Kategorie
Kraje nordyckie

Feministyczne lekcje samoobrony

Jak podaje Lova Olsson w internetowym wydaniu dziennika ” Svenska Dagbladet”, Partia Lewicy (Vänsterpartiet) domaga się wprowadzenia do szkół feministycznych lekcji samoobrony dla dziewcząt oraz zajęć z feminizmu dla chłopców.

Feministyczna lekcja samoobrony składałaby się z trzech części: mentalnej, polegającej na wzmacnianiu wiary w siebie, werbalnej, pomagającej za pomocą języka ciała i odpowiedniego operowania natężeniem głosu reagować w konkretnej sytuacji oraz fizycznej, gdzie dziewczyny uczyłyby się podstawowych zasad samoobrony, pomagających wyjść cało z zagrażających życiu sytuacji.  

Rossana Dinamarca, parlamentarzystka i członkini zarządu Partii Lewicy uważa, że młodym kobietom potrzebna jest siła, aby mogły się skutecznie bronić przed „patriarchalną przemocą”. Parlamentarzystka nie zgadza się na świat, w którym dziewczyny żyją w ciągłym strachu przed napaścią.  

W 2001 roku rząd szwedzki wraz ze współpracującymi partiami (socjaldemokraci, Partia Lewicy, Zieloni) przeznaczył 5 milionów koron (ok. 2,5 miliona zł) na kursy samoobrony dla dziewczyn, które miały „wzmocnić ich wiarę w siebie”. Teraz, jak czytamy w dzienniku, Partia Lewicy domaga się takich kursów dla dziewczyn w całym kraju. Ponadto Partia Lewicy domaga się wprowadzenia do planu lekcji obowiązkowych zajęć z feminizmu dla chłopców, w czasie których rozmawialiby o rolach płciowych, stereotypach, wzajemnym traktowaniu kobiet i mężczyzn. 

Lova Olsson analizuje reakcję wśród parlamentarzystów na propozycję Partii Lewicy. Parlamentarzystka Birgitta Ohlsson z Ludowej Partii Liberałów ( Folkpartiet liberalerna, w skrócie fp ), ocenia pomysł pozytywnie i uważa, że biorąc pod uwagę wzrastającą ilość gwałtów, napaści na tle seksualnym taki program samoobrony jest jak najbardziej na czasie. Jan Björklund (fp), odpowiadający w koalicji prawicowej za szkolnictwo sprzeciwia się pomysłowi, sprowadzając pomysł do uczenia dziewcząt przemocy. Dodaje, dla dziennika, że równouprawnienie nie może polegać na uczeniu się bicia nawzajem. 

(źródło: Lova Olsson, „V vill se feministiskt självförsvar på schemat”, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_13052567.asp , 28.06.2006r.)