Kategorie
Kraje nordyckie

Basen tylko dla kobiet

Wczoraj na pływalni Hertsö-badet w położonym na północy Szwecji Luleå, po raz pierwszy wprowadzono wstęp na basen wyłącznie dla kobiet. Korzystające z basenu kobiety mogą wypożyczyć stroje kąpielowe, wzorowane na muzułmańskich burkach. Burkini*, którego nazwa jest krzyżówką „burki” i „bikini”, jest zrobione podobnie, jak zwykły strój kąpielowy z lycry i pokrywa całe ciało z wyjątkiem twarzy i stóp. Nowe godziny wstępu wyłącznie dla kobiet będą testowane przez pięć kolejnych sobotnich poranków.

Wstęp wyłącznie dla kobiet

Jak podaje dziennik „Svenska Dagbladet” rezerwowanie wstępu dla grup kobiet nie jest niczym dziwnym, bo zarówno organizacje kobiece rezerwują baseny dla swoich członkiń, ale też gminy organizują zajęcia na basenie wyłącznie dla kobiet. Pływalnia Fittjabadet w Botkyrka wprowadziła dla przykładu pływanie tylko dla kobiet a ponadto założyła szkołę nauki pływania dla kobiet, która cieszy się sporym wzięciem.

Taka segregacja na publicznych pływalniach otwiera drogę do korzystania z nich muzułmankom, którym religia nie pozwala na przebywanie na basenie razem z mężczyznami. Rozumiem doskonale szwedzką poprawność polityczną i otwartość na inne religie i kultury. W tej jednak sytuacji uważam, że należy zwalczać opresyjność islamu wobec kobiet i domagać się usunięcia z tej religii zasad, które np. łamią prawa człowieka: aranżowane małżeństwa, zabójstwa honorowe, okaleczanie kobiecych narządów płciowych. Z drugiej strony cieszę się, że w Szwecji wychodzą naprzeciw potrzebom muzułmanek, bo niesprawiedliwe byłoby zamykanie przed nimi świata tylko dlatego, że ich religia zamyka je na świat. Takim jednak przejawom tolerancji religijnej, jaka ma miejsce w pływalniach powinna jednocześnie towarzyszyć edukacja na rzecz wprowadzania islamu z ludzką twarzą.

*burkini – zaprojektowała Aheda Zanetti Australijka pochodząca z Libanu.

Źródło:

1) Ulrika Vallgårda,  Särskilda badpass för kvinnor, 28.02.2009, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_2533309.svd
2) Petter Forslund, Göteborg fälls för diskriminering, 29.01.2008, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_819013.svd