Kategorie
Kraje nordyckie

Zimne dranie medycyny naturalnej

Odkryła ciemną stronę przemysłu leków naturalnych w Szwecji. Ścigała hochsztaplerów sprzedających bezwartościowe tabletki, jako cudotwórcze specyfiki. Anna Bäsén, 33 l. została wyróżniona za jej krytyczne reportaże poświęcone medycynie alternatywnej. Stowarzyszenie Vetenskap och Folkbildning przyznało nagrodę Årets folkbildare 2008 dziennikarce popołudniówki „Expressen”.

Anna Bäsén pisała m.in. o Gercie Hallengrenie, który ciężkie schorzenia leczył witaminami i wizytami w saunie. W Alternativa hälsokliniken w Sztokholmie (Alternatywna Klinika Zdrowia), do której zgłosiła się reporterka, zapłaciła 3 200 koron za diagnozę: m.in. niskie ciśnienie, alergia, grzyb w płucach. Konsultacja u normalnego lekarza zaprzeczyła wynikom z Alternatywnej Kliniki Zdrowia.  W innym artykule reporterka opisywała historię chorego na astmę, który po terapii alternatywnej wylądował w szpitalu na dziesięć dni. Okazało się, że tabletki, które dostał od lekarza cudotwórcy były bezwartościowym placebo. Bohaterka innego reportażu po zażyciu homeopatycznego leku zapadła w śpiączkę. Inna pacjentka płaciła niemal 100 koron za 15 ml olejku z emu, który miał być cudotwórczym środkiem na problemy skóry, a okazał się wyłącznie drogi.

Reportaże Bäsén zwróciły uwagę na rozwijający się w Szwecji rynek usług medycyny alternatywnej, który nie poddany kontroli, wywołuje często kontrowersyjne skutki (Porównaj z: Mój szef jest idiotą – Thomas Erikson, czyli jak świetnie sprzedać średniej jakości książkę). Autorka zwracała uwagę, że brak współpracy służby zdrowia w zakresie stosowania naturalnych terapii zastępczych zamiast normalnego leczenia, powoduje, że pacjenci w desperacji oddają się często w ręce szarlatanów. Wyjścia należałoby raczej szukać we współpracy lekarzy, którzy pod kontrolą, stosowaliby we właściwych proporcjach, sprawdzone leki naturalne. Torkel Falkenberg z Karolinska institutet (szwedzki uniwersytet medyczny) zaznaczył w rozmowie z reporterką, że w chwili obecnej jest tak, że każdy może handlować naszym zdrowiem, pod warunkiem, że znajdzie chętnych na zapłatę. A tych, ciężko chorych, którzy szukają sposobów powrotu do zdrowia nie brakuje.

Osoby, które czują się oszukane przez np. firmy sprzedające takie naturalne specyfiki, mogą zgłosić sprawę do Läkemedelsverket. W 2004 zgłoszono 194 nadużycia w stosunku do 98 w roku 2003.

Stowarzyszenie Vetenskap och Folkbildning (VoF) od 1987 roku przyznaje nagrodę Årets folkbildare. Nagroda w tym roku wynosi 25 000 koron.

Źródła:

1) Årets folkbildare och Årets förvillare, http://www.vof.se/visa-folkbildare
2) Anna Bäsén , Det här är skrämmande, 27.11.2007, http://www.expressen.se/nyheter/1.941193/det-har-ar-skrammande  
3) Anna Bäsén, Anna Wahlgren, Arsenik i medicinen, 18.05.2007, http://www.expressen.se/1.685168
2) Anna Bäsén, Trots alla rapporter: företagen går fria, 21.02.2005, http://www.kvp.se/halsa/1.177740/trots-alla-rapporter-foretagen-gar-fria
3) Anna Bäsén , Lena, 43: Emu-oljan hjälpte inte mot problemen, 21.02.2005, http://www.kvp.se/halsa/1.177737/lena-43-emu-oljan-hjalpte-inte-mot-problemen
4) Anna Bäsén , Forskare slår larm: Människor utsätts för fara, 19.02.2005, http://www.expressen.se/halsa/1.177124/forskare-slar-larm-manniskor-utsatts-for-fara