Czy Szwecji grozi Swexit? To pytanie stało się aktualne, gdy europarlamentarzystka Sara Skyttedal tuż po owianym skandalem rozstaniu się z Chrześcijańskimi Demokratami razem z Janem Emanuelem, multimilionerem słynącym z kontrowersyjnego zachowania postanowili startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z założonej przez nich Folklistan. Oboje są krytycznie nastawieni do Unii Europejskiej, domagają się rewizji prawa azylowego a jeśli by im się udało je zmienić, to chcieliby budować mieszkania dla uchodźców ukraińskich w Polsce. Inicjatywa jest koktajlem tak egzotycznych postaci, że może trafić do młodych chłopców, którzy lubią szybkie auta, wielkie łodzie i gigantyczne pieniądze, do inwestorów, przedsiębiorców, ale też do chrześcijańskich konserwatystów. „Aftonbladet” podsumował, że z Folklistan startuje konserwatywno-liberalna influenserka, były członek Zielonych z kryminalną przeszłością i „polityczny dziki” z Vellinge. O co chodzi z Folklistan? O urażone ambicje, chęć zemsty, narcystyczną urazę czy 120 000 koron, które inkasuje miesięcznie europarlamentarzysta? Sprawdźmy to razem.
Co oznacza folklig w Szwecji?
Sara Skyttedal (ur. 1986) złożyła 27 marca 2024 wniosek w Valmyndigheten, Państwowej Komisji Wyborczej rejestrując Folklistan – Listę Ludową. W debacie określa się ją zamiennie partią lub inicjatywą wyborczą. Sara podkreśla, że Folklistan jest listą koalicyjną. Komentatorka polityczna My Rohwedder wyjaśniła w podcaście „En runda till”, że to
i to dlatego nazywają się listą, chociaż są zarejestrowani jako partia.
Słowo „folklig” – „ludowy” jest w Szwecji rozumiane jako przeciwieństwo elitaryzmu. Bycie kimś z ludu, zwykłym człowiekiem czy człowiekiem, który trafia do ludzi jest tu szalenie ważne. Nawet Ebba Busch przyznała, że to „ett ganska bra namn” – całkiem niezła nazwa.
Antyunijna partia
O ile nie wiadomo jeszcze zbyt wiele o tej inicjatywie, to na podstawie wywiadów i pierwszych postulatów, jakie partia ogłosiła można wywnioskować, że będzie to konkurencja dla Szwedzkich Demokratów w retoryce antyunijnej. Skyttedal uważa bowiem, że Szwecja albo powinna wrócić do negocjacji i na nowo określić strefy unijnych wpływów w polityce szwedzkiej, albo opuścić unię. Jan porównał pozostawanie Szwecji w obecnej relacji z Unią Europejską do toksycznego związku. I chociaż uspokoili, że nie idą do wyborów z postulatem Swexitu, to najwyraźniej chcą, żeby Szwecja mogła czerpać przywileje z bycia członkiem UE, bez płacenia za to członkostwo zbyt wysokiej ceny.
Na pytanie czy w Szwecji jest miejsce na drugą antyunijną partię obok SD, Max Knutson, komentator polityczny SVT odpowiada, że chociaż wydaje się to wątpliwe, to przeszłość pokazała, że partia może ze swoimi postulatami trafić na podatny grunt. W 1991 Ny Demokrati kierowana przez prawicowca Iana Wachtmeistera i Berta Karlssona dostała się z antyunijnym przesłaniem do Riksdagu. Junilistan, która reprezentowała bardzo krytyczny stosunek do UE dostała się do Parlamentu Europejskiego w 2004 zdobywając 3 mandaty i podobnie do Folklistan zgromadziła przedstawicieli różnych partii pod jednym szyldem. A obie swój kapitał polityczny zbudowały na krytyce UE. Håkan Boström na łamach GP.se uważa jednak, że w Szwecji sporo się zmieniło od lat 90. Wtedy „Szwecja miała pięć dużych partii a większość ludzi zaledwie dwa kanały telewizyjne”. Teraz Szwecja ma Szwedzkich Demokratów, którzy wybili się na antyestablishmentową partię. Sara Skyttedal przypomniała jednak słowa Steve’a Jobsa, „ci którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmienią”. Czy szaleństwo, z jakiego wyrosła Folklistan przyniesie tej dziwnej partii zwycięstwo?
Bezwzględna walka o prymat czy kara za nielojalność?
Folklistan jest bezpośrednim pokłosiem awantury w obrębie Kristdemokraterna. Burzliwy rozłam w Chrześcijańskich Demokratach moim zdaniem celnie podsumował Jan Emanuel mówiąc, że rozstanie Sary Skyttedal z KD to pokłosie walki o prymat. O liderce Chrześcijańskich Demokratów Ebbie Busch mówi się bowiem, że trzyma się władzy nie patrząc na ofiary a silne kontrkandydatki zmiata z horyzontu. Zamieszanie wokół usunięcia Sary Skyttedal z partii było tak pogmatwane, że śledziło się jego kolejne odsłony jak crime story. Sara Skyttedal opowiedziała w rozmowie z SVT Nyheter, że po wyborach próbnych do PE, które przegrała miała rozmowę z Ebbą Busch. Poprosiła ją o pomoc i pozwolenie na startowanie pomimo słabego wyniku, bo jak dodała, w KD ogromne znaczenie ma namaszczenie polityka przez liderkę partii. Ten zabieg miał sens. Panie od dawna się bowiem przyjaźniły. Sara Skyttedal wydaje się jednak straciła rozeznanie w sprawach wewnętrznych partii, bo po tej rozmowie Ebba Busch nie odzywała się do niej przez dwa tygodnie. I to wtedy, mając świadomość utraty poparcia członków partii i przy braku odpowiedzi ze strony Ebby zdecydowała się na rozmowy ze Szwedzkimi Demokratami. Miała rzekomo poinformować Ebbę, że rozmawia z różnymi partiami w tym z SD o możliwości współpracy. W wywiadzie dla „Expressen” podkreśliła, że szukała po prostu dla siebie pracy i była skłonna zostać konsultantką dzielącą się swoimi kompetencjami i wiedzą. Tymczasem Ebba Busch ogłosiła nagle publicznie, że Sara okazała się nielojalna rozmawiając o starcie z listy Szwedzkich Demokratów do Parlamentu Europejskiego, o czym dowiedziała się z esemesa od Jimmiego Åkessona. W wywiadzie z Andersem Holmbergiem w programie „30 minuter” Sara stwierdziła, że Ebba o wszystkim wiedziała. Krótko potem Anders Holmberg przeprowadził wywiad z Ebbą Busch, która temu zaprzeczyła.
Dzisiaj mamy słowo jednej polityczki przeciwko drugiej. Jan Emanuel dał do zrozumienia, że Sara była zbyt dużym zagrożeniem dla Ebby, więc liderka pozbyła się jej i to brużdżąc jej w politycznym życiorysie. I ja się też skłaniam ku tej wersji wydarzeń. Sara odeszła ostatecznie z partii 15 lutego 2024, ale została w Parlamencie Europejskim stając się „politisk vilde”, co dziwnie brzmi po polsku. Bo na polityków, którzy w trakcie kadencji odeszli z partii mówi się w Szwecji „politycznie dzicy”.
A zatem Folklistan słodką zemstą?
Ebba Busch w wypowiedzi dla „Dagens Nyheter” powiedziała, że powstanie Folklistan zupełnie jej nie dziwi, bo słyszała pogłoski o niej odkąd Chrześcijańscy Demokraci utracili zaufanie do Sary Skyttedal. Założenie własnej partii dziennikarze w Szwecji skomentowali jako świetną zemstę. Chociaż Jonna Sima w podcaście „Åsiktskorridoren” powiedziała, że jest rozczarowana, że Sara Skyttedal stworzyła coś na kształt listy niezadowolenia z bandą loserów zamiast własnej marihuanowej partii. Sara to topowa była polityczka KD, z 22 letnim stażem partyjnym i jest spora szansa, że zdobędzie głosy tych sympatyków partii, których zgromadziła wokół siebie przez te wszystkie lata. I z pewnością nie jest grzeczną dziewczynką, która po ostrym zagraniu własnej partii będzie siedzieć w kącie i płakać. A o jej usposobieniu niech świadczy zdjęcie do wywiadu z „Expressen”, do którego ubrała nowe czerwone szpilki Louboutina, w których planowała robić kampanię przedwyborczą do Parlamentu Europejskiego. Nazwała je butami „fuck you”. Polityczka postulowała legalizację marihuany, ale znana też była z samotnej pielgrzymki po Hiszpanii. O sobie mówi „awanturnica” – „bråkmakerskan”. Jej wyraziste poglądy i szum jaki robiła wokół swojej osoby z pewnością gwarantował jej uwagę mediów, ale moim zdaniem kompletnie nie pasował do Chrześcijańskich Demokratów.
W odwecie Ebba pozyskała jako kandydatkę KD do Parlamentu Europejskiego prawicową komentatorkę Alice Teodorescu Måwe (IG). Nie ukrywała dzieląc się tym wyborem, że panie od dawna się przyjaźnią. Trudno jej odmówić celności decyzji. To wyśmienita publicystka, szalenie inteligentna, zaprawiona w trudnych starciach z mediami. Potrafi dać ciętą odpowiedź z tak głęboką słodyczą w oczach, że jest się jej skłonnym wszystko wybaczyć. W poprzednich wyborach stała na czele grupy formułującej program polityczny konserwatywno-liberalnych Moderatów. Nie ma drugiej sobie równej i ilekroć trzeba się było zmierzyć z silnym lewicowym rozmówcą, wystawiano do debat czy paneli właśnie Alice. Ebba Busch określiła tę decyzję „rekrutacją marzeń” i stwierdziła, że Alice jest „chadekiem w klasycznym kontynentalnym sznycie, który będzie pasować do europejskiej rodziny chrześcijańskiej”. Alice Teodorescu Måwe wstąpiła do partii 18 stycznia 2024. Kristoffer Törnmalm, reporter SVT skomentował ten wybór jako spore zaskoczenie, ale jednocześnie wydarzenie budzące duże zainteresowanie. Podkreślił też wyraźną logikę w wyborze kandydatury Alice: młoda kobieta z wyraźnymi prawicowymi poglądami, szczególnie w kwestiach imigracji i przestępczości. A dodatkowo znana osoba, co ma ogromne znaczenie w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego. A jak podkreśliła też Susanna Kierkegaard „polityka unijna jest stworzona dla barwnych charakterów”.
Jan Emanuel – lewicowy multimilioner
Na ten ruch Sara odpowiedziała wystawiając jako jedynkę na Folklistan Jana Emanuela (ur. 1974). I to może się okazać miażdżącym wyborem. To bogaty socjaldemokrata z ciętym językiem, który chciałby powrotu Socjaldemokracji do bardziej lewicowej odsłony. Nagłaśnia problem nierówności podatkowych w Szwecji, która premiuje kapitalistów i domaga się opodatkowania takich bogaczy jak on. Z zewnątrz robi wrażenie gruboskórnego, wyciosanego na siłce klocka. W rzeczywistości ma za sobą młodzieńcze lata na bakier z prawem, epizody nielegalnego handlu narkotykami. Pozbierał się i wszedł do polityki ze swoją ciemną i trudną przeszłością walcząc o to, żeby tacy chłopcy jak on kiedyś, mieli lepszy start w dorosłość. Wykorzystując swoje najgorsze doświadczenia w możliwie najlepszy sposób dając też dowód na to, że szwedzkie państwo dobrobytu kiedyś działało, pomagając wygrzebać się ludziom z najczarniejszej życiowej przepaści. Został politykiem Socjaldemokracji, zasiadał w Riksdagu a potem skorzystał na tsunami neoliberalnych przemian w kraju i zarobił miliony na fali prywatyzacji mienia publicznego.
Jan Emanuel na Instagramie zgromadził całkiem spore grono obserwatorów. Bryluje w zakupach kolejnych szalenie drogich aut, w pozowaniu przy niewłaściwie zaparkowanych samochodach i w całej masie kontrowersyjnych wypowiedzi, ale też zachowań. Na swoim koncie zamieścił kiedyś video z lalką owiniętą czarnymi workami, która wyglądała jak trup z filmu gangsterskiego. Na lalce była kartka z tekstem „Żałuję, że głosowałem na partię Zielonych w poprzednich wyborach”. Dla niektórych ten film stał się zachętą do przesyłania gróźb członkom partii Zielonych, co Jan zlekceważył uważając, że tylko żartował. Nie przepada za Gretą Thunberg, ośmiesza partię Zielonych i twierdzi, że polityka proklimatyczna UE jest niewłaściwa. Konferencję zapowiadającą jego start z Folklistan oczywiście opuścił odlatując helikopterem, co komentatorzy określili genialnym zagraniem w stylu bondowskim. Zgadzał się na udział w tournee podczas wyborów do Riksdagu z Jimmiem Åkessonem, co odbierano w obrębie jego partii negatywnie. On sam uważa jednak, ze trzeba rozmawiać z każdym a unikanie rozmów z osobami o odmiennych poglądach nie rozwiązuje żadnych problemów. A do tego jest szalenie inteligentny i naprawdę potrafi rozmówcę przyprzeć do muru. W przeciwieństwie do obowiązujących w Szwecji zasad, nie dba o miłą atmosferę i mówi to co myśli. A do tego potrafi sobie zjednywać ludzi. Jest bowiem bardzo bezpośredni, o czym sama mogłam się przekonać zamieniając z nim kilka słów w wiadomości prywatnej na Instagramie. Jeśli więc jego kandydatura ma być starciem z kandydaturą Alice, to ja tu widzę mocną przewagę Jana. I nie tylko dlatego, że zgromadził ponad 224 tys. obserwatorów na IG, co akurat nie musi się przełożyć na liczbę głosów w wyborach.
Czy chodzi o kasę?
Podczas konferencji lansującej start Folklistan Jan Emanuel podkreślił, że jeśli ktoś sądzi, że bierze udział w wyborach dla pieniędzy, to 120 000 koron miesięcznie to w jego przypadku bardzo kiepska inwestycja. I dodał, że „porzuca swoją wygodną codzienność, żeby uratować kraj przed politykami, którzy dorobili się wygodnej codzienności psując kraj”. Zresztą to on wykłada kasę na kampanię przedwyborczą. „Szwecja nie potrzebuje nowych partii, tylko lepszych polityków” podkreślił. Sara Skyttedal dodała, że nieraz musiała głosować wbrew sobie za złą polityką w Parlamencie z powodu bata partyjnego.
Portal Naturskyddsforeningen.se sprawdził jak głosowała w kwestiach ochrony przyrody i klimatu. Sara Skyttedal na 100 punktów otrzymała zaledwie 24. Tylko w takim procencie głosowań oddała swój głos na politykę dobrą dla klimatu. Na IG stowarzyszenie przypomniało, że Sara jest przeciwko unijnemu pakietowi Fit for 55 – „Gotowi na 55”, który przewiduje redukcję emisji dwutlenku węgla o co najmniej 55% do 2030. Uważa, że cały pakiet począwszy od Społecznego Funduszu Klimatycznego po przechodzenie na mobilność bezemisyjną jest zły. I o ile jako posłanka KD głosowała za przyjęciem pakietu z powodu bata partyjnego, to z Folklistan będzie głosować inaczej.
Gdy więc mówi, że Szwecja jak dotąd wysyłała kiepskich polityków do Unii Europejskiej, to ma na myśli siebie? Analizując sytuację zawodową Sary Skyttedal, która sobie nieco nagrabiła i spaliła za sobą kilka solidnych mostów, można jednak odnieść wrażenie, że mandat europosłanki to jednak dla niej być albo nie być.
Przy okazji wyszło, że Jan wciąż jest członkiem Socjaldemokracji. Sekretarz partii Tobias Baudin poprosił go, żeby zrezygnował w takim razie z członkostwa. A w wypowiedzi dla agencji prasowej TT powiedział, że dla niego Sara Skyttedal jest „prawicową populistką” a Jan nie może być członkiem dwóch partii, niezależnie od tego czy Folklistan jest tylko listą czy partią sensu stricte.
Popularni i kontrowersyjni?
Sama Sara Skyttedal podczas wywiadu udzielonego Henrikowi Jönssonowi na jego kanale na YouTube powiedziała, że Folklistan będzie zgromadzeniem wyborczym ludzi, otwartą listą, co oznacza, że każdy może się do niej dopisać. Wystarczy bank-ID i można się dopisać do listy, która rośnie z dnia na dzień. I jeśli dobrze liczę, to 12 kwietnia było na niej 282 kandydatów. Jan Emanuel podkreśla, że różnorodność jest siłą listy. „Prawdziwa demokracja” – jak podsumował. Dużym zaskoczeniem okazało się, że stworzenie Folklistan to inicjatywa Jana Emanuela, który zadzwonił do Sary z propozycją powołania do życia partii. Jan na pomysł własnej partii miał wpaść już półtora roku temu podczas rozmowy z topowym członkiem Socjaldemokracji Tommy Waidelichem, który miał wiele ważnych stanowisk w partii, ale też problemy, bo po odejściu z Riksdagu próbował sił jako pośrednik nieruchomości, ale podwyżki stóp procentowych nie pomogły rozwinąć się jego karierze, jak podsumował dowcipnie Fredrik Björkman na łamach „Aftonbladet”. Jan Emanuel w wywiadzie podkreślił, że ludzie, którzy do Folklistan dołączyli mogą robić to, w co chcą się zaangażować bez partyjnego bata i partyjnej dyscypliny. I przypomniał, że najlepszą jakościowo politykę robi się w ramach „folkrörelse” – ruchu społecznego, gdy ludzi łączy walka o wspólną ideę.
Z Folklistan startuje Amilia Stapelfeldt, znana jako pierwsza polityczna influenserka w Szwecji. W wyborach w 2022 dotarła ze swoim przekazem do niemal ćwierć miliona odbiorców. Wcześniej działała w konserwatywno-liberalnych Moderatach, obecnie nazywa się „niezależną liberałką”. Do Folklistan dopisał się Peter Söderlund, który zasiadał w zarządzie partii Zielonych, Håkan Wretsell, samorządowiec z Vellinge i były działacz Chrześcijańskich Demokratów oraz były socjaldemokrata Hans Palo z Juoksengi w gminie Övertorneå. On też został zwerbowany przez Jana Emanuela. Panowie kiedyś razem jechali samochodem z lotniska w Luleå do Övertorneå a Hans zabawiał go rozmowami o historii Tornedalen, która swoją drogą jest szalenie ciekawa, bo to miejsce zetknięcia się wielu języków, kultur, komunizmu, laestadianizmu. Hans Palo stoi na czele Företagarna w gminie Övertorneå, organizacji branżowej zrzeszającej przedsiębiorców. Wcześniej działał w związkach zawodowych i w Socjaldemokracji. Obecnie przewodniczy partii Framtid S (Facebook, Instagram), którą powołali do życia socjaldemokraci rozczarowani Socjaldemokracją na północy Szwecji. Hans uważa, że Unia Europejska powinna koncentrować się na dużych tematach, które potrzebują ponadnarodowych rozwiązań, jak choćby kwestie klimatyczne czy zbrojeniowe. Jednak nie powinna się wtrącać w model szwedzki i na siłę wprowadzać w Szwecji np. unijne minimalne wynagrodzenie. Hans Palo popiera też na przykład outsourcing usług więziennych i uważa, że Szwecja powinna Rumunii płacić za miejsca w więzieniach, w których byliby osadzani przestępcy skazani w Szwecji. Uważa, że perspektywa odsiadki w rumuńskim więzieniu mogłaby mieć prewencyjny efekt na gangsterach szwedzkich. I oczywiście nietrudno się z nim zgodzić.
We wtorek, 9 kwietnia SVT opublikował wyniki śledztwa dziennikarskiego, które pokazało, że wśród kandydatów z Folklistan jest sporo osób z kryminalna przeszłością. Jeden z kandydatów jest poważnie zadłużony i był dwukrotnie skazany na karę więzienia za jazdę pod wpływem alkoholu a ostatni wyrok ma z 2022. Inna osoba też ma spore długi i kilka wyroków na koncie, m.in. za kradzież i przestępstwo narkotykowe. Inna osoba dostała grzywnę i wyrok w zawieszeniu za pranie brudnych pieniędzy. Jan Emanuel skomentował to w Aktuellt mówiąc, że przecież tak jest wszędzie. I dodał, że demokracja na tym polega, że uczestniczą w niej wszyscy. A Sara Skyttedal dodała, że trzeba zaufać wyborcom, że mądrze wybiorą swoich reprezentantów w PE.
Program Folklistan: Zmiana prawa azylowego
Jednym z pierwszych postulatów Folklistan, jaki partia ogłosiła jest zmiana prawa azylowego, które Jan Emanuel nazwał „polityczną chorobą”. Jedynka na Folklistan domaga się dopasowania prawa azylowego do zmian jakie migracja wywołała. Uważa, że pomoc dla ludzi ubiegających się o azyl należy kierować do krajów sąsiedzkich i tam należy kierować uchodźców. Jan stwierdził, że mniej kosztowałoby zbudowanie osiedli mieszkaniowych w krajach graniczących z państwami objętymi kryzysem niż utrzymywanie azylantów w Europie. A na pytanie reportera „Aftonbladet” czy analogicznie powinno się stać z Ukraińcami, Jan odpowiedział twierdząco, więc teraz zastanawiam się w którym miejscu w Polsce należałoby według niego zbudować uchodźcom ukraińskim mieszkania. I mam też nadzieję, że jeśli Herr Putin zdecyduje się napaść na Polskę, to Szwedzi migiem zbudują nam zeroemisyjne, śliczne mieszkanka w jakimś kurorcie nad Bałtykiem, bo przecież pomoc powinna być lokowana na granicy z państwem objętym kryzysem, co by wykluczało wywożenie nas do arktycznych lasów na północy Szwecji. Rzecz w tym, że postulatów dotyczących prawa do azylu nie zmienia się na gruncie Unii Europejskiej. To kwestia regulowana szeregiem konwencji międzynarodowych, które podpisała Szwecja jako państwo i tylko wolą Riksdagu mogłaby się z tego wycofać. Co by świadczyło, że Folklistan kieruje swoje postulatu do trochę nieogarniętych wyborców, którzy nie mają pojęcia czym zajmuje się Parlament Europejski.
Czy Folklistan ma szansę na sukces?
Elisabeth Marmorstein, komentatorka polityczna SVT powiedziała, że Folklistan to zagrożenie dla Chrześcijańskich Demokratów, którzy w badaniach opinii publicznej już od roku nie przekraczają progu wyborczego. Dodała też, że wynik KD w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie być może ostatnim sprawdzianem dla Ebby Busch i argumentem, żeby zmienić lidera partii, gdyby to Folklistan Sary Skyttedal wygrała wybory. Komentatorka podkreśliła też, że takim małym, nowym inicjatywom łatwiej jest się dostać do Parlamentu Europejskiego niż do Riksdagu, bo wyborcy są bardziej skorzy do ryzykowania w głosowaniu właśnie w wyborach unijnych. I o ile Sara Skyttedal jest doświadczoną polityczką, która potrafi zdobywać uwagę mediów, to jej charyzma może się okazać niewystarczająca do zdobycia niemal 170 000 głosów a tyle trzeba było zdobyć w poprzednich wyborach, żeby uzyskać chociaż 1 mandat. Co oznacza, że aby zdobyć 2 mandaty to praktycznie wszyscy mieszkańcy miasta wielkości Malmö musieliby zagłosować na Folklistan. Ulrica Schenström, sympatyczka Moderatów w podcaście „Åsiktskorridoren” powiedziała, że nie można wykluczyć wygranej Folklistan, bo na jej korzyść przemawia malejące w społeczeństwie szwedzkim zaangażowanie polityczne. Helena Gissén, komentatorka polityczna Sveriges Radio w podcaście „Det politiska spelet” raczej wykluczyła, żeby Folklistan miała szansę przyciągnąć wyborców Chrześcijańskich Demokratów. Według niej partia ma szansę u wyborców Szwedzkich Demokratów i być może u „soffliggarna” „kanapowców” – tak określa się osoby, które z lenistwa nie biorą udziału w wyborach. Również Fredrik Furtenbach skłania się ku temu, że Folklistan przyciągnie do siebie wyborców Szwedzkich Demokratów a to wybrzmiewające coraz częściej podobieństwo Folklistan do SD mogłoby tłumaczyć chłodne przyjęcie Sary i Jana w programie Henrika Jönssona, który ma ciepły, żeby nie rzec życzliwy stosunek do SD i Jimmiego Åkessona.
PRowy majstersztyk
Ale według specjalistów od mediów taktyka Folklistan w dawkowaniu informacji, sam charakter partii zbudowanej przecież na sensacji, może tym razem przynieść efekt. Na stronie partii widzimy jej postulaty zamazane.
To się przekłada na utrzymanie ciekawości w społeczeństwie. I, jak podkreśliła Helena Gissén zmusza media do raportowania kolejnych odsłon. Ulrica Schenström, była sekretarz stanu w rządzie Moderata Fredrika Reinfelda a obecnie VD think tanku Fores podejrzewa wręcz, że wszystko co dzieje się wokół partii jest bardzo wyrachowaną strategią. Komentatorka podkreśla, że inicjatorzy Folklistan wydają się bardzo rzetelnie kopiować torysów i styl zachowania Borisa Johnsona. Susanna Kierkegaard na łamach Aftonbladet.se porównuje Jana Emanuela do Donalda Trumpa: „nieco zadziorny przedsiębiorca, multimilioner i celebryta telewizyjny”, z tą różnicą, że niczego nie odziedziczył, na wszystko sam zapracował. Co jak podkreśla Susanna Kierkegaard może przyciągnąć zwłaszcza młodych wyborców dużo bardziej zainteresowanych rynkiem kapitałowym niż polityką. Bo Krogvig, szef kampanii wyborczej Socjaldemokratów w komentarzu dla SVT mówi, że lansowanie partii w tak krótkim okresie przed wyborami może jej przynieść korzyść, bo wyborcy nie zdążą zweryfikować, że w rzeczywistości to „pusta propozycja” a kampania będzie typowym pływaniem po powierzchni, bo zabraknie czasu na głębokie analizy. A Håkan Boström na łamach GP.se zastanawia się „ile osób zdecyduje się kupić królika w kapeluszu i zagłosuje na ludzi jedynie z powodu ich charyzmy?”. I uważa, że Szwecja to nie USA, żeby wejść do polityki wyłącznie dlatego, że jest się znanym i popularnym. Tylko, że akurat w wyborach do Parlamentu Europejskiego może to być atutem.
Folklistan zaanonsowała start w wyborach najpierw u znanego prawicowego Youtubera Henrika Jönssona, a potem w Grodan, bardzo drogim pubie w najbogatszej sztokholmskiej dzielnicy Östermaln. Trzonem „twórczości” Jönssona jest lansowanie negatywnego obrazu imigrantów w Szwecji i Socjaldemokracji. A decyzję o pojawieniu się na jego kanale Karina Cubilla, dziennikarka Arbetet.se określiła „decyzją w duchu czasów”. Raz, że przez Szwecję przelewa się fala skrajnie prawicowej retoryki, dwa Sara Skyttedal i Jan Emanuel określają się jako konserwatywni chrześcijanie, co akurat pasuje do ogólnoświatowych nastrojów. Ale ich politykę określa polityką w stylu Bonnie and Clyde i dodaje, że jedyna rzecz jaką wyborcy zyskają to
To czego możemy się spodziewać po Sarze Skyttedal?
Na odpowiedź na pytanie czego możemy się spodziewać po Sarze Skyttedal nie trzeba było długo czekać. W czwartek, 11 kwietnia 2024 w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie, w którym wezwano Radę do zmiany Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W informacji prasowej „Women must have full control of their sexual and reproductive health and rights” poświęconej głosowaniu można przeczytać, że:
posłowie i posłanki domagali się całkowitej dekryminalizacji aborcji zgodnie z wytycznymi WHO na rok 2022 oraz do usuwania i zwalczania przeszkód utrudniających aborcję, wzywając także Polskę i Maltę do uchylenia swoich przepisów i innych środków, które ją zakazują i ograniczają. Posłowie potępiają fakt, że w niektórych państwach członkowskich lekarze, a w niektórych przypadkach całe instytucje medyczne odmawiają aborcji na podstawie klauzuli „sumienia”, często w sytuacjach, gdy jakiekolwiek opóźnienie zagraża życiu lub zdrowiu pacjentki.
Głosowanie w Parlamencie Europejskim zakończyło się tym razem sukcesem. W przyjętej rezolucji głosowało 336 osób, przeciw 163, 39 wstrzymało się od głosowania. Wśród osób przeciwko było 113 panów, ale też 50 kobiet. Jedną z nich była Sara Skyttedal.
Buycoffee.to
Jeśli chcesz docenić moją pracę włożoną w napisanie tego artykułu postaw mi wirtualną kawę.
LH.pl
Jeśli chcesz docenić moją pracę możesz mnie wesprzeć zakładając własną stronę w Internecie u polskiego dostawcy hostingu: https://www.lh.pl, u którego od początku tworzę Szkice Nordyckie na własnej domenie. Z moim kodem rabatowym: LH-20-57100 otrzymasz obniżony koszt hostingu w pierwszym roku o 20% a ja prowizję od LH.pl tak długo jak będziesz ich klientem / klientką.
Źródła – Folklistan:
- Oscar Schau „Vem är Sara Skyttedal?”, 19.01.2924. Dostęp: 9.04.2024, godz. 18:46. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/vem-ar-sara-skyttedal.
- Tomas Nordenskiöld, Anette Holmqvist „Jimmie Åkessons sms till Ebba Busch som fällde Sara Skyttedal”, 22.01.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 17:56. Link: https://www.expressen.se/nyheter/sverige/jimmie-akessons-sms-till-ebba-busch-som-fallde-sara-skyttedal/.
- Matilda Nyberg „Busch slår tillbaka mot Skyttedal: ”Stämmer inte””, 1.02.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 18:37. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/busch-slar-tillbaka-mot-skyttedal-stammer-inte.
- Karina Cubilla „Sara Skyttedal och Jan Emanuels nya parti Folklistan: Big dick energy utan politisk riktning”. 14.02.2024. Dostęp: 10.04.2024, godz. 11:18. Link: https://arbetet.se/2024/04/08/sara-skyttedal-och-jan-emanuels-nya-parti-folklistan-big-dick-energy-utan-politisk-riktning/.
- Hjalmar Ekberg Skog „Sara Skyttedal lämnar KD”, 15.02.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 16:31. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sara-skyttedal-lamnar-kd.
- Anna Gullberg „Sara Skyttedal lämnar Kristdemokraterna – attacken mot Busch”, 15.02.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 16:50. Link: https://www.expressen.se/nyheter/sverige/sara-skyttedal-lamnar-kristdemokraterna-attacken-mot-busch/.
- Hedda Hallsenius „Klart: Alice Teodorescu Måwe blir KD:s toppnamn till EU-valet”, 16.02.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 20:16. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/klart-alice-teodorescu-mawe-blir-kds-toppnamn-till-eu-valet.
- Tomas Nordenskiöld, Anette Holmqvist „Skyttedals nya satsning – startar partiet Folklistan”, 2.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 18:13. Link: https://www.expressen.se/nyheter/sverige/skyttedals-nya-satsning-startar-egna-partiet-partiet-folklistan/.
- Oscar Schau, Marielle Theander Olsson „Sara Skyttedal startar eget politiskt parti”, 2.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 16:11. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sara-skyttedal-startar-eget-politiskt-parti.
- Olle Bengtsson „Sara Skyttedal lanserar nya partiet på måndag”, 5.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 18:33. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sara-skyttedal-lanserar-nya-partiet-pa-mandag.
- Martin Palmborg „Skyttedal presenterar EU-satsning med Jan Emanuel”, 8.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 12:43. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/5BmqGX/skyttedal-presenterar-eu-satsning.
- Mats Knutson „Knutson om Folklistans EU-kritik: Ytterst kan en Swexit bli aktuell”, 8.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 18:26. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/knutson-om-folklistans-eu-kritik-ytterst-kan-en-swexit-bli-aktuell.
- SVT Nyheter „Jan Emanuel toppnamn för nya Folklistan”, 8.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 19:22. Link: https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/jan-emanuel-toppnamn-for-nya-folklistan.
- Mats Knutson „Knutson om Folklistans EU-kritik: ”Ytterst kan en Swexit bli aktuell”, 8.04.2024. Dostęp: 8.04.2024, godz. 19:45. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/knutson-om-folklistans-eu-kritik-ytterst-kan-en-swexit-bli-aktuell.
- Olle Bengtsson „Jan Emanuel blir toppnamn på Folklistan – Sara Skyttedal tvåa på nya EU-partiets lista”, 8.04.2024. Dostęp: 8.04.2024, godz. 20:20. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sara-skyttedal-om-nya-partiet-folklistan.
- Filip Hannu „Folklistans doldis från Övertorneå: Skicka fångar till Rumänien”, 8.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 15:31. Link: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/folklistans-doldis-fran-overtornea-skicka-fangar-till-rumanien.
- Martin Palmborg „Folklistan presenterar fler kandidater”, 9.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 12:26. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0Qw83M/folklistan-presenterar-fler-kandidater.
- Lars Näslund „Busch om Skyttedal: Folklistan är ett ganska bra namn”, 9.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 14:04. Link: https://www.dn.se/sverige/busch-om-skyttedal-folklistan-ar-ett-ganska-bra-namn/.
- Podcast „Åsiktskorridoren”, odcinek pt.: „Jan Emanuel Kan bli Sveriges Trump i EU”, 9.04.2024.
- Susanna Kierkegaard „Helikoptrar och guld är det nya folkliga”, 9.04.2024. Dostęp: 10.04.2024, godz. 11:40. Link: https://www.aftonbladet.se/ledare/a/xgxBdn/jan-emanuel-och-sara-skyttedals-folklistan-kan-locka-unga-hustlare.
- SVT Nyheter „Jan Emanuel lämnar S”, 9.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 19:24. Link: https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/jan-emanuel-lamnar-s.
- Olle Bengtsson „Folklistans första förslag: Skrota asylrätten som fenomen”, 9.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 14:18. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/efter-avgangskravet-jan-emanuel-lamnar-s.
- Olle Bengtsson, Lotta Sima, Hasse Burström „Flera dömda brottslingar bland Folklistans kandidater”, 9.04.2024. Dostęp: 9.04.2024, godz. 19:31. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/flera-domda-brottslingar-bland-folklistans-kandidater.
- Rosanna Berg „Folklistans strategi inget hafsverk enligt före detta politiktopparna”, 9.04.2024. Dostęp: 10.04.2024, godz. 10:54. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/folklistans-strategi-inget-hafsverk-enligt-fore-detta-politiktopparna.
- Fredrik Björkman „Jan Emanuel slår tillbaka: Inte utkastad ur S”, 9.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 12:16. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/rlv72e/jan-emanuel-slar-tillbaka-inte-utkastad-ur-socialdemokraterna.
- Maria Davidsson/TT, Anja Haglund/TT”Folklistans första förslag: Skrota asylrätten”, 9.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 12:37. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/bg9PGk/jan-emanuel-lamnar-s.
- Håkan Boström „Folklistan hade haft bättre chanser i USA”, 9.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 14:19. Link:https://www.gp.se/ledare/folklistan-hade-haft-battre-chanser-i-usa-.e55daacd-aff3-42d0-8836-bab5a4792050.
- Olle Bengtsson, Lotta Sima, Hasse Burström”Flera dömda brottslingar bland Folklistans kandidater”, 9.04.2024. Dostęp: 10.04.2024, godz. 11:10. Link: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/flera-domda-brottslingar-bland-folklistans-kandidater.
- Fredrik Björkman „Jan Emanuel öppnar plånboken för Folklistan: Jättemycket pengar”, 10.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 11:05. Link: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/q1K42z/jan-emanuel-oppnar-planboken-for-folklistan.
- „Det nya partiet ”Folklistan” vill få plats i EU-parlamentet”, 10.04.2024. Dostęp: 11.04.2024, godz. 14:14. Link: https://sverigesradio.se/artikel/det-nya-partiet-folklistan-vill-fa-plats-i-eu-parlamentet.
- Podcast “En runda till”. Odcinek pt.: ”Att göra helikoptern 2.0”. W odcinku wzięli udział: My Rohwedder, Olof Svemsson i prowadząca program Olivia Svensson.
- Podcast ”Det politiska spelet”, 11.04.2024. Odcinek 522 pt.: ”Folklistan och slaget om soffliggarna”.