Kategorie
Literatura nordycka

Najlepsza powieść kryminalna krajów nordyckich w 2000 roku

Co łączy „Daleko od Niflheimu” Majgull Axelsson z „Zaginioną” Karin Alvtegen? Rozłożysty świerk, którego gałęzie sięgają ziemi i dają schronienie bohaterce. Kobieta, która tkwi gdzieś między dawnym, okropnym życiem a obecną zniszczoną przeszłością rzeczywistością.

Sybilla Wilhelmina Beatrice Forsenström to panna z dobrego, zimnego domu. Córka nowobogackiego dyrektora i dziewczyny z Östermalm, sztokholmskiej elity (Porównaj z: Djursholm – szwedzka wylęgarnia przywódców). Obowiązek społeczny i spełnienie oczekiwań rodziny. Dziecko, które miało być ozdobą, kolejnym przedmiotem w domu, którym można się pochwalić podczas uroczystości bożonarodzeniowych, odświętnych spotkań i proszonych kolacji. Dziewczynka, która jest przedmiotem zazdrości szkolnych dzieci. Bogate dziecko z marzeniami, pragnieniami pozbawione prawa do bycia sobą, zamienione w maszynę do wypełniania poleceń wyzutych z rodzicielskich uczuć rodziców. Gdy Sybilla jako nastolatka rodzi, leżąc na porodówce zastanawia się:

jak w ogóle można żądać miłości, jeśli się zadaje tyle bólu?

Zmuszona do oddania dziecka, aby nie narażać rodziny na hańbę w końcu ucieka z domu szukając spokoju. Znajduje go w odorze alkoholu, w wyciętych z życiorysu chwilach.

Szuka frajerów, którzy fundują jej obiad, nocleg. W ten sposób przypadkowo poznaje mężczyznę, który staje się ofiarą rytualnego zabójstwa. Morderca wykorzystuje fakt, że policja ją podejrzewa i już wkrótce Sybilla zaczyna kolejną ucieczkę, tym razem ze zbudowanego latami bezpiecznego świata ulicy, wolności.

Czy ktoś jej pomoże? Czy odnajdzie syna, którego musiała oddać do adopcji? Czy przeżyje ten pościg z czasem, z mordercą – fanatykiem religijnym?

„Zaginiona” otrzymała prestiżową nagrodę Glasnyckeln dla najlepszej powieści kryminalnej krajów nordyckich w 2000 roku.

Notka biograficzna:

Karin Anna Alvtegen urodziła się 8 czerwca 1965 i wychowała w Huskvarna. Jej rodzice są nauczycielami, ma dwóch braci, starszego i młodszego. Starszy Magnus zginął jednak w tragicznym wypadku. W tym czasie, gdy to się zdarzyło Alvtegen była w dziewiątym miesiącu ze swoim drugim dzieckiem. Długo nie mogła pozbierać się po śmierci brata. Przez pół roku była na zwolnieniu lekarskim. I w tym czasie, stale w smutku, bólu, uciekając przed samą sobą, kryjąc przed rodziną i przyjaciółmi swoje problemy nagle wpadła na pomysł książki. W ten sposób powstał „Skuld” (Wina). Karin Alvtegen jest autorką „Skuld”, „Saknad”, „Svek” (Polskie tłumaczenie: Zdrada), „Skam”, „Skugga”. Na podstawie „Saknad” powstał brytyjski serial telewizyjny. W serialu zagrał m.in. Gregor Fisher z „Love Acctually” (To właśnie miłość).

Źródła:

  1. Oficjalna strona domowa Karin Alvtegen – http://www.karinalvtegen.com
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Karin_Alvtegen