Kategorie
Kraje nordyckie

Pierwsza Szwedka na stanowisku szefowej Save the Children

Charlotte Petri Gornitzka, sekretarz generalna Rädda Barnen, organizacji broniącej praw dziecka pierwszą Szwedką na stanowisku szefowej organizacji International Save the Children Alliance.

Save the Children jest organizacją parasolową zrzeszającą 28 organizacji członkowskich działających w 120 krajach. Główna siedziba organizacji mieści się w Londynie a jej najważniejsze działania skupiają się na pomocy dzieciom w krajach trzeciego świata, działalności opiniotwórczej, wspieraniu dzieci podczas kryzysów, wojen. Szczególnie ważne dla organizacji jest zabieganie o dostęp dzieci do edukacji, zwłaszcza w krajach objętych wojną.

Charlotte Petri Gornitzka została sekretarz generalną szwedzkiej organizacji Rädda Barnen w 2002 roku. Ma 48 lat, jest mężatką i matką dwóch synów. Mieszka w Nacka. Zanim została sekretarzem generalnym Rädda Barnen pracowała, jako szef biura prasowego i pełniła obowiązki sekretarza generalnego Röda Korset (Czerwony Krzyż). Pracowała również, jako główny konsultant m.in. dla Volvo i Pharmacia & Upjohn.

W czasie swojej kadencji chciałaby wzmocnić głos Rädda Barnen w debacie i działaniach na rzecz praw dziecka. Do swoich najważniejszych zadań zalicza zwrócenie większej uwagi całego świata na sprawy dzieci oraz zwiększenie działań zmierzających do większej konsolidacji sił, wszystkich organizacji wchodzących w skład Save the Children w pracy na rzecz dzieci.

Nowa szefowa obejmie urząd w marcu a jak podaje Rapport – serwis informacyjny Sveriges Television, Charlotte Petri Gornitzka została pierwszą Szwedką na tym stanowisku.

Rädda Barnen – http://www.rb.se – stowarzyszenie broniące praw dziecka, należące do The International Save the Children Alliance. Siedziba mieści się w Sundbyberg pod Sztokholmem. Stowarzyszenie działa w Szwecji od 19 listopada 1919. Pierwszą przewodniczą była Ellen Palmstierna.

źródła:
1) Stockholm TT, Svenska blir chef för Rädda Barnen, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_793395.svd, 21.01.2008
2) Strona www Rädda Barnen – http://www.rb.se
3) Informacja prasowa Rädda Barnen – http://www.rb.se/sv/Aktuellt/radda_barnens_generalsekreterare_ny_chef_for_save_the_children.htm