Kategorie
Kraje nordyckie

Złoty wtorek w Szwecji

„Złoto! Złoto!” – Expressen

„Bohaterki Igrzysk Olimpijskich fetują złote medale” –Aftonbladet

W ciągu 25 minut Szwecja zdobyła 2 złote medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. 4369, tyle dni czekała na zwycięstwo. Lina Andersson i Anna Dahlberg złotymi medalistkami. Andersson wyprzedziła Kanadyjkę, Beckie Scott o 0,6 sekundy a Finkę, Virpi Kuitunen o 0,23 sekundy. – It’s Totally unbelievable – powiedziała Andersson odbierając mikrofon reporterowi Radiosporten. –Medal olimpijski…to jest tak piękne, że aż trudno w to uwierzyć.

Finał był taktyczną rozgrywką. Andersson cały czas czuła się silna, ale nie przyspieszała. Dopiero kilkaset metrów przed metą zdecydowała się. Metr po metrze doganiała Kanadyjkę i Finkę.

Magdalena Forsberg, 38, legenda biathlonu, narciarstwa biegowego, dwukrotna, brązowa medalistka z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. – To było świetne. Siedziałyśmy dumne w sali konferencyjnej. Niesamowicie podniecające. Minęło 12 lat, od kiedy Szwecja zdobyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich, a teraz mamy aż dwa medale. To znaczy bardzo wiele dla całej ekipy. Przeżyłam to, więc wiem, co mówię.

Marie Helene Östlund, 39, legenda narciarstwa, złota medalistka Mistrzostw Świata w Oberstdorfie (1987) w stylu wolnym na 20 km. – Cudownie!! Dwa złote medale w 25 minut, nie może być lepiej. Niezwykle jest zobaczyć dziewczyny, które jako pierwsze zdobyły złoto na Igrzyskach Olimpijskich. Zasłużyły na to.

(źródło: Expressen, Dagens Nyheter, Aftonbladet, Svenska Dagbladet)