Kategorie
Kraje nordyckie

Najbardziej poszukiwane zawody w Szwecji

Jeszcze studiujesz, ale swoją przyszłość wiążesz ze Szwecją? SACO, krajowa organizacja związków zawodowych osób z wykształceniem wyższym opublikowała prognozę na temat rynku pracy za pięć lat.  

Jenny Andersson Rivas, autorka zestawienia, najbardziej poszukiwanych zawodów oraz zawodów, które prawdopodobnie nie będą atrakcyjne za kilka lat uprzedza, że zestawienie jest wyłącznie prognozą. Jak wyjaśnia wiele czynników może zmienić sytuację na rynku pracy: decyzje polityczne, wahnięcia w koniunkturze itp. Lista zawodów została zaprezentowana na organizowanych przez SACO targach pracy dla studentów, które mają miejsce w Sztokholmie 23-24 listopada. 

-To jakie wybierzemy wykształcenie, silnie wpływa na to, jak będziemy żyli. Dlatego powinniśmy się zastanowić, kim chcemy być, ale też warto zapoznać się z sytuacją na rynku pracy – dodaje Anna Ekström, przewodnicząca SACO.  

W czasie targów pracy studentki mogą spotkać się i porozmawiać ze specjalistkami ds. rynku pracy, mogą porozmawiać o swojej przyszłości, o tym, jak zrealizować marzenia i nie stać się kolejnym bezrobotnym z wyższym wykształceniem. Dzięki konsultacjom i kampanii informacyjnej młodzież przepracowuje swoje marzenia na konkretne plany zawodowe. Najpopularniejszym zawodem wśród szwedzkiej młodzieży jest przedsiębiorczyni, fotografka, reżyserka, architektka wnętrz, barbanka i dziennikarka.  

Zgodnie z prognozami SACO najbardziej poszukiwanymi zawodami za 5 lat będzie: pośredniczka pracy, psycholożka pracy, architektka. Prawdopodobnie najtrudniej będzie zdobyć pracę: archeolożkom, bibliotekarkom, biolożkom.

(źródło:SACO, „Framtidsutsikter för 90 akademikeryrken”, Czytaj, 22.11.2006r.)