Kategorie
Kraje nordyckie

Sposób na kobiety, czyli zabójcza broń szwedzkiej chadecji

Szwedzka chadecja chce zagwarantować rodzicom nastolatków prawo do płatnej opieki na dziecko. Lewica uważa, że to kolejna próba zapędzenia kobiet do domów i zamach na równouprawnienie. Podczas, gdy chadecja uważa, że takie rozwiązanie jest korzystne dla zdrowia psychicznego nastolatków, lewica podkreśla, że przynosi szkodę dzieciom.

W Szwecji rodzice mogą dobrowolnie dzielić 480 dni płatnej opieki nad dzieckiem, z wyjątkiem 60 dni, obowiązkowych zarówno dla ojca, jak i dla matki. W ten sposób państwo zachęca oboje rodziców do dzielenia obowiązków rodzicielskich. Od kiedy, wprowadzono obowiązkowe dni urlopu wychowawczego, stopniowo rośnie odsetek ojców wykorzystujących je. Ostatnie dane statystyczne mówią o ok. 20% urlopów ojcowskich. Przysługujący rodzicom urlop mógł być wykorzystywany aż do ukończenia przez dziecko ośmiu lat. Obecnie powstała w ramach chadecji (kristdemokraterna) grupa robocza, która wyszła z propozycją wydłużenia tego okresu, aż do osiągnięcia przez dziecko osiemnastego roku życia. Chodzi o 30 dni, które rodzice mogliby wykorzystać na dzieci w wieku 8-18 lat.

Emma Henriksson, posłanka, która przewodniczyła pracom grupy podkreśliła w wypowiedzi dla dziennika „Svenska Dagbladet”, że ta propozycja jest odpowiedzią na rosnącą powszechnie frustrację spowodowaną coraz gorszym zdrowiem psychicznym nastolatków.

Minister integracji i równouprawnienia Nyamko Sabuni pozytywnie ocenia propozycję. W wypowiedzi dla dn.se wyraziła swoje poparcie dla pomysłu, podkreślając, że szwedzki system bardzo hojnie podchodzi do kwestii rodzicielstwa, gwarantując 13 miesięcy płatnej opieki na dziecko i minister nie widzi powodu, dla którego jeden miesiąc nie mógłby być wykorzystany, gdy dzieci są starsze.

Jak można przeczytać w dn.se, szwedzka socjaldemokracja wyszła jesienią z podobną propozycją. Wówczas chodziło o możliwość wzięcia w późniejszym okresie, niewykorzystanej w przysługującym czasie, opieki na dziecko. Socjaldemokraci chcieli w ten sposób dać szansę ojcom, którzy żałowali, że nie spędzili więcej czasu z dzieckiem, gdy było ono małe. Stąd też brak poparcia socjaldemokracji dla pomysłu chadeków. Według Matildy Ernkrans pomysł chadecji dąży do większego związania kobiet  z domem i rodziną i nie sprzyja tym samym równouprawnieniu. Kalle Larsson z Parti Lewicy również krytycznie patrzy na pomysł chadeków, który uważa za krzywdzący dla dzieci i równouprawnienia. W wypowiedzi dla dn.se zaznacza, że należy iść w kierunku wprowadzenia ustawowego nakazu do równego dzielenia przez oboje rodziców urlopu rodzicielskiego.

źródło:
1) Maja Lundbäck, Kd vill ge barnledigt till tonårsföräldrar, http://tv4nyheterna.se/1.249711/nyheter/2008/01/18/kd_vill_ge_barnledigt_till_tonarsforaldrar, 18.01.2008
2) Stockholm TT, Kd-grupp föreslår tonårsledighet, http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_784431.svd, 18.01.2008
3) Anders Bryngelsson, Föräldraledig till 18 år, http://www.ekonominyheterna.se/nyheter/2008/01/18/foradraledig-till-18-ar/index.xml, 18.01.2008
4) Lotta Narvehed, Sabuni positiv till kd-förslag, http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1042&a=734284&rss=1399, 18.01.2008