Kategorie
Non-nordic

Wrocław Miasto Literatury, czyli Bruno Schulz Festiwal

Jestem w mieście literatury, zieleni, przestrzeni i rowerów. Jestem w raju. A raj jest we Wrocławiu. A we Wrocławiu jest Bruno Schulz Festiwal. Wydaje się, że wszyscy, którzy czytają wyemigrowali lub są w trakcie migracji do stolicy Dolnego Śląska. To widać już w pociągu relacji Kraków-Wrocław. Od dzisiaj hasło Cała Polska Czyta powinno brzmieć Cały Wrocław Czyta. Czyta wszystko i nieustannie. W pociągu podglądnęłam chłopaka z czytnikiem, czytał romans ciężko wzdychając przez trzy godziny. Miałam przeczucie, że czytniki wyzwolą ludzi ze wstydu robienia tego, co lubią najbardziej.


A żeby robić festiwal literacki trzeba mieć we krwi taki poziom fascynacji książką, żeby człowieka poruszała sama myśl o czytaniu. Tacy ludzie robią Bruno Schulz Festiwal. Już dawno nie spotkałam wolontariusza, który narzekałby, że dostał za mało do roboty. Im się chce. Ale w tym mieście już na dzień dobry chce się więcej. Wychodzisz z pociągu i zaciągasz się powietrzem, którym z rozkoszą wypełniasz każdą szczelinę płuc. Masz wrażenie, że widok się wyostrza, horyzont oddala, przestrzeń zazielenia. Wrocław przypomina Archipelag Sztokholmski: niską zabudową, szerokimi ulicami, widokiem wody, ilością zieleni i rowerzystów. I liczbą literackich scen, imprez. Ale też podejściem do mówienia o literaturze.Pablopavo to tegoroczny laureat Paszportu POLITYKI w kategorii muzyki popularnej, nagrodzony „za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta”, spotka się w ramach Bruno Schulz Festiwal z Marcinem Świetlickim i Lechem Janerką.

 

Biuro festiwalowe mieści się w Księgarni Hiszpańskiej ELITE, ul. Szajnochy 5, wejście od placu Solnego. Klimatyczna księgarnia, zaszyta w uroczym zakątku.

 

W ramach festiwalu zostanie przypomniany niemiecki filozof, eseista żydowskiego pochodzenia, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach 26 września 1940 w Portbou w hiszpańskich Pirenejach, uciekając z zajętego przez Niemców Paryża. Dani Karavan w hołdzie Walterowi Benjaminowi stworzył swoje Pasaże (1990 – 1994), poruszającą formę przestrzenną opartą na idei przejścia a podczas festiwalu Bogdan Baran, Adam Lipszyc i Paweł Mościcki zastanowią się, co można dzisiaj wyczytać z jego pism.


Stanisław Bereś porozmawia z Agatą Tuszyńską, legendarną już autorkę, która stworzyła własną szkołę pisania książek biograficznych, niezapomnianą redaktorkę „Wyznań gorszycielki” Ireny Krzywickiej, pisanych pod koniec życia Krzywickiej, która wówczas traciła wzrok. Autorka „Narzeczonej Schulza” jest oczywistym gościem festiwalu, opowie o fascynacjach Schulza, jak zapowiadają organizatorzy, nie tylko kobietami.


Lech Majewski tworzy w duchu da Vinci. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych twórców. To m.in. autor książki „Basquiat – nowojorska opowieść filmowa” o Czarnym van Goghu lub Hendrixie Świata Sztuki, Jean-Michelu Basquiacie, który podobnie jak Hendrix, Joplin i Morrison zmarł w wieku dwudziestu siedmiu lat z przedawkowania heroiny. Lech Majewski to reżyser, autor m.in. „Młyna i krzyża”, czy „Wojaczka”, filmu, w którym tytułową rolę zagrał Krzysztof Siwczyk, to właśnie z nim i Lechem Majewskim porozmawia Jacek Ziemek.


Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana za twórczość prozatorską to marka. W 2011 laureatką Angelusa została tegoroczna Noblistka Swietłana Aleksijewicz książką „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Cały program Bruno Schulz Festiwal – zobacz