Kategorie
Kraje nordyckie

Waleczne kobiety

Chadecja jest za większą liczbą Szwedek w oddziałach pokojowych stacjonujących w rejonach zagrożonych. Czyli o tym, jak można walczyć o równouprawnienie niewiele tracąc.

Wspomniałam ostatnio kilkakrotnie o zacięciu kristdemokraterna (chadecji), z jakim ta partia serwuje własne wyobrażenie o równości płci. Przyznaję, że z podziwem, ale i ze zgrozą spoglądam na konsekwencję i upór, jaki towarzyszy tym orędownikom „równości”.

Są różne mechanizmy wspierające proces równouprawnienia. W Szwecji jednym z nich są kwoty 40-60, czyli zachowanie balansu płci, polegające na niedopuszczaniu do przekraczania powyżej 60% i dbanie o zachowanie przynajmniej 40% reprezentacji danej płci. W anonsach o pracę można spotkać się, zatem ze sformułowaniem, że dana instytucja czy firma wspiera politykę równych szans i w związku z chęcią zachowania balansu płci, szczególnie zachęca do składania aplikacji np. kobiety.

Chadecja szwedzka domaga się wprowadzenia kwot w armii szwedzkiej na misjach a argumentuje to tym, że badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ kobiet na działalność pokojową w rejonach zagrożonych. Obecnie w misjach uczestniczy 827 żołnierzy, głównie w Kosowie i Afganistanie a wśród nich są 74 kobiety. Chadecja chce dodatkowo zwiększyć w przyszłości liczbę żołnierzy na misjach do 2000.

Wierzę, że są sytuacje, gdzie obecność kobiet jest wskazana, że np. kobiecie zgwałconej łatwiej porozmawiać z kobietą o tym, co przeszła. W niektórych krajach, tam, gdzie rozmowa z obcym mężczyzną jest kulturowo zabroniona, z pewnością kobiety, pomogą w nawiązywaniu kontaktów z miejscowymi kobietami. Moje wątpliwości dotyczą czegoś innego. Dlaczego chadecja nie walczy o kwoty na stanowiskach kierowniczych w sektorze prywatnym? Dlaczego chadecja nie walczy o większą obecność kobiet w wojsku na stanowiskach zarządczych? Dlaczego chadecja nie walczy o faktyczne wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn? Dlaczego, innymi słowy, chadecja nie walczy o większą obecność kobiet tam, gdzie jest władza, pieniądze i prestiż a tyle uwagi i determinacji poświęca i tak priorytetowo traktuje obecność kobiet tam, gdzie chodzi o poświęcenie, i gdzie zachodzi, jak w tym przypadku, wysokie ryzyko poniesienia śmierci?

Statystyki 2006 rok:
259 kobiet w piechocie
67 kobiet w marynarce
44 kobiety w lotnictwie

źródła:
1) Lova Olsson, Kvinnor har en lugnande efekt, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_837383.svd, 3.02.2008