Kategorie
Kraje nordyckie

Minister ds. równouprawnienia – Nyamko Sabuni

Na pytanie o priorytety po wybraniu na urząd minister ds. równouprawnienia Nyamko Sabuni (Więcej w: „Spódnica Gate. W szwedzkiej szkole mierzą uczennicom długość spódnic„), odpowiedziała, że najważniejsza jest dla niej walka z przemocą mężczyzn wobec kobiet, włączanie mężczyzn w rodzicielstwo i przejmowanie przez nich obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci, na przykład poprzez dzielenie urlopu rodzicielskiego oraz promowanie kobiet na stanowiskach kierowniczych. Minister podkreśliła, że zajmie się szczególnie problemem morderstw honorowych w Szwecji. Na pytanie, czym dla niej jest równouprawnienie, odpowiedziała:

-Równouprawnienie oznacza, że wszyscy ludzie posiadają równe prawa, są sobie równi. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają takie same możliwości. Sytuacja, w której kobiety nie czują się traktowane inaczej z powodu swojej płci. Tym właśnie jest dla mnie równouprawnienie.

Nyamko Sabuni – ur. 31 marca 1968 w Burundi. Członkini Ludowej Partii Liberałów (Folkpartiet liberalerna). Polityczka, parlamentarzystka w latach 2002-2006. Do Szwecji przyjechała w wieku 12 lat. Studiowała m.in. prawo, komunikację. W 2006 ukazała się jej książka „Flickorna vi sviker”, w której porusza kwestie dotyczące problemów morderstw honorowych, przestępstw wobec imigrantek. Folkpartiet liberalerna w Szwecji uchodzi za centroprawicową partię. W latach 1917 – 1920 utworzyła rząd w koalicji z socjaldemokratami, na czele którego stanął Nils Edén. Rząd ten wywalczył prawo wyborcze dla kobiet i ośmiogodzinny dzień pracy. (Wikipedia)