Kategorie
Kraje nordyckie

Prawicowy cyrk polityczny

Wśród prawicowców pojawiła się rysa. Liberałowie (folkpartiet) oskarżyli Partię Centrum (centern), że robią różne rzeczy za ich plecami. Konserwatywno-liberalni moderaci (moderaterna) próbują złagodzić sprzeczności. Partia Centrum w 1997 roku zawarła porozumienie energetyczne z socjaldemokratami (socialdemokraterna) i Partią Lewicy (vänsternpartiet). Dzisiaj minister ochrony środowiska, Mona Sahlin przedłożyła kilka propozycji dotyczących naturalnych źródeł energii z wykorzystaniem siły wiatru. W pracach przygotowawczych wzięły udział Partia Centrum i Partia Lewicy. Jan Björklund, wiceprezes ludowców oskarżył Partię Centrum o brak lojalności i poparcie propozycji przeciwników. Björklund przypuszczał, że Partia Centrum będzie próbowała wymigać się z porozumienia, co do energii z socjaldemokratami.

-Ale oni robią dokładnie, co innego. Pogłębiają współpracę w ten sposób. Z oczywistych względów to nas niepokoi – powiedział Björklund.

Björklund oskarża również Partię Centrum o zahamowanie przedsięwziętej przez liberałów próby porozumienia wśród prawicowców, odnośnie polityki energetycznej. Sekretarz Partii Centrum, Göran Hägglund uważa, że liberałowie nie mają prawa oskarżanie innych o zdradę, ponieważ to właśnie oni zdradzili.

Ludowa Partia Liberałów zawiązała porozumienie z rządem, bez poinformowania o tym, mimo, że istniała koalicyjna jednomyślność w kwestii polityki energetycznej– dodaje Hägglund.

Zaprzecza jednak pogłębianiu współpracy Partii Centrum z socjaldemokratami. Również chadecy niepokoją się współpracą ich koalicjanta z rządem.

Niektóre z propozycji zmian to:

  • obniżenie podatku od nieruchomości, na których stoją elektrownie wykorzystujące do produkcji prądu wiatr z 0,5% do 0,2%
  • cel, jakim ma być zmniejszenie zużycia energii w mieszkaniach i pomieszczeniach o 20% do 2020 r. oraz do 50% do 2050 r.
  • zmniejszenie okresu przeznaczonego na zmianę dostarczyciela energii elektrycznej o połowę do 15 dni.

(źródło: Stokholm TT, Borgerligt storbråk om energin, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_12170796.asp , 22.03.2006r.)