Kategorie
Kraje nordyckie

Kiedy mężczyzna gwałci dziewczynkę

Nowe prawo o przestępstwach na tle seksualnym (sexbrottslagen) mówi, że seks z dzieckiem z zasady jest gwałtem, ale nie można wykluczyć istnienia akceptowanego i dobrowolnego związku osoby dorosłej i osoby młodej poniżej 15 roku życia. W innym miejscu ustawy można przeczytać, że eksperymentowanie z pojęciem dobrowolności i akceptacji w przypadku seksu z dzieckiem jest niewłaściwe.  

Niedawno sąd szwedzki zajmował się przypadkiem 13 letniej dziewczynki. Zastanawiano się, jak zdefiniować to, co stało się między nią a pewnym mężczyzną. Dziewczynka trzymała swojego konia w stajni tego mężczyzny, dodatkowo pracowała w jego kawiarni. Zakochała się w nim a ów pan wykorzystał jej zakochanie i zagroził porzuceniem, jeżeli dziewczynka nie pójdzie z nim do łóżka. Zgodziła się.  

Niedawno w Polsce została brutalnie zgwałcona 14 letnia dziewczynka. Podczas zabawy została odurzona alkoholem i zgwałcona. Do gwałtu przyznało się 5 chłopców a policja podejrzewa, że było ich więcej. Bez wstydu i zażenowania opowiadali, jak gwałcili swoją koleżankę. Karol Mykietyn, szef Prokuratury Rejonowej w Oławie, stwierdził: „Jaki gwałt? Nie było podstaw do takiego oskarżenia. Postępowanie, które prowadziliśmy, dotyczyło wyłącznie doprowadzenia osoby nieletniej do czynów nierządnych, przy czym wykorzystano tu stan ciężkiego upojenia alkoholowego dziewczyny” (Karolina Łagowska, ” Zgwałcona i zaszczuta”, „Gazeta Wyborcza”, 27.03.2006 r.). O tym przerażającym gwałcie Polska dowiedziała się dopiero po miesiącu, gdy dziewczynka zaszczuta przez kolegów i koleżanki w szkole podcięła sobie żyły. 

Ale wróćmy do naszej historii zakochanej trzynastolatki. Co spotkało mężczyznę, który zmusił szantażem emocjonalnym 13 letnią dziewczynkę do współżycia? Dwóch sędziów zasądziło wykorzystanie seksualne i karę pozbawienia wolności. Sędzina zasądziła gwałt i karę więzienia. W związku z tym Ann-Charlotte Marteus w ” Dziewczynka, wina, płeć sędziego” („Flickan, skulden och domarens kön”, Expressen, 8.03.2006 r.) zastanawia się, czy płeć osoby osądzającej sprawę może mieć znaczenie? Wyżej opisany przypadek potwierdza, że w zależności od płci zasadniczo inaczej zakwalifikowano przestępstwo. Kobiety – podkreśla Marteus – dostrzegają bardziej subtelne metody przymusu wczesnej inicjacji seksualnej. 

To, co Marteus uważa za zasadne i konieczne, to wprowadzenie w sądach równej reprezentacji obu płci na stanowiskach sędziowskich.