Kategorie
Kraje nordyckie

Szwedzka różnorodność

Karolinska Instytutet, prestiżowy uniwersytet medyczny w Szwecji, oskarżony ostatnio o seksizm przeznaczył 400 000 koron (ok. 200 000 zł) na badania dotyczące analizy jak płeć, przynależność etniczna, pochodzenie społeczne, orientacja seksualna czy wiek wpływa na przeszkody lub możliwości w dostępie do edukacji, kariery naukowej. Badaczka Angela Nilsson zanalizuje, jakie braki wskazują studentki, studenci, badaczki, badacze i pozostały personel pod tym względem i co można zrobić, aby wzmocnić różnorodność płciową, etniczną, społeczną, seksualną i wiekową na uniwersytecie.  

Jeszcze kilka dni temu pisałam och grupie studentek i studentów, którzy to przez rok zapisywali seksistowskie uwagi osób wykładających w Karolinska Instytutet. Rektorka uczelni obiecała zmienić sytuację. Od obietnicy do jej urzeczywistnienia minęło zaledwie kilka dni. Znalazła się zarówno wola działania, jak i środki finansowe na zbadanie sytuacji. 

Podobny projekt obrony społeczności studenckiej przed seksizmem na polskich uczelniach prowadzi Anna Zawadzka. Ciekawe, jak władze polskich uczelni zareagują na wyniki projektu, i jak długo będziemy czekać na zmiany? 

(źródło: Jämställdhetsombudsmannen – Rzecznik ds. Równouprawnienia, „Forskning om likabehandling på KI”, http://www.jamombud.se/news/Forskningomlikabehan.asp , 13.07.2006r.)