Kategorie
Kraje nordyckie

Seksizm na studiach lekarskich

Wydział lekarski w Instytucie Karolińskim, najbardziej prestiżowym uniwersytecie medycznym w Szwecji został uznany, za seksistowski. Jak czytamy w internetowym wydaniu dziennika „Svenska Dagbladet” 24 studentek i studentów Instytutu prowadziło przez rok pamiętniki, w których notowali upokarzające komentarze i stereotypowe opinie głoszone przez osoby prowadzące wykłady i ćwiczenia. Wśród nich czytamy m.in., że mieszkańcy Finlandii częściej wybierają studia psychologiczne, ponieważ wielu spośród nich ma problemy mentalne. Na kursach anatomii studentki i studenci uczą się wyłącznie anatomii mężczyzn. Badanie zainicjował Rzecznik ds. Studentów i Studentek uniwersytetu.

-Dobrze, że przeprowadziliśmy to badanie – dodała dla „Svenska Dagbladet” rektorka uniwersytetu, Harriet Wallberg Henriksson, która zapowiedziała wprowadzenie kursów z zakresu wielokulturowości oraz gender.

Społeczeństwo szwedzkie jest przeczulone na wszelkie przejawy dyskryminacji. Postawa studentów, studentek i władz uczelni pokazuje, jak wspólnymi siłami reagować na niesprawiedliwe traktowanie. Demokracja w Królestwie Szwecji jest demokracją uczestniczącą w pełnym tego słowa znaczeniu. Mieszkańcy angażują się spontanicznie w różnego rodzaju akcje, dając w ten sposób wyraz swojej aprobacie lub niezadowoleniu. To, co jest tak charakterystyczne dla tego społeczeństwa to odpowiedzialne podejście do sprawy. Można było szafować opinią, że na uniwersytecie panuje dyskryminacja, lecz dla poparcia tej tezy najpierw zebrano dowody. O ile prościej jest zmusić władze uczelni do zmiany polityki, jeżeli w garści trzyma się niezbite dowody.

Społeczeństwo to jest w pełni obywatelskim społeczeństwem, które potrafi czerpać z demokracji zyski. Kolejnym profitem demokracji będzie wprowadzenie polityki genderowej w kolejnym bastionie seksizmu.

Przyłącz się do polskiej akcji, której celem jest walka z seksizmem na wyższych uczelniach. Anna Zawadzka na stronach Fundacji Feminoteka tworzy internetowy dziennik. I Ty możesz napisać, jak jest lub było na Twojej uczelni: http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=150

(źródło: Yasmine El Rafie, „KI:som undervisning sexistisk”, http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_13152699.asp , 9.07.2006r.;Petter Sundsten, „Män pekas ut som sexdårar av Karolinska”, http://www.expressen.se/index.jsp?a=629491 , 9.07.2006r.)