Kategorie
Kraje nordyckie

PIT-y w polityce

Przeczytałam dzisiaj w „Svenska Dagbladet”, która podaje informację za TV 4 Nyheterna, że Gunilla Carlsson, wiceprzewodnicząca konserwatywno-liberalnych moderatów (Moderata Samlingspartiet) odejdzie z kilku ważnych pełnionych przez nią politycznych stanowisk. Powodem jej rezygnacji jest, jak podaje „Svenska Dagbladet” błąd w deklaracji podatkowej. Urząd Skarbowy (Skatteverket) nie uznał jej odliczenia na kwotę 49 000 koron (ok. 24 tys. zł).

Carlsson przyznała się do błędu:

Popełniłam błąd – powiedziała dla TV 4 Nyheterna.

Carlsson, jak można przeczytać na stronie internetowej TV4 Nyheterna, próbowała odliczyć sobie z podatku m.in. zakup ubrań, waluty, kwiatów, artykułów spożywczych, opłat za korzystanie z telewizji kablowej. Mówi się o niej, jako ewentualnej minister spraw zagranicznych, jeżeli wybory jesienne wygra prawica. Zaglądnęłam na stronę domową Gunilly Carlsson, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o polityczce, która nie poradziła sobie z zeznaniem podatkowym. W Polsce też ludzie odchodzą z polityki przez PIT-y.

Carlsson była przez 7 lata eurodeputowaną (1995-2002). Postanowiła jednak wrócić do Szwecji i kandydowała z listy sztokholmskiej do parlamentu. Jest obecną posłanką z ramienia moderatów. Moderaci na 349 mandatów, posiadają obecnie 55. Jest to druga, co do wielkości partia w parlamencie.

Gunilla Carlsson opowiada się za większym zaangażowaniem Szwecji we współpracę w ramach Unii Europejskiej. Bardzo zaciekawiło mnie w kontekście rozliczeń podatkowych jej wykształcenie. Carlsson, jak można przeczytać na jej stronie domowej, ukończyła Specjalistyczny kurs z ekonomi dotyczący sprawozdań (zestawień, analiz, ekonomicznych danych) i kontroli (Ekonomisk specialkurs med inriktning på redovisning och revision, 1982-1983).

Rozkład mandatów w parlamencie 2002-2006:

Socjaldemokraci – Socialdemokraterna (s), 144 mandat
Umiarkowana Partia Zgromadzenia – Moderata samlingspartiet (m), 55 mandat
Ludowa Partia Liberałów- Folkpartiet liberalerna (fp), 48 mandat
Chadecy – Kristdemokraterna (kd), 33 mandat
Partia Lewicowa – Vänsterpartiet (v), 28 mandat
Partia Centrum – Centerpartiet (c), 22 mandat
Zieloni – Miljöpartiet de gröna (mp), 17 mandat
Niezrzeszeni (politiska vildar), 2 mandat

(źródło: SVD.se, „Gunilla Carlsson, m, lämnar uppdrag”, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_12302328.asp , 5.04.2006r.; http://www.riksdagen.se/templates/R_SubStartPage____272.aspx ; http://www.riksdagen.se/webbnav/index.aspx?nid=1111&iid=0977860675311; http://www.gunilla.moderat.se/; http://tv4.se/nyheter/455726.html)