Kategorie
Non-nordic

5 najlepszych audycji radiowych o książkach

Co słuchać, żeby usłyszeć coś dobrego o literaturze? Oto najlepsze miejscówki w eterze. W rankingu 5 najlepszych audycji o książkach szukałam takich programów, które zapraszają do najciekawszej wymiany zdań, uczą niezależnego myślenia, zaostrzają apetyt na czytanie. O znalezieniu się w rankingu decydował też fakt, czy dana audycja ma stałe miejsce w ramówce, bo jest to sposób na budowanie więzi ze słuchaczem zapraszanym w ten sposób o stałej porze na rozmowy o literaturze.

Kamil_Radomski_Dwjka_Polskie_Radio

Na zdjęciu Kamil Radomski z Dwójki Polskiego Radia.

1. CZYTELNIA

Zasłużone pierwsze miejsce w rankingu najlepszych audycji radiowych o książkach zajmuje „Czytelnia”. To półgodzinny crème de la crème, brawurowa wymiana opinii. Odważne, niezależne rozmowy o literaturze. W studio Programu Drugiego Polskiego Radia spotykają się krytycy literaccy Piotr Kofta, Magdalena Miecznicka z prowadzącą audycję Małgorzatą Szymankiewicz. Ferment literacki, jaki potrafią wywołać na antenie nie ma sobie równego. Ich polemiki przejdą do historii najśmielszych rozmów krytycznoliterackich w mediach publicznych. A wszystko to co drugą sobotę o 12:30.

2. PIĄTKA Z LITERATURY

Szymon Kloska i Tomasz Pindel to jeden z najmocniejszych literackich duetów radiowych. W każdy poniedziałek o 15:30 na antenie RMF Classic zaskakują absolutnie nietypowym zestawieniem pięciu książek. Potrafią wymyślić słowo, znaleźć motyw i połączyć pisarzy, gatunki w najmniej oczywistą całość.  Mocnym atutem tej dwójki jest tłumacz i znawca literatury iberoamerykańskiej Tomasz Pindel, dzięki któremu to jedyne miejsce, w którym można dowiedzieć się czegoś o np. pisarzach meksykańskich. I co za głos!

3. KOŁO KULTURY

Co czwartek na antenie Radia Kraków po wiadomościach o 21:00 jest audycja o książkach. Barbara Gawryluk postawiła sobie wysoko poprzeczkę, bo w dużej mierze przyjęła klucz regionalny do opowiadania o literaturze. W ostatni czwartek miesiąca zaprasza do studia krytyków, dziennikarzy, czasem blogerów, którzy wybierają książkę miesiąca. Ta regionalna audycja przebiła się do rankingu dzięki Małgorzacie I. Niemczyńskiej, jednej z jurorek „Książki miesiąca”. Jej niezależny, erudycyjny i bardzo merytoryczny głos sprawia, że maleńki lokalny program o literaturze nabiera mocy.

4. Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI

Atutami tej audycji są długie, czasami prawie godzinne wywiady. Okazuje się, że mądra, treściwa rozmowa potrzebuje czasu, ale też dobrego rozmówcy. Michał Nogaś co drugą niedzielę o 21:00 na antenie Trójki Polskiego Radia zaprasza pisarzy zdecydowanie z najwyższej półki. Tutaj prezentowane są książki z Trójkowym Znakiem Jakości i literatura głównego nurtu z zakusami na nagrody literackie.

5. MOJE KSIĄŻKI

Dla wielbicieli dobrej prozy gatunkowej i powieści z tzw. literatury środka najlepszym miejscem jest audycja Magdy Mikołajczuk, która w każdą środę o 22:05 zaprasza do programu pierwszego Polskiego RadiaTo tutaj prezentowane są książki ukazujące się pod patronatem „Jedynki”. Atutem tej audycji jest poczucie humory prowadzącej i jej rozmowy z redaktorami Jedynki. Magda Mikołajczuk skupia się na nowościach na rynku wydawniczym, prezentuje zestawienia tego, co się dobrze czyta, ale też informuje o kolejnych numerach kwartalnika „Książki. Magazyn do Czytania” anonsowanego gościnnie przez redaktora magazynu, który poleca najlepsze artykuły.