Kategorie
Kraje nordyckie

Za dużo nowych mieszkań w Szwecji

Boverket urząd zajmujący się zagospodarowaniem przestrzennym, polityką mieszkaniową, przestrzega, że w przyszłości w Szwecji będzie zbyt wiele pustych mieszkań. Powód?

W Szwecji buduje się zbyt szybko i za wiele nowych mieszkań.

Jak można przeczytać na stronach internetowych „Ekot” – serwisu informacyjnego Szwedzkiego Radia, za sześć, siedem lat liczba osób młodych, dla których buduje się obecnie najwięcej jednopokojowych mieszkań zacznie maleć. Spadnie również zainteresowanie takimi małymi mieszkaniami.

Dobrze, że obecnie buduje się dużo, ponieważ jest spore zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Musimy jednak pamiętać, że mieszkania muszą stać 50 – 100 lat. Stąd też chwilowe zapotrzebowanie nie może wpływać na zawyżanie planów zabudowy – wyjaśnia dyrektor generalna Boverket, Ines Uusman*.

Boverket podaje, że wiele domów, które są burzone pod nową zabudowę tak naprawdę likwiduje się nie dlatego, że jest w nich za niski standard, lecz dlatego, że nikt w nich nie chce mieszkać. Dużo ważniejsze wydaje się dostosowanie istniejących mieszkań do potrzeb osób starszych (Więcej w: Mieszkania dla seniorów LGBT w Szwecji) lub niepełnosprawnych. I to, według Boverket powinno być priorytetowe w planach inwestycyjnych. Największe zapotrzebowanie na mieszkania jest w dużych miastach. Jednocześnie istnieją tam dzielnice, w których stoją puste mieszkania.

*Ines Junéa Uusmann –socjaldemokratka. Parlamentarzystka w latach 1990-1998, minister ds. komunikacji, od 1999 dyrektor generalna Boverket

Strona internetowa: Boverket.

Źródła:

Peter Ivar Lo-Johansson, „Boverket varnar för tomma bostäder”, http://www.sr.se/cgi-bin/ekot/artikel.asp?Artikel=895891 , 10.07.2006r.; http://sv.wikipedia.org/wiki/Ines_Uusman , Peter Ivar Lo-Johansson, ”Ingen vet riktigt hur marknaden ser ut”, http://www.sr.se/cgi-bin/ekot/artikel.asp?Artikel=896273 , 10.07.2006r.