Kategorie
Kraje nordyckie

PR w szwedzkim mieście

Ta wybuchowa mieszanka Volvo, Studia Filmowego, 2 uniwersytetów i Saamów, których tu nie ma, to najlepszy przykład miejskiego PR na skalę europejską.

Umeå zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2014. Miasto walczyło o tytuł reklamując się programem kulturalnym odwołującym się do kultury i tradycji Saamów. W komentarzach pojawiają się głosy, że Stolica Norrlandii to nie to samo, co Laponia – prawdziwe królestwo Saamów.

Niemniej jednak to niewielkie miasto, zwane Miastem Brzóz, zamieszkałe przez ok. 76 tys. mieszkańców, uchodzi za jedno z większych w Szwecji i największe w jej północnej części. Od XVII w., kiedy to otrzymało prawa miejskie sporo się tutaj zmieniło. W mieście istnieją 2 uniwersytety i 9 szkół wyższych, 11 szkół średnich, z czego największa to ta, do której uczęszcza 2 000 uczniów. To tutaj Volvo produkuje samochody ciężarowe. Miasto ma port lotniczy Umeå City Airport. Znajduje się tutaj m.in. Towarzystwo Muzyczne, Towarzystwo Szekspirowskie, Związek Teatralny, Studio Filmowe, Teatr Studencki, opera, kilka grup teatralnych. Odbywa się Festiwal Jazzowy, Festiwal Filmowy, Festiwal Muzyki Folkowej. Funkcjonuje kilka muzeów.

I chociaż nikt nie ma wątpliwości, że Umeå jest miastem kultury, to pytanie, czy ma prawo promować się, jako miasto Saamów (Porównaj z: Saamowie na północy Norwegii)?