Kategorie
Non-nordic

Paul Auster w Hotelu Grand

Wielkich ludzi poznaje się po tym, jak traktują małych ludzi. Poznałam Paula Austera i wiem teraz jeszcze lepiej co to znaczy. Czyli Festiwal Conrada, dzień czwarty.

Pierwszy wywiad z Paulem Austerem mamy o 11:00 z „Magazynem Kulturalnym”. Czuć w powietrzu śnieg, który spadł w Tatrach. Zanim dotrę do Hotelu Grand spotkam się z koleżanką z DKK, bardzo zależy jej na autografie Austera. Dzwoni z Matrasa, udało jej się kupić Dziennik zimowy, przynosi go do hotelu, obiecuję, że stanę na rzęsach i zdobędę autograf. Grzegorz Like z „Magazynu Kulturalnego” chyba podobnie do mnie nie jest w stanie wysiedzieć w domu, bo oboje jesteśmy godzinę wcześniej. Telewizja podnosi ciśnienie w hotelu, który żyje wydarzeniem.

Na zdjęciach ekipa WOK, Szymon Kloska, Antonina Turnau, Paul Auster

Schodzi do nas sam dyrektor Hotelu Grand, Robert Mrzygłód, opowiadając anegdoty i smakowite historie. W 1914 Joseph Conrad mieszkał tutaj z rodziną a od 2009 goście festiwalowi. Henryk Sienkiewicz bywał w hotelu na kawie, która „słynie ze swojej dobroci”, jak mówił. Księżna Marcelina Czartoryska, najsłynniejsza uczennica Fryderyka Chopina prowadziła tutaj salon, który gościł największe sławy śmietanki intelektualnej jej czasów. Jan Kiepura zaśpiewał w oknie dla tłumu wielbicieli zgromadzonych przed hotelem. Wszyscy się dwoją i troją a jest co robić. Telewizja rozkłada sprzęt, mierzy światło, robi próbne nagrania.

Na zdjęciach ekipa Cappuccino z książką, Karolina Sulej, Paul Auster

Na dole pracuje ekipa „Cappuccino z książką”, nieśmiało dopytuję, czy mogę robić zdjęcia podczas pracy. Na górze przygotowuje się WOK. Paul Auster udziela wywiadu w ostatniej sali „Magazynowi Kulturalnemu”. Gdy go tam prowadzę upewnia się z kim będzie rozmawiał, czy z prasą, czy telewizją. Chłopaków na wstępie rozbraja dowcipem, gdy idzie na nagranie do WOK, mija ekipę z „Cappuccino z książką”. Karolina Sulej ma robiony make-up, co Paul Auster komentuje głośno a ona puentuje, że to dla niego. Auster śmieje się i jedzie na górę na nagranie WOK, potem wracając na ostatni wywiad, zacznie go pytaniem do Karoliny Sulej: „To, co gotowa na randkę?”. W pokoju obok cały czas trwa wywiad z Rają Shehadehem. Poznam przy okazji jego anioła stróża, Dominikę Stankiewicz. Widzę, że jest koniec wywiadów i Paul Auster podpisuje książki ekipie „Cappuccino z książką”, więc ruszam po autograf dla Kasi. Wysyłam jej potem smsa „Udało się”.

Na zdjęciach Dominika Stankiewicz – wolontariuszka KBF, Raja Shehadeh

Około trzynastej dopada mnie zmęczenie. Emocje zgromadzone na początku, nadmiar adrenaliny, niewyspanie i dieta bananowa dają się we znaki. W Artetece wrzucam relację na blog i idę do Baru Górnik na Czystą coś przekąsić. Muszę zjeść coś treściwego, a tam porcje są wyjątkowo duże. Jak zwykle pełno tam cudzoziemców, dzisiaj z przewagą francuskiego. O 18:30 mam ostatni wywiad z Mirceą Cărtărescu. Pisarz już przyszedł a nie wiem, czy możemy wchodzić do studia nagrań. Ania Szczygieł z KBF dzwoni, żeby się upewnić. Obok trwa spotkanie z Etgarem Keretem. Słuchają go osoby zgromadzone w dwóch salach, w Centrum Festiwalowym, gdzie na monitorze można oglądać rozmowę na żywo i na korytarzu. 

Rozmowa przedłuża się a Mircea Cărtărescu już skończył wywiad, proszę, żeby zaczekał chwilę w Biurze Prasowym. Szukamy koordynatorki obsługi sali, żeby się upewnić, czy wchodzimy od razu po wyjściu widowni ze spotkania z Etgarem Keretem. Mogę iść do domu. Dzwoni Julia Poczynok, umawiamy się na sobotę na Targi Książki. Nie dam rady pójść na wieczorne spotkanie z Borisem Akuninem. Marcin Wilk, który grasuje od kilku tygodni intensywnie po Polsce, zwabiony Festiwalem Conrada, bada teren w Krakowie. Dopytuję, czy potrzebuje wejściówkę, bo szkoda, żeby się zmarnowała, ale przecież ma swoją. Udaje się jednak przekazać ją w dobre ręce. Teraz tylko muszę napisać relację z dzisiejszego dnia. Po 21 dzwoni Kamil Radomski z „Dwójki”, żeby się upewnić, że Viktor Horvath już do niego idzie, bo ewentualne opóźnienia spowodują skrócenie wywiadu. Pisarz o 21:30 zaczyna z Krzysztofem Vargą dyskusję „Polska – Węgry”. Kontaktuję się z Anią Szczygieł i dogrywamy sprawę.