Kategorie
Kraje nordyckie

Swedish Backlash

Szwedzki feminizm dotknął backlash, czytamy w dzisiejszym „Aftonbladet”. Wszystko zaczęło się od filmu dokumentarnego „Könskrieget” (Walka płci), który uderzył mocno w  kvinnojourerna. Następnie była cisza medialna wokół Inicjatywy Feministycznej (Feministiskt initiativ). Feministas, który powołali do życia socjaldemokraci okazał się być wyłącznie taktyczną zagrywką, która miała zdusić w zarodku ambicje przekształcenia Inicjatywy Feministycznej w partię. Gdy doszło do powstania koalicji prawicowej, nie powołała ona żadnej grupy roboczej ds. równouprawnienia. Kristina Alvendal została wybrana na rzeczniczkę ds. równouprawnienia absolutnie niezainteresowaną tymi kwestiami.  

Szwedzkie równouprawnienie, czytamy w „Aftonbladet”, zaszło daleko, najdalej pod wieloma względami na świecie. Polityka rodzinna nigdy nie była tak gorącym tematem, jak obecnie. Jesienią Nina Björk zainicjowała debatę publiczną na temat zniesienia lub zatrzymania przedszkoli. Na kongresie socjaldemokratów sprawa dzielonego ubezpieczenia rodziców stała się najbardziej dyskutowaną kwestią. Młodzi socjaldemokraci apelowali o bardziej radykalną politykę antydyskryminacyjną. Koalicja prawicowa wykłóca się o wypłacanie zasiłku dla rodziców opiekujących się dziećmi w domu, który został wprowadzony w Nacka i Sollentuna. Członkini ludowców (folkpartiet) Birgitta Ohlsson próbuje wskrzesić życie w liberalny feminizm.  

Nikogo nie dziwi gorączka wokół tematu polityki rodzinnej. w końcu chodzi o stosunki między płciami o organizację codziennego życia. Niewątpliwie polityka rodzinna jest ważną kwestią przedwyborczą bardzo dzielącą prawicę i lewicę.

Istnieje jednak więcej kwestii dotyczących równouprawnienia, które powinny stać się tematem debat przedwyborczych. Dla przykładu dyskryminacja na rynku pracy w postaci niższych płac kobiet i niskiej reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych. Ważną kwestią na całym świecie jest przemoc wobec kobiet i ich prawa reprodukcyjne i seksualne, o czym pisze Mats Engströms. (Pisze on o walce kobiet polskich o prawo do aborcji.) Należy rozprawić się kwestią Watykanu i administracji Busha. 

Wybory z feministycznym touch to wybory, w których chodzi och godność ludzką i właściwą postawę życiową.  

  • kvinnojourerna (ROKS) . – zajmują się, jako wolontariuszki kobietami, które dotknęła przemoc ze strony mężczyzn

(źródło: Aftonbladet, 8.03. 2006 r.)