Kategorie
Kraje nordyckie

Propaganda rasistowska i protest listonoszy

Wielu listonoszy z południowego Sztokholmu poszło na zwolnienie lekarskie w proteście przeciwko materiałom propagandowym Narodowych Demokratów (Nationaldemokraterna). Nie zgodzili się na roznoszenie kontrowersyjnych folderów informacyjnych do wielu setek domów w Sztokholmie. W folderze znajduje się między innymi zdjęcie maszynki do mięsa, przez którą mieleni są biali i czarni ludzi. Zdjęcie ma ilustrować, jak wielokulturowość „unicestwia” etniczną różnorodność.

Poczta naraża bezpieczeństwo listonoszy zmuszając ich do roznoszenia tych listów – mówi Lars-Åke Gladh, członek zarządu SEKO* Post Södra Stockolm dla „Svenska Dagbladet”- Pracownicy płakali, ponieważ tak źle czuli się z powodu przymusu roznoszenia tych listów. 4-5 listonoszy tylko na poczcie w Bandhagen poszło na chorobowe.

Lars-Åke Gladh ocenia problem, jako psycho-społeczny i uważa, że Poczta zareagowała źle zmuszając listonoszy do roznoszenia materiałów. Lecz Poczta nie zmieniła zdania po dzisiejszych reakcjach.

Nie możemy odmówić partii politycznej rozpowszechniania informacji. W każdej pracy istnieją nieprzyjemne momenty – powiedział „Svenska Dagbladet” dyrektor ds. informacji, Per Mossberg.

Przyznał jednocześnie, że zawartość informatorów jest obrzydliwa i nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Powołał się jednak na wolność wypowiedzi. Prawnicy Poczty nie zakwalifikowali materiałów, jako wzbudzających nienawiść do pewnych grup narodowych. Jak poinformował chodzi o kolportaż 330 000 folderów. Listonosze, którzy są członkami SAC Syndikalisterna** odmówili roznoszenia materiałów propagandowych Nationaldemokraterna. Szczególnie nieprzyjemna była sytuacja listonoszy, którzy są imigrantami lub mają rodziców imigrantów.

  • Protest dotyczy około 80 pracowników poczty i będzie trwać tak długo, aż materiały zostaną wycofane – powiedział Sveriges Nyheter Magnus Tarras-Wahlberg, odpowiedzialny za kontakty z prasą w SAC.

SEKO Post Södra Stockholm postanowiła przyjrzeć się bliżej procedurom wewnątrz Poczty. Według Larsa-Åke Gladha poczta nie może wyłącznie myśleć o wolności słowa a powinna również wziąć pod uwagę środowisko pracy.

  • Nasi pracownicy nie powinni być doprowadzani do takiego stanu, że muszą brać zwolnienie lekarskie – powiedział „Svenska Dagbladet”.

Przewodniczący SEKO, Janne Rudén wcześniej przekonywał do roznoszenia rasistowskich materiałów Narodowych Demokratów. Teraz chce ponownie przedyskutować tę kwestię z Pocztą.

  • To jest brutalna rasistowska propaganda. Gdybym widział to wcześniej wyraziłbym się ostrzej. – mówi Janne Rudén dla Svenska Dagbladet. – Jak widzę chodzi o przesyłki bez adresata a zatem poczta może odmówić ich rozpowszechniania. Chcemy dalej prowadzić rozmowy, o tym, że tego typu zleceń nie powinno się podejmować.

Poseł Partii Lewicy (vänsterpartiet), Mats Einarsson z Botkyrka odwiedził dziś rano dwa oddziały pocztowe w południowej części Sztokholmu.

  • Poczta powinna myśleć o swojej reputacji i nie powinna zmuszać tych pracowników do roznoszenia listów. Chodzi o takiego rodzaju reklamę, której rozpowszechnienia poczta ma prawo odmówić – powiedział Mats Einarsson dla „Svenska Dagbladet”.

W niektórych rejonach, zamieszkanych przez mniejszości etniczne wstrzymano rozprzestrzenianie materiałów.

  • Nie dostarczyliśmy na przykład broszur do obozów dla uchodźców – powiedział Expressen Lennart Karlsson, przewodniczący Seko Posten klubb Stockholm norra.

Narodowi Demokraci powstali, jako odłam Demokratów Szwecji (Sverigedemokraterna) w 2001 roku. Jest to partia rasistowska, która ma kontakty z grupami nazistowskimi. Odłączyła się od Demokratów Szwecji w proteście przed ich tchórzliwością polityczną. Wśród członków partii są zadeklarowani antysemici.

  • Sam byłem listonoszem w młodości. Wówczas musiałem roznosić materiały socjaldemokratów i wówczas było się do tego zmuszanym. Źle czułem się na widok tych socjaldemokratycznych broszur. Ale nie można mieszać własnych poglądów z pracą urzędniczą. Takie zachowanie jest sprzeczne z demokracją – powiedział Nils-Eric Hennix, lider Narodowych Demokratów dla Expressen.

Według lidera Narodowych Demokratów Poczta musi uporać się z sytuacją.

  • Broszury mówią o przestępczości, dużym napływie imigrantów, wysokich podatkach. To nic nadzwyczajnego – dodaje Hennix.

(źródło: Maria Carlqvist, Brevbärare sjukskrev sig i morse, http://www.svd.se/dynamiskt/stockholm24/did_12218983.asp , 27.03.2006r.; Maria Carlqvist, Det är en våldsam rasistisk propaganda, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_12219780.asp27 ,03.2006r.; Anna Careborg, Brevbärare vill inte dela ut nd-broschyr, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_12209405.asp , 26.03.2006r.; Oscar Julander, Brevbärare vägrade dela ut nd-propaganda, http://www.expressen.se/index.jsp?a=552938 , 27.03.2006r.)

  • SEKO – organizacja wchodząca w skład związków zawodowych LO. Liczy sobie 153 000 członków i członkiń reprezentujących dziewięć różnych branż, m.in. Poczta. Zadaniem organizacji jest dbanie i polepszanie warunków pracy członków i członkiń.

** SAC Syndikalisterna – związek zawodowy pracowników, którzy zorganizowali się, aby bronić swoich interesów. Celem związku jest obalenie społeczeństwa klasowego i wprowadzenie wolnego socjalistycznego społeczeństwa.