Kategorie
Non-nordic

Sherry Argov – Dlaczego mężczyźni kochają zołzy

Ten przewrotny, błyskotliwy a miejscami ostry jak chili jedzone na surowo poradnik pokazuje kobietom, co jest kluczem do sukcesu w związkach z mężczyznami. Autorka książki odbyła wiele wywiadów z mężczyznami, których poprosiła o szczere wypowiedzi, na podstawie których spróbowała sobie odpowiedzieć, co zrobić, żeby w relacjach z mężczyznami stać się niezawodną mistrzynią. Wspomniana pikanteria wynika ze szczerości niektórych wypowiedzi, które bywają raz zabawne, innym razem okrutnie trafne. Ta książka wpisuje się w zdobywający coraz większą popularność nurt literatury poradnikowej w stylu „grzeczne dziewczynki idą do nieba a niegrzeczne gdzie chcą”. Odbiegając od skrajnych pozycji, które dominują w tym nurcie, nie jest ani wojowniczą nagonką pod adresem mężczyzn, ani próbą tresowania kobiet na wredne baby. Jest zbiorem 100 zasad, które wyniknęły z rozmów z mężczyznami lub wręcz zostały przez nich nazwane, a które powinny pomóc kobietom budować udane relacje z partnerami.

Autorka z życzliwością i poczuciem humoru podchodzi zarówno do mężczyzn, jaki i kobiet, choć w stosunku do tych drugich jest surowsza. Wymienia bez ogródek, nazywając po imieniu błędy popełniane przez kobiety w relacjach z mężczyznami. Pokazuje w prosty sposób, jak te błędy doprowadzają kobiety do porażek w związkach. Wymienione zasady obrazuje przykładami, wyjaśniając od razu, jak dane zachowanie jest odbierane przez mężczyzn i jakie konsekwencje może mieć w relacjach z nimi.

Sam tytuł książki jest przewrotny, bo autorka słowu zołza chce nadać nowe znaczenie. Nie ma to być kobieta skała, złośliwa sekutnica, która miażdży mężczyzn a kobieta, która dba o siebie, swój czas, jest pełną pasji życzliwą osobą z poczuciem humoru, która buduje związki oparte na wzajemnej akceptacji i szacunku. A jak osiągnąć ten stan tego można się dowiedzieć z książki.

Sherry Argov, Dlaczego mężczyźni kochają zołzy., J Gruner + Jahr Polska, 2010. Przełożyła Urszula Szczepańska.Tytuł oryginału: Why Men Love Bitches. (2000).