Kategorie
Non-nordic

Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości – Lucía Etxebarría

Trzy kobiety zamknięte w szklanych ścianach świata. Każda na prochach podtrzymujących je w złudnej równowadze. Nowoczesna młoda dziewczyna, którą przy życiu trzyma jedynie seks, trzydziestoletnia inteligentna bizneswoman oraz żona i matka syna. Każda z nich na swój sposób miota się między narzuconymi im obowiązkami, wymaganymi zobowiązaniami i zabranymi marzeniami.

Jedna z nich powie, że „postęp przewyższył Boga we wszystkim, nawet w okrucieństwie. Dlatego tak bardzo uwielbiamy sztuczne raje – nostalgia za lepszymi czasami.” Ich raje to stereotypowa ucieczka w idealną rodzinę, od której można chcieć wyłącznie uciec, do idealnej kariery, która oznacza miotanie się od głupiego szefa do jeszcze głupszego szefa, czy do idealnego jednorazowego seksu, który zaczyna boleć, gdy staje się długotrwałym związkiem.

Z tego czarnego obrazu wyłaniają się jednak trzy silne kobiety. Na tyle silne, żeby z podniesionym czołem iść dalej. Bo „silna kobieta zawsze może osiągnąć to, do czego zmierza”. A „siła oznacza, przede wszystkim, wytrzymanie, niełamanie się. A to jest cnota kobieca”.

Lucía Etxebarría – Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości., tłum.  Wojciech Charchalis, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2007.

Lucía Etxebarría (ur. 7 grudnia 1966) powieściopisarka, poetka, scenarzystka. Urodziła się w rodzinie baskijskiej w Walencji na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Jest najmłodszą spośród szóstki rodzeństwa. Sama została matką w wieku 41 lat. Zadebiutowała w 1996 roku biografią o Kurcie Cobainie i Courtney Love. Rok później ukazuje się jej pierwsza powieść „Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości”, która zyskała popularność samej Anny Marii Matute.  Kolejny rok i kolejna powieść „Beatriz y los cuerpos celest es”, dzięki której  zdobywa nagrodę Nadal. W 2004 roku jej tomik wierszy „Actos de placer y Amor” wygrał nagrodę Barcelona Poetry. Opublikowała też dwa zbiory feministycznych esejów oraz napisała kilka scenariuszy. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka i księgarz.

Za swoje kolejne powieści otrzymała następujące nagrody:
1998 Premio Nadal, Beatriz y los cuerpos celestes.
2001 Premio Primavera, De todo lo visible y lo invisible
2004 Premio Planeta, Un milagro en equilibrio

źródła:
1) http://www.empik.com/empiklopedia/biografie/etxebarria-lucia,17586
2) http://de.wikipedia.org/wiki/Luc%C3%ADa_Etxebarria
3) http://www.cafebabel.com/pol/article/24810/nie-trzymam-jezyka-za-zebami.html