Kategorie
Kraje nordyckie

„Macho” i debata feministyczna

Czwarta strona (fjärde sidan) w „Expressen” jest sławna ze względu na debaty, jakie się tam toczą. To właśnie tutaj wywołuje się do dyskusji ważne tematy, które dotykają społeczeństwo szwedzkie. Tym razem głos zabrała Anna Svensson i Inti Chavez Perez. Oboje pracują w czasopiśmie „Macho”, które zajmuje się dyskusją wokół równouprawnienia, tożsamości płciowej, ale przede wszystkim pokazuje różne oblicza stereotypów i uprzedzeń. 

Na łamach „Expressen” Anna Svensson i Inti Chavez Perez wymieniają te sprawy wokół debaty feministycznej, które lubią najbardziej:

  1. Dzięki debacie feministycznej miłość zajmuje coraz więcej miejsca a społeczeństwo zrozumiało, że należy ze sobą współdziałać we wzmacnianiu równouprawnienia, ponieważ daje to korzyści obu płciom.
  2. Debata feministyczną sprawiła, że stygmatyzujący obraz dziewczyny ofiary i chłopaka oprawcy odchodzi do historii a jego miejsce zajmuje prawo do pokazywania, że mężczyźni i kobiety mają różne twarze.
  3. Debata feministyczna doprowadziła do zaniechania dążenia do konsensusu. Okazało się, że najbardziej kreatywna jest właśnie debata, bo to w jej obliczu rodzą się nowe myśli, bo zmusza ona do myślenia, prowokuje do zastanowienia się.
  4. Debata feministyczna doprowadziła do konkluzji, że dyskusja nie musi prowadzić do odpowiedzi. Świetnie, że ludzie ze sobą rozmawiają o płci biologicznej, kulturowej o równouprawnieniu. Każdy człowiek posiada tożsamość płciową i orientację seksualną i to wystarczy, żeby wziąć udział w dyskusji.

(źródło:  Anna Svensson Inti Chavez Perez, „Kärlek i stället för könskrig”, http://expressen.se/index.jsp?d=1180&a=571050, 24.04.2006r.)