Kategorie
Kraje nordyckie

Samowola w Darfurze

Carin Jämtin, p.o. ministra spraw zagranicznych nie została wpuszczona do Darfuru, objętej wojną prowincji Sudanu. Jej wizyta została odwołana.

Zostałam zmuszona całkowicie odwołać moją wizytę w Darfurze – powiedziała Carin Jämtin, w rozmowie telefonicznej, którą Dagens Nyheter przeprowadziły z nią w środę wieczorem. 

Gubernator miasta al.-Fashir w północnym Darfurze, Osman Yusuf al.-Kabir oznajmił, że nie może wyrazić zgody na wizytę minister. Odmowę wyjaśniał faktem publikacji karykatury Mahometa w szwedzkiej gazecie, tym, że wizyta przypada w miesiącu urodzin proroka i brakiem możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa minister. Wizyta Jämtin, w Darfurze została jednak wcześniej zaakceptowana przez rząd w Sudanie. 

To wymówka – powiedziała Jämtin, w rozmowie telefonicznej dla Dagens Nyheter z Sudanu. Sądzę, że w ten sposób gubernator chce pokazać swoją władzę, ponieważ jest zaniepokojony rosnącą obecnością przedstawicieli ONZ w Darfurze. 

Madjak Majok, Chargé d’ affaires Sudanu przy ambasadzie w Sztokholmie wyjaśnił Dagens Eko:

Gubernator w Darfurze zareagował bez zgody rządu i rząd prosi o przeprosiny.

We wtorek wieczorem gubernator zdążył przesłać list do ambasady szwedzkiej w Khartum, zawiadomił o swojej decyzji parlament w Darfurze i zwołał konferencję prasową. W środę szwedzka minister spraw zagranicznych znalazła się na nagłówkach większości gazet. W gazetach szczegółowo zrelacjonowano stosunek rządu szwedzkiego do karykatur Mahometa, podano również gazetę internetową Demokratów Szwecji (Sverigedemokraterna), którzy opublikowali karykaturę. Późnym popołudniem, w środę Carin Jämtin, wylądowała w południowym Sudanie. W czwartek przyleci z powrotem do Khartum, gdzie ma spotkać wiceprezydenta Sudanu.

(źródło: Mats Carlbom, Ann Persson, Jämtin inte välkommen i Darfur, http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=148&a=532981 , 29.03.2006r.; Khartum TT, Sudan portar Jämtin, http://www.svd.se/dynamiskt/utrikes/did_12238288.asp , 29.03.2006r.; Ingrid Dahlbäck/TT, Sudan stoppar Jämtin, http://www.expressen.se/index.jsp?a=554126 , 29.03.2006r.)

Mats Carlbom wyraził zgodę na publikację tłumaczenia jego artykułu.