Kategorie
Kraje nordyckie

Jak czytać szwedzkie oferty pracy?

W każdej ofercie pracy, pracodawca opisuje w kilku słowach cechy, jakich oczekuje od osób, które zamierzają odpowiedzieć na ogłoszenie. Karriärguiden.se wyjaśnia, jak czytać szwedzkie oferty pracy.

Driven: (rzutki, obrotny, kreatywny)

Jeżeli w ofercie zaznaczono tę cechę jako kluczową na danym stanowisku, to znaczy, że pracodawca oczekuje, że lubisz samodzielną pracę, w której to ty podejmujesz decyzje jak rozwiązać zadanie. W pracy otrzymasz do wykonania określone zadanie a pracodawca będzie zainteresowany rezultatem. A zatem nie biegasz do szefa z każdą sprawą, tylko zastanawiasz się, jak ją efektywnie i domyślnie – zgodnie z oczekiwaniami firmy –SAMODZIELNIE wykonać.

Lyssnande: (słuchający)

W poradniku Karriärguiden.se sugeruje się, że ta cecha może być przeciwieństwem „driven”. Pracodawca, który szuka takiej osoby z pewnością jest szefem, który lubi rozdawać karty. Tym razem będziesz dostawać konkretne zadania do wykonania, ale według wskazówek szefa. To cecha poszukiwana np. tam, gdzie obowiązują ścisłe procedury. Sprawdza się też w sektorze publicznym, w pracy administracyjnej.

Stresstålig: (odporny na stres)

To będzie praca, w której często będzie się wykonywało zadania pod presją czasu. Dostaniesz na przykład polecenie przygotowania sprawozdania na przysłowiowe wczoraj. Jeżeli radzisz sobie ze stresem w takich sytuacjach, to jest praca dla ciebie. Potrafisz rozmawiać z kilkoma osobami na raz? Nie wpadasz w panikę, że ktoś prosi cię o załatwienie czegoś dziesięć minut przed zebraniem? Spokojnie możesz aplikować.

Social kompetens: (kompetencje społeczne)

Tutaj prawdopodobnie będzie praca zespołowa a najbardziej poszukiwany będzie człowiek, który potrafi dogadać się niemal z każdym. Masz cechy osoby, która wtapia się bezboleśnie w nowe środowisko pracy, lubisz nawiązywać kontakty i szybko rozszyfrowujesz rozmówcę? To znaczy, że to praca dla ciebie.

Flexibel person: (osoba elastyczna)

Musisz umieć łatwo dostosowywać się do sytuacji. Oczekuje się, że potrafisz zachować się w każdej sytuacji, że nie jest dla ciebie tragedią i problemem zmiana charakteru pracy i związanych z nią obowiązków. Czyli właściwie należy przygotować się na wszystko. Dziś robisz to, jutro coś innego w zależności od potrzeby w danej chwili. I najważniejsze: musisz wiedzieć, że elastyczna osoba, ma zrozumienie, że czasem trzeba się dopasować do sytuacji dla dobra sprawy.

Många bollar i luften: (wykonywać kilka czynności na raz)

Przygotuj się, że dostaniesz do wykonania kilka zadań, będziesz koordynować kilka projektów. Ale ty uwielbiasz uczyć się nowych rzeczy i nie znosisz rutynowej pracy. A gdy niespodziewanie musisz rzucić wszystko, żeby szybko i na czas zrobić coś innego, to wyłącznie cię to kręci.

Problemlösare: (osoba rozwiązująca problemy)

Karriärguiden.se sugeruje, że może tu chodzić albo o osobę o umiejętnościach analitycznych, z odpowiednim wykształceniem, albo o kogoś, kto samodzielnie potrafi sobie radzić z problemami. Być może w firmie nie ma właściwej osoby, która umiałaby przełamać złą passę i właśnie ty masz się tym zająć.

(źródło: http://www.halsojobb.se/karriartips/tolka-platsannons.php )