Kategorie
Kraje nordyckie

Realne marzenia za miliard

Socjaldemokraci zobowiązali się przeprowadzić w Sztokholmie reformy za miliard koron. Koniunktura jest tak dobra, że można liczyć na tak wysokie nadwyżki. Reformy mają objąć politykę równych szans, rynek pracy oraz wydatki na zwiększenie bezpieczeństwa.  

Socjaldemokraci obiecują po wygranej w jesiennych wyborach wprowadzić bezpłatne przedszkola oraz zmniejszyć ilość dzieci w grupach. Wprowadzenie bezpłatnych przedszkoli to rocznie koszt około 300 milionów koron. Istotną częścią reform będzie wprowadzenie bezpłatnej opieki zdrowotnej dla dzieci uczących się aż do ukończenia przez nie 12 roku życia. 18 milionów koron zostanie przeznaczonych na wsparcie finansowe dla rodziców na ich udział w grupach wsparcia (självhjälpsgrupper )*. 

Zatrudnienie w sektorze publicznym na pełnych etatach to kolejna propozycja zmian. Już zaczęto wprowadzać ją w urzędach wojewódzkich. Liczy się, że ta część reform będzie kosztowała 150 milionów koron.  

Każda osoba, która ukończy 75 lat otrzyma wsparcie w postaci opiekunów/opiekunek, którzy w ciągu tygodnia będą spędzać 2 godziny w domu u takiej osoby. Koszt takiej pomocy to 80 milionów koron rocznie. 

Socjaldemokraci obiecują również wybudowanie 15 000 nowych mieszkań podczas swojej kadencji. Ważną zmianą będzie obniżenie cen biletów miesięcznych na transport miejski o 100 koron. Ponadto planuje się wprowadzenia częstszej ilości połączeń w komunikacji miejskiej.  

(źródło: TT, (S) i Stockholm lovar reformer for knapp miljard, http://www.svd.se/dynamiskt/stockholm24/did_12229829.asp , 28.03.2006r.; Eva-Karin Gyllenberg, Som lockar med billigare SL-kort,  http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1298&a=532718 , 28.03.2006r.) 

  • grupy wsparcia (självhjälpsgrupper ) – rodzice spotykają się w grupach osób o podobnych problemach, rozmawiają ze sobą, wymieniają się doświadczeniami i w ten sposób wzajemnie wspierają się.