Kategorie
Non-nordic

Jeden człowiek i książki są w stanie zmienić świat na lepsze

Dzieli ich wszystko: pochodzenie, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie. Ludzie, którzy na swój mały sposób zmienili świat na lepsze. Ich orężem są książki. Każdy z nas ma realny wpływ na świat. Każdy z nas codziennie podejmuje decyduję, która zmieni świat. Każda zmiana zaczyna się od jednej decyzji pojedynczego człowieka, który działa na miarę swoich możliwości. tu gdzie jest; tu i teraz.

Łóżko w bibliotece szwedzkiej

JEDNA BIBLIOTEKARKA

Josefin Andersson jest bibliotekarką szkolną w szwedzkim Ystad. Gdy zaczęła dwa lata temu pracę dostała od dyrektora szkoły wolną rękę, więc stworzyła bibliotekę marzeń. Chciała, żeby to było miejsce, w którym uczniowie mogą zaszyć się na przerwie, spotkać z kolegami, pograć czy pobawić. I gdzie znajdą oazę spokoju z literaturą w centrum. Wielką ladę, zza której tradycyjnie wydaje się książki i stoły zamieniła na fotel, sofy, wygodne pufy, poduszki i łóżko piętrowe, które okazało się ostatecznie hitem. Standardowe pomieszczenie zamieniła w przytulne miejsce zachęcające do kontaktu z książką. Dzięki niej czytelnictwo w szkole zwiększyło się dwukrotnie, a wiele nieczytających dzieci przekonało się do czytania.

JEDNA NASTOLATKA

Malala Yousafzai, nastoletnia Pakistanka prowadziła kampanię promującą równe prawa kobiet i mężczyzn w krajach islamskich i otwarcie krytykowała władze pakistańskie popierające wprowadzenie szariatu w kraju. Miała zaledwie 15 lat, gdy stała się ofiarą talibów. Jechała do szkoły, gdy została postrzelona w głowę z bardzo małej odległości przez zamachowca, który wtargnął do autobusu. Dziewczynka przewieziona do brytyjskiego szpitala w Birmingham cudem przeżyła. Została w Birmingham, gdzie kontynuuje naukę. W 2013 roku otworzyła tam największą w Europie bibliotekę liczącą około miliona książek. Inaugurując jej otwarcie powiedziała, że zanim tu przyjechała przeczytała 9 książek z biblioteki, a mimo to w dawnej szkole była uważana za dobrą i posłuszną uczennicę. Dopiero tutaj zrozumiała, że nawet sześcioletnie dzieci przeczytały więcej od niej. Wówczas postanowiła, że przeczyta tysiące książek, bo wiedza to najskuteczniejsza broń i dodała, że właśnie książkami pokonamy terroryzm, bo „nawet jedna książka, jedno pióro, jedno dziecko i jeden nauczyciel są w stanie zmienić świat”. Dziewczynka przypomniała, że na świecie wciąż są miejsca, gdzie nie ma bibliotek i dzieci, które nie chodzą do szkoły. A kończąc dodała że „miasto bez biblioteki jest jak cmentarz”.

JEDEN ARCHITEKT

Na mapie niejednego miasta są mroczne plamy: miejsca, gdzie zaglądają tylko miejscowi; zaniedbane, na uboczu lub po prostu poza większym zainteresowaniem władz. Przywracanie im godności łączy się czasem z najprostszym gestem. Architekt Sebastian Handley w 2014 kupił w Lewishamn, jednej z dzielnic Londynu typową czerwoną budkę telefoniczną i zamienił ją w minibibliotekę. Trudno było przewidzieć reakcję miejscowych, bo ta część Londynu nie cieszy się dobrą opinią. Spodziewano się, że biblioteka zostanie zdewastowana. Ale nietypowa budka telefoniczna ukradła szybko serca mieszkańców stając się popularnym miejscem odwiedzin.

JEDNA DZIEWIĘCIOLATKA

Muskaan Ahirwar ma 9 lat, mieszka w slumsach w miejscowości Bhopal i prowadzi bibliotekę dla dzieci. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, gdy pracownicy centrum edukacyjnego Rajya Siksha Kendra zorganizowali dla dzieci ze slumsów quiz, który wygrała Muskaan. Pracownicy ośrodka zaproponowali wówczas dziewczynce prowadzenie biblioteki. Odtąd po powrocie ze szkoły Muskaan rozkłada przed domem matę, wywiesza sznurki i rozkłada na nich książki. Organizuje czytanie na głos, dyskusje o książkach. Jej działalność i zaangażowanie stało się inspiracją dla wielu innych dzieci.

JEDEN NAUCZYCIEL Z ROWEREM

Ten nauczyciel z Afganistanu codziennie siada na rower i rozwozi książki do miejscowości, w których nie ma szkół. Dzięki niemu wiele afgańskich dzieci dostało swoją pierwszą w życiu książkę. Gdy jego działalność stała się słynna, ludzie zaczęli przysyłać mu książki. Saber Hosseini zebrał je w opuszczonym domu w swojej miejscowości i tak w Bamyan powstała pierwsza publiczna biblioteka. Malala Yousafzai inaugurując otwarcie biblioteki w Birmingham powiedziała z ogromnym przekonaniem, że „nawet jedna książka, jedno pióro, jedno dziecko i jeden nauczyciel są w stanie zmienić świat”. Miała rację.

Źródła: Booklips.pl, www.litteraturmagazinet.se, Booklips.pl, Biblioteksbladet.se