Kategorie
Kraje nordyckie

Szwecja – dajcie nastolatkom bezpłatne prezerwatywy

Bezpłatne i łatwo dostępne prezerwatywy dla nastolatków powinny być standardem w antykoncepcji a nie refundowane pigułki antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Takie stanowisko przedstawiły na łamach dn.se liderki szwedzkich gminnych samorządów*.

Według nich przykładem właściwej profilaktyki seksualnej wśród młodzieży w Szwecji jest Västerbotten, land który jako jedyny nie refunduje pigułek a kładzie nacisk na edukację seksualną i zwiększanie dostępu do prezerwatyw. W swojej polityce land kieruje się zasadą, że w życiu seksualnym biorą udział dwie strony i obie powinny być nie tylko świadome konsekwencji aktywności seksualnej, ale też obie powinny ponosić za nią odpowiedzialność.

Polityczki stoją na stanowisku, że należy zwiększać odpowiedzialność chłopców za wspólne życie seksualne, a nie wyłącznie przenosić odpowiedzialność na dziewczyny, zmuszając je, żeby jako jedyne chroniły się przed niechcianą ciążą, antykoncepcją chemiczną, której skutki czasami mogą być dla nich niekorzystne.

*Gunilla Johansson (socjaldemokracja, członkini rady ds. zdrowia) hälso- och sjukvårdslandstingsråd, Västerbotten, Harriet Hedlund (socjaldemokracja, przewodnicząca komisji ds. zdrowia) Folkhälsonämndens ordförande Umeåområdet, Marita Fransson (socjaldemokracja, przewodnicząca) ordförande Södra Lappland, Janeth Lundberg (socjaldemokracja, przewodnicząca rady) ordförande Skellefteåområdet