Kategorie
Kraje nordyckie

Dorwać księdza

Biskup Carl Axel Aurelius odpowiedział na pytanie dziennikarza, żeby zgłosił się po komentarz do rzecznika prasowego i odłożył słuchawkę. W ten sposób Kościół ucina dyskusję na temat pastora, który jest podejrzany o molestowanie seksualne trzech kobiet. Standardowe zachowanie pastora, to podszczypywanie kobiet w tyłek.

W grudniu 1999 roku inny pastor w północnej Szwecji zostaje skazany za napastowanie przez dziewięć lat swojej własnej córki. W styczniu 2000 roku 43 letni pastor z Värmland dostaje 635 000 koron, jeżeli zwolni się na własne życzenie, po tym, jak został oskarżony o wysłanie listu erotycznego do dziewczynki, napastowanie dziewczynek podczas bierzmowania i wydzwanianie do sekstelefonu. W styczniu 2008 pastor zostaje skazany na rok i trzy miesiące i pozbawiony pracy za odprawianie egzorcyzmów na własnej córce, w postaci rytuałów seksualnych i gwałtu.

Przestępstwom w polskim Kościele poświęca się mało miejsca. To temat tabu. Kara, praktycznie nie dosięga księży. Nie mówiąc o zmowie milczenia w obrębie samego Kościoła. O Radiu Maryja już w ogóle nie wspomnę. Przeraziła mnie w swoim czasie historia biskupa Peltza, który przez tak wiele lat dopuszczał się tak obrzydliwych przestępstw a do końca był chroniony przez Kościół.

W Szwecji Kościół również próbuje wiele spraw przemilczać lub choćby nie komentować. Jest to jednak kraj, w którym sprawiedliwość jest równo wymierzana wobec wszystkich. Kościół Szwedzki to nie miejsce dla słowotwórczej samowolki w stylu Rydzyka czy arena dla wyuzdanych praktyk a’la Peltz. Zawinisz, w końcu dopadnie cię kara. Tej sprawiedliwości sprzyja odpowiedzialność ze strony ofiar, świadków przestępstw i instytucji powołanych do ścigania przestępców. Ale też społeczeństwa i mediów. Tutaj mówi się i pisze o przestępcach w Kościele. Tam, gdzie nie przemilcza się, że pastor podszczypuje kobiety w tyłek, można liczyć, że nie dojdzie do gorszego przestępstwa. Inna sprawa, że Szwecja to kraj, w którym pojawienie się takiej informacji w mediach oznacza publiczną śmierć. W Polsce oznacza medialną karierę.

źródła:
1) Kerstin Danielson, Prästen anklagas för flera övergrepp, http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1715922.ab, 28.01.2008
2) Stockholm TT, Fängelse för präst efter övergrepp, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_781063.svd, 17.01.2008