Kategorie
Kraje nordyckie

Umea – najbardziej kulturalne szwedzkie miasto

Umeå – najbardziej kulturalne szwedzkie miasto – przeznaczyło w 2014 na kulturę 301 916 000 SEK (140 209 790 zł), czyli 2 524 SEK na osobę, co stanowi 4,3 % wszystkich miejskich wydatków, jak podaje telewizja szwedzka SVT Kulturnyheterna. A trzeba dodać, że ten najwyższy w Szwecji wynik nie obejmuje budżetu, jaki miasto miało dodatkowo w związku z otrzymaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2014. Gmina pracowała na ten wynik prawie dziesięć lat, traktując kulturę jako naturalny czynnik wpływający na rozwój miasta, podkreśla socjaldemokrata Tomas Wennström, przewodniczący tamtejszej komisji ds. kultury.

Gdy szwedzki urząd statystyczny Statistiska centralbyrån opublikował listę miast z informacją o ich inwestycjach w kulturę, można było się zdziwić, że to nie stolica, a rzucone daleko na północ Umeå zdeklasowało wszystkich. W wypowiedziach tamtejszych polityków widać ogromną świadomość tego, jak kultura przyczynia się do rozkwitu ich miast. Miasto z bogatą ofertą kulturalną to dobre miejsce do życia, czyli takie, w którym chce się zostać, osiąść, zakładać rodzinę. Takie miasta przyciągają specjalistów, dobrze wykształcone kadry, ludzi innowacyjnych i kreatywnych. Ich obecność w mieście decyduje w dalszej kolejności o jakości życia w różnych sferach, począwszy od edukacji, przez służbę zdrowia, kończąc na wszelkiego rodzaju usługach. Miasta, które przyciągają mieszkańców kwitną dzięki ich przedsiębiorczości, pomysłowości. Ale też dzięki pieniądzom, które w nich zostawiają i pomnażają. To samonapędzająca się machina i łańcuch naczyń powiązanych. Jest wiele deficytowych usług i poszukiwanych fachowców, powszechnie wiadomo, że brakuje lekarzy w wielu specjalizacjach. Każdy z nich ma wybór i wybierze dla siebie najlepsze miejsce do życia. Przykład Umeå i podobnych mu ośrodków pokazuje, że ciekawe pod względem oferty kulturalnej miasto jest magnesem dla innych.

Najbardziej spośród wszystkich szwedzkich miast wstydzi się Nordanstig. To tam o kulturze myśli się najwyraźniej na końcu, o czym świadczą 434 SEK wydane na kulturę w przeliczeniu na mieszkańca. W rozmowie z telewizją szwedzką tamtejszy polityk z Partii Centrum tłumaczył się, że to nie znaczy, że u nich nie ma w ogóle kultury, bo dużo się dzieje dzięki organizacjom pozarządowym. Niestety nawet na prowadzoną przez miasto bibliotekę poskąpiono tam, wydając na nią zaledwie 275 SEK w przeliczeniu na mieszkańca i nawet pod tym względem Nordanstig zajął jedno z trzech ostatnich miejsc.

10 szwedzkich miast, które najwięcej wydały w 2014 na kulturę w przeliczeniu na osobę:

Umeå – 2.524
Emmaboda – 2.166
Åsele – 1.797
Malmö – 1.792
Härnösand – 1.752
Vara – 1.742
Orsa – 1.680
Trollhättan – 1.605
Sundsvall – 1.598
Haparanda – 1.584

Kurs NBP 1.03.2016, 1 SEK = 0,4644 zł