Kategorie
Non-nordic

Znokautuj menopauzę książkami

Czy wpadłabyś na to, że książka może być Twoją sojuszniczką podczas menopauzy? Ja też nie i nie chodzi tylko o to, że na rynku jest morze literatury poradnikowej poświęconej menopauzie i zdrowiu kobiet. Że istnieje Biblia kobiet: „Nasze ciała, nasze życie. Książka napisana przez kobiety dla kobiet”. Ale najzwyczajniej w świecie książka na co dzień może się okazać tym, co wesprze Cię z niedogodnościami menopauzy.

Rusz się z audiobookiem

Wśród najczęściej powtarzających się zaleceń i dobrych rad, które pomogą uporać się nie tylko z nadwagą typową dla okresu menopauzy, ale też uciążliwymi uderzeniami gorąca, jest ruch i ćwiczenia gimnastyczne. Poprawisz dzięki nim samopoczucie, wzmocnisz kości (pamiętaj o osteoporozie). Weź ulubionego audiobooka i idź na spacer. Lubisz kijki? Świetnie. Możesz teraz maszerować i słuchać ulubionej książki. Jeżeli bieganie wydawało Ci się nużące, zmień to, urozmaicając trening zabawną powieścią obyczajową. Zamiast stać na przystanku i czekać na autobus możesz całkowicie zrezygnować z komunikacji miejskiej. Unikniesz tłoku, czekania na spóźniające się autobusy, napastowania seksualnego i kichających współpasażerów. Za zaoszczędzone pieniądze kup sobie wymarzoną książkę. Wsiądź na rower, odpal audiobooka i w drogę. Jeżeli w twojej okolicy nie ma ścieżek rowerowych, codziennie wysiadaj przystanek wcześniej i przejdź się na miejsce docelowe, słuchając przy okazji dobrej książki. Bieganie po urzędach, załatwianie spraw służbowych a nawet zwykłe zakupy możesz połączyć z ruchem i słuchaniem książki. Zamiast windy przejdź się po schodach. A stojąc w kolejce słuchaj książki i ćwicz mięśnie Kegla.

Czytaj zabawne książki

Kobiety podczas menopauzy narzekają na depresję, stany lękowe i pogarszające się samopoczucie. Bywają rozdrażnione. Może teraz pora na inny rodzaj literatury? Depresję musisz leczyć, ale złe samopoczucie poprawi Ci zabawna książka. Mnie zawsze rozśmiesza „Lesio” Joanny Chmielewskiej. Znajdź książki, które poprawią Ci nastrój i zaczytuj się w nich bez ograniczeń. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz samochód i stoisz w kilkugodzinnym korku. Tutaj naprawdę przyda się audiobook z zabawną powieścią. Podobnie, jak przed zaśnięciem. Kobiety w czasie menopauzy gorzej sypiają a skoro tak, serwuj sobie regularnie dawkę poczucia humoru przed snem. Kilka wybuchów śmiechu rozładuje stres, rozmasuje serce i dotleni organizm. Pamiętaj, że uderzenia gorąca nasilają się właśnie podczas stresu.

Czytaj literaturę erotyczną

Seksuolodzy przypominają, że aktywne życie seksualne sprzyja prawidłowemu stanowi narządów płciowych. Po menopauzie zmniejsza się poziom hormonów, wagina staje się coraz bardziej sucha i mniej elastyczna. To właśnie teraz nie powinnaś się powstrzymywać od seksu. Urozmaić grę wstępną literaturą erotyczną. Czytaj wspólnie ze swoim partnerem lub partnerką te fragmenty książki, które Cię szczególnie podniecają. Możecie też studiować razem literaturę poświęconą seksowi. Zostaw rano partnerowi fragment książki z karteczką, że dzisiaj masz właśnie na to ochotę. Poeksperymentuj z literaturą pornograficzną. Pamiętaj, że nie tylko regularna gimnastyka, ale też udany seks poprawia nastrój, rozładowuje napięcie i stres.

Czytaj książki kucharskie i blogi poświęcone książkom kucharskim

Kobiety, które unikają niedożywienia, stosujące niekontrolowane głodówki, najbardziej są narażone na nieprzyjemności związane z menopauzą. Jeżeli dobrze zbilansujesz swoją dietę nie będziesz musiała kupować leków. Zostanie Ci więcej pieniędzy na książki! To właśnie teraz pora na rewolucję w Twojej kuchni. Masz szczęście na rynku jest wszystko. Możesz eksperymentować ze smakami z kuchni całego świata. Dowiesz się jak zmienić dietę, żeby osłabić oznaki menopauzy. Zobacz też, jakie afrodyzjaki panują w kuchni. Ciesz się życiem i jedzeniem!

Zapisz się do Dyskusyjnego Klubu Książki

Nie ma nic lepszego na poprawę samopoczucia jak kontakt z ulubionymi osobami. Psycholodzy powtarzają, że w okresie menopauzy kobiety często przeżywają dodatkowo syndrom pustego gniazda. Zamiast siedzieć w domu i narzekać wyjdź do ludzi. W coraz większej liczbie miejscowości działają dyskusyjne kluby książki.  Spotkasz tam takich jak Ty pasjonatów literatury, a wciągająca dyskusja odciągnie cię od nieustannego myślenia o menopauzie. W twojej miejscowości nie ma klubu? To go załóż. Na stronie Instytutu Książki dowiesz się jak to zrobić. Skontaktuj się z koordynatorem wojewódzkim, który wytłumaczy Ci wszystko krok po kroku. I pamiętaj, na spotkania zamiast jechać autobusem przejdź się z audiobookiem. Kobiety przechodząc menopauzę narzekają na zaniki pamięci. Czy muszę przypominać, że regularne czytanie wpływa pozytywnie na pamięć? Zdolności intelektualne poprawi Ci czytanie i rozmowa o przeczytanych książkach. Jeśli miewasz towarzyszące menopauzie napady złości, poczekaj na spotkanie klubowe i wyżyj się na kiepskim autorze. Zrzuć całą frustrację na złą książkę i daj upust emocjom. W klubach panuje demokracja, każdy ma prawo do swojej opinii i nikt Ci nie zabroni zbrukać z błotem literackiej szmiry. I nie zapomnij, żeby się z tego potem szczerze pośmiać.

Usiądź na książce

Zaprzyjaźnij się ze skandynawskimi kryminałami. To na ogół opasłe tomiszcza z wciągającą fabułą. Nie tylko na czas czytania zapomnisz o świecie i menopauzie, ale też zyskasz przenośny stołeczek. Wiele kobiet podczas menopauzy narzeka na zawroty głowy, mroczki przed oczami i czują się, jakby miały za chwilę zesłabnąć. W takiej sytuacji może Ci się przydać szwedzki kryminał. Wkładasz go w woreczek foliowy i siadasz, dochodząc do siebie.

Ukryj się za książką

Jedziesz tramwajem lub autobusem i masz uderzenie gorąca? Czujesz palące wypieki na policzkach? Zasłoń się książką. Nikt nie będzie wiedział, że przez chwilę poczułaś się dyskomfortowo. Jeśli więc nie chcesz się rzucać w oczy, zrezygnuj z erotycznych okładek książek w środkach masowej komunikacji.

Powachluj się książką

W Sewilli kobieta z wachlarzem to norma. U nas raczej nie. Wybawi Cię książka, powachluj się nią a orzeźwiający powiew powietrza pomoże uporać się z nadchodzącą falą gorąca.

Zostań czytającą wolontariuszką

Zaangażuj się. Poczuj się znowu potrzebna, daj coś z siebie innym. Na stronie www.ngo.pl możesz znaleźć organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), które organizują czytanie pacjentom w hospicjach, w szpitalach. Zgłoś się do domu dziecka i zaproponuj czytanie na głos lektur szkolnych. Wspólnie z kościołem parafialnym zorganizuj czytanie w domach mieszkańców Twojego osiedla. Jeżeli do tej pory menopauza pozbawiała Cię uśmiechu, to dając siebie innym nadrobisz zaległości i sama zaczniesz się więcej uśmiechać. Uwolnij dobrą energię z książką.

Wyjdź z książką na słońce

W ciągu całego roku poluj na słońce. Teraz musisz zadbać, żeby w Twoje diecie nie zabrakło witaminy D. Potrzebujesz jej, żeby organizm przyswajał wapń i fosfor. Wyjdź z książką na zewnątrz. Jak tylko pogoda pozwala rozkoszuj się czytaniem na kocu. Po pracy usiądź na chwilę na ławce w słońcu i poczytaj zanim wrócisz do domu.

Napisz książkę

Całe życie zajmowałaś się innymi? Teraz pora na Ciebie. Jeśli marzyłaś o napisaniu książki, to ją wreszcie napisz. Może to Ty zostaniesz autorką bestselleru o menopauzie? Brakuje Ci warsztatu? To tylko kiepska wymówka, ale jeśli koniecznie chcesz czyjejś pomocy, to na rynku organizowane są warsztaty kreatywnego pisania. Po prostu zgłoś się na nie i zacznij pisać książkę swojego życia. A jak będziesz robić do niej research pamiętaj o audiobookach, przydadzą się podczas jazdy pociągiem do archiwum w innym mieście.

Pisz o książkach

Załóż blog o literaturze poświęconej menopauzie. Złam tabu i pisz o menopauzie. Dowiesz się dzięki temu, jak z nią żyć, a Twoje pisanie może pomoże innym kobietom. Dzięki blogosferze poznasz kobiety, które ją przechodzą a wspólnie łatwiej z nią sobie radzić.

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że książkami możesz znokautować menopauzę? Przeczytaj ten artykuł od początku.

Korzystałam z książki „Nasze ciała, nasze życie. Książka napisana przez kobiety dla kobiet”, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW- Polska, Gdańsk 2004.