Kategorie
Kraje nordyckie

Gender studies dla imamów?

Lars Leijonborg, minister nauki i szkolnictwa wyższego z Partii Liberalnej* uważa, że radykalizacji islamu w Szwecji sprzyja brak krajowych imamów i nauczanie przez radykałów przyjeżdżających do Szwecji np. z Arabii Saudyjskiej. Minister w wypowiedzi dla Sveriges Radio podkreślił, że imamowie kształcący się w Szwecji, obowiązkowo uczyliby się o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn.

Rząd chce zbadać możliwości dla powołania krajowej szkoły imamów, chociaż sam Leijonborg raczej składnia się za kursem po szkole średniej realizowanym przez folkhögskolor niż w systemie studiów uniwersyteckich. Luciano Astudillo, socjaldemokrata, od lat próbował przeforsować w Szwecji ideę krajowych szkół dla imamów, finansowanych z dotacji państwowych. Pomysł zaczerpnął podczas podróży w Anglii, gdzie taka edukacja jest realizowana. Takie szkoły istnieją również w Danii.

Omar Mustafa rzecznik Sveriges unga muslimer (Szwedzcy Młodzi Muzułmanie) potwierdza, że pomysł powołania szwedzkich szkół dla imamów od dawna cieszył się zainteresowaniem Sveriges muslimska råd (Szwedzkiej Rady Muzułmanów), organizacji parasolowej, pod którą działa dziewięć różnych stowarzyszeń islamskich. Jednocześnie zaznacza, że Muzułmanie powinni uczestniczyć w przygotowywaniu programu nauczania w takich szkołach. Ben Mahmoud Rahmeh z Islamska förbundet (Związek Islamski) ze Sztokholmu, imam nauczający w Szwecji od prawie 20 lat, podkreśla w wypowiedzi dla Sveriges Radio, że otwarcie szkolnictwa wyższego na kształcenie imamów jest dobrym sposobem na zdobywanie przez nich wiedzy o Szwecji i lepszą naukę języka. Jednocześnie uważa, że przesadą jest mówienie, że imamowie przybywający do Szwecji z zagranicy są bardziej radykalni. Mahmoud Khalfi, imam ze Sztokholmu w wywiadzie dla Svd.se zgadza się, że możliwość uczenia się na koszt państwa języka, prawa, czy zasad funkcjonowania społeczeństwa jest słusznym pomysłem. Jednak, ingerowanie państwa w sprawy religijne to sprawa bardzo delikatna, ponieważ, jak dodaje mało prawdopodobne jest, aby społeczność muzułmańska zaakceptowała imama kształconego nie przez Muzułmanów.

Sveriges muslimska råd uważa, że mówienie o radykalizacji islamu przez imamów zagranicznych może wywołać negatywne skutki. Rada zaznacza, że kształcenie imamów w Szwecji pomogłoby integracji Muzułmanów w kraju i na to trzeba w tej sprawie położyć największy nacisk. Helena Benouada, przewodnicząca Rady na łamach Svd.se dodaje, że imamowie nie potrzebują kształcić się w kwestiach religijnych, lecz w kwestiach dotyczących Szwecji, jej społeczeństwa, prawa, czy języka.

Lars Leijonborg – Folkpartiet liberalerna (Partia Liberalna). We wrześniu pożegnał się po niemal 10 latach ze stanowiskiem przewodniczącego partii. Zastąpił go Jan Björklund. Jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, ur. 21 listopada 1949 Solna, Sztokholm. Od 2007 minister nauki i szkolnictwa wyższego. 2006-2007 minister edukacji. 1991 lider partii. 1990 drugi wiceprzewodniczący partii. 1985 wybrany do parlamentu z okręgu sztokholmskiego. 1984-1990 dyrektor Svenska Managementgruppen AB. 1983-84 redaktor naczelny gazety NU. 1980-83 sekretarz partii. 1978-1980 szef kancelarii partii w parlamencie. 1978 sekretarz ds. informacji w ministerstwie pracy. 1976-78 sekretarz ds. informacji w ministerstwie edukacji. 1976 sekretarz w kancelarii przewodniczącego partii. 1973-75 sekretarz komisji samorządu wojewódzkiego w Sztokholmie. 1971 przewodniczący związku FPU.

źródła:
1) Lotta Narvehed, Sverige kan få statlig imamskola, http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=739726&rss=1399, 5.02.2008
2) Lars Leijonborg – zdjęcie http://www.regeringen.se/sb/d/7557
3) Lars Leijonborg – strona internetowa rządu – http://www.regeringen.se/sb/d/7381
4) Lars Leijonborg – cv po angielsku – http://www.sweden.gov.se/sb/d/7522/a/70417
5) Marcus Eriksson, Imam välkomnar specialutbildning, http://sr.se/cgi-bin/ekot/artikel.asp?Artikel=1875537, 5.02.2008
6) Tobias Olsson, Kluvet om imamutbildning, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_841947.svd, 5.02.2008

  • Zastanawiam się nad zgrabnym przetłumaczeniem na polski Folkpartiet liberalerna i wydaje mi się, że najtrafniej będzie jednak krótko Partia Liberalna i tym tłumaczeniem zamierzam się posługiwać w przyszłości. Wcześniej używałam tłumaczenia za Wikipedią – Ludowa Partia Liberałów.