Kategorie
Kraje nordyckie

Lista wyborcza Inicjatywy Feministycznej

Lista kandydatek i kandydatów Inicjatywy Feministycznej (Feministiskt initiativ) do parlamentu jest już gotowa, jak donosi „Svenska Dagbladet” w wydaniu internetowym swojego dziennika. Gudrun Schyman zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce Devrim Mavri. Trzecie, eurodeputowana, Maria Carlshamre, która tak komentuje swoje trzecie miejsce:  

-To nie dramat, tak działa demokracja. Ważne, że tak wiele dobrych nazwisk z doświadczeniem w działalności politycznej, osób które przetrwały mimo niesprzyjających wiatrów, znalazło się w pierwszej piętnastce. To są te osoby, które wejdą do parlamentu, jeśli partia zdobędzie ponad cztery procent – mówi Maria Carlshamre dla TT. 

Carlshamre przeszła do F!, ponieważ według niej trudno było zajmować się kwestiami politycznymi w Partii Ludowej (folkpartiet). 

Gudrun Schyman wyjaśniła, że kandydatkami i kandydatami zostały osoby o dużych kompetencjach, zaangażowane, które potrafią wnieść perspektywę feministyczną we wszystkich obszarach polityki. Partia stawia sobie za zadanie poszerzenie granic polityki oraz witalizację demokracji. Znana jest ostateczna wersja manifestu wyborczego. Najważniejszymi punktami są: sprawiedliwe pensje, przemoc mężczyzn, równy podział dni wolnych od pracy przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem (individualiserad föräldraförsäkring), antydyskryminacja, tworzenie społeczeństwa z uwzględnienie warunków kobiet.  

Partia rozpocznie kampanię po kraju w maju, lecz właściwy start nastąpi wraz z Pridefestivalen* w sierpniu. 

(źródło: Stokholm TT, „Schyman först på Fi:som lista”, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_12274021.asp , 2.04.2006r.)

*Pridefestivalen – święto osób LGBT.