Kategorie
Non-nordic

Festiwal Conrada – Etgar Keret i koniec wolontariatu KBF

Ostatni dzień wolontariatu KBF i piąty dzień Festiwalu Conrada. O 11:00 mam trzy wywiady pod rząd z Etgarem Keretem. W holu Grand Hotelu spotykam Anię Maślankę, która obsługuje wywiad z Jacquesem Rancièrem dla „Res Publiki Nowej”.

Na zdjęciu Jacques Rancière

Przy okazji poznam jego anioła stróża, Marikę Langot, studentkę Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, w ramach których studiuje polonistykę i filozofię. Marika jest na V roku i przygotowuje pracę z twórczości Charlotte Delbo.

Na zdjęciu Anna Maślanka i Marika Langot – wolontariuszki KBF

Przyjeżdża ekipa WOK ze sprzętem; rozkładają się w Sali Lustrzanej. Zawiadamiam Etgara Kereta, że zaczniemy pięć minut później. Ania opowiada o spotkaniu z nim. Każdej osobie obok autografu rysuje niemal komiks w książce, bo jak mówi, chce się tak odwdzięczyć czytelnikom. Wpada zziajany Szymon Kloska z WOK, nigdzie nie ma książek Kereta; ani w Matrasie na Rynku, ani w Lokatorze w Centrum Festiwalowym. Wykorzysta to później i zacznie rozmowę z Kretem od informacji, że jest tak popularny, że nie można dostać jego książek.

Na zdjęciu ekipa WOK, Szymon Kloska, Antonina Turnau, Etgar Keret

Dzwoni Ania Szczygieł z KBF, żeby przypomnieć ekipie WOK, że czeka na nich Boris Akunin o 12:15 w Pałacu Pod Baranami. Drugi wywiad Etgar Keret ma z Sabiną Misiarz-Filipek. Opowiada przy okazji, że publikuje m.in. dla „Chimery” i „Wysokich Obcasów”.


Na zdjęciu Sabina Misiarz-Filipek, Etgar Keret

Przychodzi tłumaczka Xymena Pietraszek, zanim zamówi kawę wita mnie szerokim uśmiechem dziennikarka „Dwójki” Aldona Łaniewska – Wołłk. Próbuję jednak zdobyć książkę Kereta i udaje mi się kupić ostatni egzemplarz „Siedem dobrych lat” w Księgarni Pod Globusem na Długiej. Panie z zadowoleniem potwierdzają, że Keret sprzedał się nadzwyczajnie dobrze. A ja potwierdzam, jego autografy to maleńkie cudeńka.


Na zdjęciu Aldona Łaniewska – Wołłk Polskie Radio „Dwójka”, tłumaczka Xymena Pietraszek, Etgar Keret

Przy okazji spotykam w Grand Hotelu Dominikę Stankiewicz, która pilotuje gości z Grecji. Czekają na nich razem z Alicją Biaduń z wydawnictwa Książkowe Klimaty. Alicja nie tylko z ramienia wydawnictwa opiekuje się pisarzami, ale też tłumaczy, m.in. jest autorką przekładu „Nietoperzy” Leny Kitsopoulou; skończyła filologię klasyczną i kulturę śródziemnomorską na Uniwersytecie Wrocławskim a od dwóch miesięcy jest związana z wydawnictwem Greckie Klimaty i taki też tytuł ma spotkanie z Kostasem Hatziantonoiu autorem „Agrigento” i Yiannisem Kalpouzosem o 12:00 w Pałacu Pod Baranami.


Na zdjęciu Dominika Stankiewicz, Alicja Biaduń, Kostas Hatziantonoiu

Na zdjęciu Yiannis Kalpouzos

Wieczorem obsługuję wywiad z Jacquesem Jouetem i Milijenko Jergovicem. Pierwszy w Grand Hotelu dla Kultury Liberalnej z Piotrem Kieżunem, który przyjdzie z wyprzedzeniem, opowiadając przy okazji o swoich początkach przy tworzeniu portalu, który zakładał pięć lat temu przy stoliku, niemal takim, przy którym właśnie siedzimy, rozwijając go w opiniotwórcze miejsce w sieci. Etgar Keret zatrzymany przez swojego wydawcę Piotra Kalińskiego z Lokatora nieco się spóźnia, ale rekompensuje to obecnością potem przez niemal półtorej godziny.

Na zdjęciu Piotr Kieżun, Jacques Jouete

Gdy przychodzę do studia „Dwójki” do Pałacu Pod Baranami wszystko jest już gotowe. Wolontariat dla KBF kończę wywiadem z Milijenko Jergovicem. Spotykam ekipę z KBF, Ania pokazuje nam autograf Kateřiny Tučkovej.

Na zdjęciu Milijenko Jergovic


Anna Maślanka – wolontariuszka KBF