. Moim zdaniem sytuacji w Szwecji nie poprawi ani państwo policyjne, ani prawo do noszenia broni, ani inwestycje w budowę więzień. Jedynym rozwiązaniem jest powrót do państwa dobrobytu, któremu kres dały cięcia z początku lat 90. i eksperymenty wolnorynkowe, które pogrążają kraj w coraz głębszym kryzysie.

Społeczeństwo szwedzkie trzyma się razem

Na wpis Szwedzkich Demokratów odpowiedziały Emma Wiesner i Abir Al-Sahlani publikując film „Hej Hassan”, czyli „Witaj Hassan”. Europarlamentarzystki z ramienia Partii Centrum pozdrawiają w nim wszystkich Hassanów pracujących, prowadzących firmy w Szwecji i podkreślają jedność z nimi. Słowo „tillsammans”, czyli „razem”, które kończy ich pozdrowienia to klucz do serc szwedzkiego społeczeństwa, bo zawsze gdy tego wymagała ważna chwila Szwecja pokazywała siłę, której nieodzowną emanacją było trzymanie się w tych trudnych momentach właśnie razem.

Teoria kozła ofiarnego

Wpis Szwedzkich Demokratów po raz kolejny udowodnił niskie pobudki partii, która swój kapitał polityczny buduje na niezadowoleniu społeczeństwa, wmawiając mu, że źródłem problemów w kraju są imigranci. Teoria kozła ofiarnego jest skutecznym narzędziem w rękach populistów a jak historia pokazuje również w rękach rasistów. W „Psychologii społecznej. Serce i umysł” Elliota Aronsona, Timothy’ego D. Wilsona i Robin M. Akert można przeczytać, że

„gdy czasy są ciężkie, a sprawy mają się źle, jednostki są skłonne do napadania na członków tej grupy obcej, z którą bezpośrednio rywalizują o niewystarczające dla wszystkich zasoby”.

Autorzy przywołują przykład Niemiec po pierwszej wojnie światowej, gdy inflacja w kraju wymknęła się spod kontroli, ludzie byli krańcowo biedni i sfrustrowani. To dało nazistom w latach 30. pożywkę do zbudowania kapitału politycznego. Winą za sytuację w kraju obarczyli Żydów, bo łatwiej było walczyć z konkretną grupą społeczną niż z wydarzeniami na świecie i polityką rządu. Nazistom udało się przekonać społeczeństwo, że usunięcie z kraju Żydów rozwiąże problemy. Współcześnie za kozła ofiarnego w Szwecji służą imigranci.

Dekady cięć budżetowych, obniżania i wręcz likwidowania podatków doprowadziły w Szwecji do coraz głębszego kryzysu obejmującego obecnie podstawowe obszary państwa. Problemy przeżywa edukacja; z braku środków zamykane są szkoły, czasem w połowie roku szkolnego. Kryzys jest w ochronie zdrowia; oddziały pogotowania, porodówki są zamykane, bo nie ma pieniędzy na ich utrzymanie. Brakuje pieniędzy na opiekę nad starszymi, likwidowane są urzędy, redukowany personel. Wszystko w myśl neoliberalnej doktryny, która w Szwecji nabrała impetu w latach 90. Zamiast szokowej terapii w stylu Balcerowicza zastosowano wówczas mechanizm gotującej się żaby. Z dekady na dekadę coraz mniej środków przeznaczano na utrzymanie sfery publicznej a coraz więcej z budżetu kierowano w ręce zamożnej części społeczeństwa. Że taki system na dłuższą metę nie ma szans się utrzymać widzimy w USA, ale też w Polsce, którą zaledwie kilka dekad neoliberalizmu zamieniło w kraj spekulantów, którego emanacją jest flip mieszkaniowy. Na kryzysie w Szwecji urośli Szwedzcy Demokraci a w Polsce PiS i Konfederacja karmiąc się niezadowoleniem społeczeństwa z coraz gorzej funkcjonujących podstawowych usług publicznych. Problemy zarówno w Polsce, jak i w Szwecji rozwiązałoby przywrócenie zdrowej polityki podatkowej, odwrócenie trendu prywatyzacji, który zaczyna przybierać coraz bardziej absurdalne wymiary i dofinansowanie usług publicznych. Przymusowa deportacja 26 Irakijczyków nawet jeśli była konieczna, nie rozwiąże ani problemów w budżetówce, ani narastającej przestępczości w Szwecji. To nie imigrantów powinno się ze Szwecji wyrzucić, tylko neoliberalną politykę, która drenuje kraj z zasobów.

Imigrantka irakijskiego pochodzenia zostanie najmłodszą studentką w Szwecji?

Na drugim końcu tego medialnego show jest piętnastolatka z imigranckimi korzeniami, która ma szansę zostać najmłodszą studentką w Szwecji. Shahad Al-Azazi do Szwecji przyjechała 5 lat temu. Marzyła o zostaniu chirurżką, ale wszyscy jej powtarzali, że nie ma szans. Że nigdy nie nauczy się na tyle szwedzkiego, żeby swobodnie się w nim poruszać. No i jest już za stara, żeby nadrobić zaległości w edukacji. Jej droga z Iraku, w którym urodziła się w 2007 do Szwecji to historia imigranckiej tułaczki i szukania swojego miejsca na świecie. Gdy dziewczynka miała 2 lata rodzina przeniosła się do Holandii. Stamtąd wyjechała do Södertälje , gdzie dziewczynka poszła do piątej klasy. Pomimo tego, że wiele osób podcinało jej skrzydła miała mamę, która bardzo wierzyła w córkę. Shahad w rozmowie z Aftonbladet.se powiedziała, że nie pozwalała też, żeby cudze przekonania na nią wpływały. A nie było łatwo. Dzieci w szkole powtarzały jej, że jeśli chce się z nimi bawić, to musi się najpierw nauczyć szwedzkiego. Robiła wszystko, żeby to zrobić możliwie najszybciej. W czasie lekcji zadawała nauczycielom mnóstwo pytań. Ciągle prosiła ich o dodatkowe zadania. Podstawówkę Igelsta grundskola skończyła latem 2021 z 337,5 punktami i miała A z wszystkich przedmiotów poza szwedzkim i angielskim, które zaliczyła na B. Następnie zapisała się do klasy bio-chemicznej w Korrespondensgymnasiet w länie kalmarskim. To szkoła średnia, w której można uczyć się zaocznie a dodatkowo we własnym tempie. W wolnym czasie Shahad trenuje tenis, gra na skrzypcach i pianinie. Z szóstej klasy dziewczynka przeskoczyła od razu do ósmej. Ósmą i dziewiątą klasę zaliczyła w rok w dodatku z najlepszymi ocenami. I najwyraźniej zostanie najmłodszą studentką w historii Szwecji, bo za chwilę skończy szkołę średnią i będzie mogła rozpocząć studia. Jako piętnastolatka.

Nie, problemem Szwecji nie są imigranci. Tylko prawicowa, neoliberalna polityka, która daje pożywkę rasistom do rośnięcia w siłę i niszczy ten piękny kraj a dzieci pozbawia dzieciństwa. Bo to nie jest normalne, że dziesięcioletnie dziecko musi walczyć o akceptację i szansę rezygnując z prawa do bycia dzieckiem.

PS Głosuję na Darię Gosek-Popiołek z partii RAZEM, bo chcę żyć w kraju, w którym nie trzeba walczyć o przetrwanie. I ma się prawo do dzieciństwa.

Buycoffee.to

Lubisz moje wpisy? Postaw mi wirtualną kawę.

Buycoffee.to/szkicenordyckie

Źródła – Przymusowe deportacje Irakijczyków ze Szwecji:

 1. „Jimmie Åkesson och sd vill bredda sig”, 3.05.2008. Dostęp: 30.09.2023, godz. 14:1. Link: https://sverigesradio.se/avsnitt/40292.
 2. TT – SR „Svårt för polisen att tvångsavvisa”, 20.10.2015. Dostęp: 30.09.2023, godz. 13:07. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/svart-for-polisen-att-tvangsavvisa.
 3. Hanna Strid „Våldsam deportation till Bagdad: De skiter i att vi är människor”, 2.09.2022. dostęp: 1.10.2023, godz. 14:57. Link: https://tidningensyre.se/2022/2-september-2022/valdsam-deportation-till-bagdad-de-skiter-i-att-vi-ar-manniskor/.
 4. Jimmie Åkesson „Ärligt talat, gängvåldet beror på migrationen”, 22.09.2023. Dostęp: 30.09.2023, godz. 13:44. Link: https://www.expressen.se/debatt/arligt-talat-gangvaldet-beror-pa-migrationen/.
 5. Nahritha Al-Khameesi „Shahad kan bli Sveriges yngsta student: ”Känns som en dröm”, 24.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 19:40. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0QAyMo/shahad-tar-studenten-kan-vara-sveriges-yngsta.
 6. Albert Hjalmers „Shahad kom till Sverige 2018 – kan bli landets yngsta student”, 25.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 19:24. Link: https://www.tv4.se/artikel/55RvQNpSUJoOiASCElQsAK/kom-till-sverige-2018-kan-bli-yngsta-studenten.
 7. Ekot „26 irakiska medborgare har tvångsutvisats”, 26.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 21:26. Link: https://sverigesradio.se/artikel/26-irakiska-medborgare-har-tvangsutvisats.
 8. Moa Golster, Kristoffer Törnmalm „Sverigedemokraterna tog bort Hejdå Hassan-inlägg på X”, 26.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 20:58. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sverigedemokraterna-tog-bort-hejda-hassan-inlagg-pa-x.
 9. Nils Jönsson, Tove Christensen „Myndighet bekräftar: 26 irakiska medborgare utvisade”, 26.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 21:18. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/irakiska-medborgare-tvangsutvisade-fran-sverige-flygplan-har-lyft-fran-arlanda.
 10. Randi Mossige-Norheim „Sverige planerar tvångsutvisning till Irak”, 26.09.2023. Dostęp: 28.09.2023, godz. 15:39. Link: https://sverigesradio.se/artikel/massutvisning-till-irak-har-tidigare-vagrat-ta-emot.
 11. Nelly Kronstrand „SD raderade utspel om tvångsutvisning – skrev Hejdå Hassan!”, 26.09.2023. Dostęp: 1.10.2023, godz. 4:24. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/69AmOz/sd-raderade-utspel-om-tvangsutvisning-skrevhejda-hassan.
 12. Susanna Kierkegaard „Hejdå Hassan var självklart inget misstag”, 27.09.2023. Dostęp: 27.09.2023, godz. 20:21. Link: https://www.aftonbladet.se/ledare/a/3E3L3L/sd-s-raderade-hejda-hassan-inlagg-var-inget-misstag.
 13. Anders Lindberg „Var det SD:s katt som skrev ”Hejdå Hassan”?”, 30.09.2023. Dostęp: 1.10.2023, godz. 13:11. Link: https://www.aftonbladet.se/ledare/a/BWX73l/var-det-sd-s-katt-som-skrev-hejda-hassan?.