Kategorie
Non-nordic

Zniżka u fryzjera za czytanie książek

Prosty pomysł, zero budżetu i dobre chęci, tylko tyle potrzeba, żeby zarazić dzieciaki czytaniem. Ryan Griffin jest fryzjerem w The Fuller Cut w Ypsilanti w Michigan. Każdemu dziecku, które podczas strzyżenia będzie czytać na głos książkę, daje 2 dolary rabatu. Nie tylko obniża cenę usługi, ale daje też zaoszczędzoną sumę każdemu dziecku, które może zrobić z pieniędzmi, co chce. Na klientów czeka ok. 75 – 100 zmieniających się tytułów, a wśród nich tylko naprawdę chętnie czytane przez dzieci książki. Dodatkowo zostały specjalnie wybrane, bo wszystkie przekazują pozytywny obraz Afroamerykanów. Każdy mały klient może zaznaczyć fragment i dokończyć czytanie podczas kolejnej wizyty w salonie.

czytasz_ksiazki_zaplacisz_mniej_za_fryzjera

Ryan skromnie wyjaśnia „The Huffington Post”, że tylko upowszechnia znaną już w Stanach ideę. Inny fryzjer Courtney Holmes z Dubuque w Iowa oferował bezpłatne strzyżenie dla dzieci, które głośno czytały podczas wizyty w salonie. A sama idea organizowania w salonach fryzjerskich półek z książkami przyszła z Bronxu w Nowym Jorku.

Badania przeprowadzone w USA pokazują, że w trudnych dzielnicach jedna książka przypada na 300 dzieci, w przeciwieństwie do miejsc zamieszkałych przez klasę średnia i wyższą, gdzie liczba ta wynosi 13 książek. W pomyśle, który Ryan tak skutecznie u siebie rozwinął działa kilka rzeczy. Przede wszystkim dzieci, które do tej pory miały problemy z czytaniem na głos przełamują swój strach i nieśmiałość. Czasem do czytania zachęca je starszy kolega z książką w ręce, który im imponuje, i do którego chciałyby się upodobnić. Sam Ryan mówi, że najbardziej by go ucieszyło, gdyby jego mali klienci wrócili kiedyś, już po studiach, zdradzając, że właśnie dzięki tym spotkaniom z książką zamarzyli, żeby zostać dziennikarzem lub pisarzem.

W Polsce spotkałam się z półeczką z książkami u Moniki Litwin w Atelier Fryzjerskim na ul. Grunwaldzkiej 21/3 w Przemyślu. Byłam dodatkowo pozytywnie zaskoczona, bo znalazłam tam m.in. powieść Larsa Saabye Christensena. Znacie inne salony fryzjerskie, w których można poczytać książki?

Źródła, z których korzystałam: http://www.bushhoustonliteracy.org, Źródło 2, Źródło 3, Żródło 4.