Kategorie
Non-nordic

Superrecenzent roku 2013

Instytut Książki – narodowa instytucja kultury, powołana przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju, po raz pierwszy przyznał tytuł „Superrecenzenta Roku”.

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że:

zostałam pierwszą laureatką tytułu „Superrecenzent Roku”.

W uzasadnieniu jury napisało: „Za konsekwencję w pisaniu recenzji, krytyczną swadę i polot oraz rozpoznawalny styl i własne zdanie”.

Korzystając z okazji chciałabym zwrócić się do osób, które z pasji do książek prowadzą swoje blogi literackie. Działamy wspólnie na rzecz literatury w bardzo trudnych czasach. Ostatnie statystyki podane przez Bibliotekę Narodową pokazują, że już 61% osób w Polsce, w ogóle nie czyta. Można, więc odnieść wrażenie, że piszemy w próżnię albo wyłącznie dla siebie. Jest jednak inaczej, o czym świadczy popularność blogów książkowych, rosnąca liczba oddolnych akcji na rzecz książek, festiwali literackich, coraz większa liczba dyskusyjnych klubów książkowych i tych pod egidą Instytutu Książki i spontanicznie zakładanych, rosnące grono osób, które kochają książki i chcą pisać o literaturze. Jak każdy potrzebujemy potwierdzenia, że to co robimy ma sens, że jest dla kogoś ważne. Tym bardziej cieszą takie wyróżnienia, jak to Instytutu Książki.

Czuję się niesamowicie dumna, że zostałam pierwszą laureatką tego tytułu. Jestem bardzo szczęśliwa, bo robię to, co lubię i zostało to dostrzeżone przez najważniejszą polską instytucję wspierającą czytelnictwo w Polsce. Dzięki temu tytułowi dostałam niesamowitej energii i motywacji do dalszej pracy. Instytutowi Książki bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za dostrzeżenie mojej pasji pisania. A wszystkich, którzy piszą o literaturze zachęcam gorąco do dalszego dzielenia się swoimi przemyśleniami o książkach. Jeżeli każdemu z nas uda się zachęcić do czytania, chociaż jedną osobę, to za chwilę cała Polska będzie czytać książki, czego życzę i sobie i Wam wszystkim!