Kategorie
Literatura nordycka

22. Toruński Festiwal Książki 2016

Toruński Festiwal Książki startuje już 27 listopada, a w programie m.in. spotkanie z Barbarą Gawryluk – pisarką, autorką biografii Wandy Chotomskiej, ale też tłumaczką ukochanego pisarza szwedzkich dzieci, Martina Widmarka (Ile i jakie książki kupują Szwedzi?).

22_Torunski_festiwal_ksiazki_2016

Tydzień festiwalowy został podzielony na dni poświęcone konkretnym gatunkom literackim, takim jak kryminał, sensacja, literatura faktu, literatura pop i poezja. Na dokładkę można wziąć udział w dniu rodzinnym i dniu literatury toruńskiej.

Tradycyjnie podczas festiwalu najwięcej miejsca poświęcono spotkaniom autorskim. I to zarówno z literackimi celebrytami, jak i autorami niszowymi. Czytelnicy będą mogli się spotkać m.in. z Anną Seniuk, która promować będzie wywiad rzekę, jaki z aktorką przeprowadziła jej córka. Z miłośnikami kryminału spotka się najlepszy filolog klasyczny wśród pisarzy i najlepszy pisarz wśród filologów – Marek Krajewski. Interesująco zapowiadają się spotkania z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim, podróżnikiem Markiem Pindralem i reporterem Marcinem Kąckim, który promować będzie swoją bezkompromisową książkę o Białymstoku, rysującym się w niej jako miasto antysemityzmu i zbiorowej amnezji. Podczas festiwalu reprezentantem literatury faktu będzie również Witold Szabłowski (Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji, Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji), autor nagrodzony nagrodą Newsweeka Polska. Opowie on o swojej książce zatytułowanej „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”. Poruszył w niej temat rzezi wołyńskiej, jednak od zupełnie innej strony. Reportera zainteresowali przede wszystkim Ukraińcy, którzy 60 lat tam temu pomagali Polakom.

Podczas festiwalu nie zabraknie też poezji. Czytelnicy będą mogli się spotkać z laureatem nagrody miast partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego – Kazimierzem Brakonieckim. Pochodzący z Olsztyna pisarz opowie o swojej twórczości w malowniczej scenerii Kafeterii Struna światła. Nie zapominajmy, że tegoroczny festiwal to także liczne spotkania z autorami literatury dla dzieci. Przez cały tydzień będą się one odbywały w filiach Książnicy Kopernikańskiej. Młodzi czytelnicy spotkają się m.in. z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Jerzym Rafalskim, Agnieszką Frączek, Barbarą Gawryluk i Marcinem Brykczyńskim.

Jak co roku dużą wagę organizatorzy przywiązują do kwestii edukacyjnych. Chętni będą więc mogli skorzystać z szerokiej oferty warsztatów: od detektywistycznych, przez prezentujące ilustrację książkową, poezję dadaistyczną, teatr, kończąc na zajęciach przybliżających komiks.

Ciekawie zapowiadają się także dwa panele dyskusyjne. Oba mają za cel znalezienie odpowiedzi na intrygujące czytelników zagadnienia. Pierwszy poświęcony będzie literaturze kryminalnej. Weźmie w nim udział śmietanka rodzimych twórców. Mariusz Czubaj, Wojciech Burszta, Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki wspólnie zastanowią się nad przyszłością przeżywającej tak wielki renesans literatury kryminalnej. Druga dyskusja będzie próbą odpowiedzi na prowokacyjne pytanie: czy w literaturze można znaleźć pierwiastek toruńskości? Związani z naszym miastem autorzy postanowili z bliska przyjrzeć się temu zagadnieniu. Posłuchamy, co do powiedzenia mają: Aneta Jadowska, Piotr Głuchowski, Robert Małecki, Karina Bonowicz, Marcel Woźniak i Przemysław Semczuk. Całość moderować będzie nieukrywający swych bliskich związków z literaturą Grzegorz Giedrys.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje czekające na miłośników czytania. Chętni mogą uczestniczyć w wystawach, koncertach, a nawet kryminalnej grze miejskiej czyli imprezach towarzyszących. Czytelnicy śledzący fanpage Toruńskiego Festiwalu Książki, będą mieli okazję wygrać w konkursach m.in. książki pisarzy goszczących podczas tegorocznej edycji festiwalu w Toruniu czy literaturę dla dzieci. Wszystko po to, aby uwodnić, że książki są fascynujące i w dobie wszędobylskich multimediów wciąż mogą zainteresować nawet najbardziej zatwardziałych technokratów.

22. Toruński Festiwal Książki startuje 27 listopada i potrwa do 5 grudnia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.torunskifestiwalksiazki.pl. Wydarzenie finansowane jest ze środków Gminy Miasta Toruń.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe organizatora.