Kategorie
Literatura nordycka

Kiedy mężczyzna zdradza kobietę

Dlaczego mężczyźni zdradzają kobiety? Jaka jest cena zemsty? Jak z ofiary stać się katem? Karin Alvtegen (Zaginiona) mówi, że:

Mężczyźni i kobiety stali się samowystarczalni, wychowano ich w samodzielności i jedynym powodem, dla którego decydowali się na małżeństwo, była miłość.

Co jednak, gdy ta miłość zabija, pozbawia godności, ośmiesza wspólnie spędzone lata?

Na pytanie, co się dzieje z ich małżeństwem Henrik odpowiada, że przesłało być fajne. W ten banalny sposób podsumowuje piętnaście wspólnie spędzonych lat i stawia pod znakiem zapytania całe życie Evy. Co ma zrobić kobieta, która nagle zostaje w dużej willi, na której utrzymanie jej nie stać, z sześcioletnim dzieckiem, dla którego pragnęła szczęśliwego dzieciństwa i kochającej się rodziny? Jak ma zachować się kobieta, którą mąż nagle zaczyna gardzić, biorąc jej za złe wszystko to, za co ją przecież kiedyś pokochał? Eva musi stanąć twarzą w twarz z kochanką męża.

W akcie bezsilności szuka zemsty. Niespodziewanie jednak przygoda na jedną noc okazuje się przygodą z psychopatycznym mordercą. Niczego nieświadoma Eva rozgrywa trudną grę o własne małżeństwo, grę w zemstę aż w końcu o własne życie.

Ile będzie musiała zapłacić za tę grę?

„Zdrada” (szwe. Svek), Karin Alvtegen, tłum. Halina Thylwe, Świat Książki 2006.

Nagrody, wyróżnienia:

  1. Nominowana do Glasnyckeln 2004 – Skandinaviens bästa kriminalroman (Najlepsza powieść kryminalna krajów nordyckich)
  2. Nominowana do Bästa Kriminalroman 2003 (Najlepsza powieść kryminalna 2003 r.)
  3. Nagroda Guldpocket 2004

Notka biograficzna:

Karin Alvtegen – ur. 8 czerwca 1965 w Huskvarna. Szwedzka pisarka, scenopisarka. Karierę rozpoczęła od pisania scenariuszy dla popularnego serialu Rederiet. Jest autorką Skuld (1998), Saknad (2000, pol. 2003 Zaginiona), Svek (2003, pol. 2006 Zdrada), Skam (2005). Mieszka w Nacka. Jest wnuczką Gunnara Ericssona, brata Astrid Lindgren. Jej mężem jest Mikael Nord Andersson. Ma dwóch synów. Autorka scenariusza do filmu Hotet (2004)

Źródła:

1) Oficjalna strona domowa Karin Alvtegen – http://www.karinalvtegen.com
2) Wikipedia szwedzka – http://sv.wikipedia.org/wiki/Karin_Alvtegen