Kategorie
Literatura nordycka

Margit Sandemo, autorka słynnej Sagi o Ludziach Lodu obchodzi dzisiaj 90 urodziny

Rówieśnica Trumana Capote, Charlesa Aznavoura, Marlona Brando, Zbigniewa Herberta, Adama Hanuszkiewicza. W styczniu tego roku, gdy się urodzi, ukaże się pierwszy numer „Wiadomości Literackich”, George Gershwin kończy pisać „Błękitną rapsodię”, hiperinflacja w Polsce osiąga apogeum, 1 dolar USA kosztuje 10 250 000 marek polskich. Umiera Włodzimierz Lenin, Franz Kafka, Joseph Conrad, Giacomo Puccini.  W USA firma CTR łączy się z trzema innymi i powstaje IBM, CBS Sales Corporation zmienia nazwę na Columbia Pictures, łączy się kilka innych firm i powstaje Metro-Goldwyn-Mayer. Adolf Hitler w więzieniu w Landsbergu w Bawarii dyktuje „Mein Kampf”. W Szwecji rozpoczyna działalność Szwedzkie Radio. Jest 23 kwietnia 1924 roku, w Østre Toten w okręgu Oppland w Norwegii przychodzi na świat Margit. 17 dni później w USA dyrektorem Biura Śledczego, późniejszego FBI zostaje John Edgar Hoover, będzie na tym stanowisku przez 48 lat. Margit ma ok. 2 miesiące, gdy wynalazca Ernst Alexanderson wyśle pierwszy telefaks do swojego ojca z USA do Szwecji, 5 miesięcy, gdy Stefan Żeromski kończy pisać „Przedwiośnie”, 7 miesięcy, gdy Władysław Reymont dowiaduje się, że otrzymał literacką Nagrodę Nobla. André Breton ogłasza „Manifest surrealizmu”, Thomas Mann napisze „Czarodziejską Górę”, Agatha Christie „Mężczyznę w brązowym garniturze” i „Poirot prowadzi śledztwo”.

Małżeństwo jej rodziców było mezaliansem, za który jej mama Elsa Reuterskiöld zapłaci utratą tytułu szlacheckiego. Spokrewniona z rodami Oxentierna i Waza wychodzi za mąż za Norwega Andersa Underdala, z którym będzie miała pięcioro dzieci, w tym Margit. Ojciec kupi niewielkie gospodarstwo Huldrehaugen w Grunke i Moen niedaleko Fagernes, gdzie Margit spędzi dzieciństwo. Jej mama tęskni jednak za Szwecją, do której przeniesie się ostatecznie wraz z dziećmi. Margit dorasta pomiędzy dwoma krajami: Szwecją a Norwegią, doskonale mówi w obu językach, zadebiutuje jednak po szwedzku i zawsze będzie pisać w tym języku.

Wnuczka norweskiego noblisty Bjørnstjerne Bjørnsona, spokrewniona ze szlacheckimi szwedzkimi rodami Oxentierna i Waza. Po wojnie wróci do Norwegii i pozna tam Asbjørna Sandemo, siedem lat od niej starszego hydraulika, z którym weźmie ślub w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. W autobiograficznej części „Sagi o Ludziach Lodu” napisze o nim, że jest jej punktem oparcia, jej bezpieczeństwem.

Sprzedała ponad 40 milionów książek. W najlepszym roku, gdy ukazała się „Saga o Ludziach Lodu” zarobiła 4 miliony koron. Jest hojną milionerką, która wspiera bardzo liczną rodzinę.

Margit Sandemo, autorka słynnej „Sagi o Ludziach Lodu” obchodzi dzisiaj 90 urodziny.

Margit Sandemo autorka, m.in.:
1982 – 1989 – Saga o Ludziach Lodu
1991 – 1994 – Saga o Czarnoksiężniku
1994 – Tajemnica władcy lasu
1995 – 1999 – Saga o Królestwie Światła
1997 – Tessa
2000 – Odnalezione szczęście
2000 – 2003 – Tajemnica czarnych rycerzy